Microsoft Flight Simulator

Mașini, avioane, tancuri, nave, fotbal, zei, ingineri - despre toate se discută aici.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by Bogdan »

Am inteles. Fa-un un obicei sa verifici periodic situl asta atunci. L-am vazut des mentionat pe subreddit-ul SeriesX:
https://www.hotstock.io/uk/p/xbox-series-x

Eventual vorbeste si direct la magazinele fizice locale de electronice. Poate au liste de asteptare si te notifica cand primesc stocuri. Din ce stiu, Xbox-ul apare ceva mai des la vanzare decat PS5-ul. O solutie de luat in seama ar fi si SeriesS, care se gaseste mult mai usor. Daca ai output in FullHD si nu 4K, cred ca experienta e absolut decenta.

Si daca reusesti sa il cumperi, legat de Gamepass, exista o metoda prin care poti face abonament la un pret super ieftin. (Gamepass Ultimate la pret de Xbox Live Gold, adica de vreo 3 ori mai ieftin). Daca ai nevoie de informatii, te pot ghida.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by tnt »

Cool, am sa te intreb si de smecheria cu gamepass in curand.

M-am gandit si la Xbox S ca fiind o varianta, insa mi-e frica ca nu o sa fie capabila sa ruleze jocul fluent chiar daca, da, pe 1080p joc.
4 Teraflops processing power pt S vs 12 Teraflops processing power cat are X dupa o scurta cautare in google. Nu-s sigur in ce se traduc astea mai exact, dar diferenta pare sa fie f mare intre cele 2 versiuni. Am sa astept reviews pt ambele sa vad cum se misca la alti oameni si eventual daca scad detaliile pe S.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by DreadWing »

Din ce am urmarit, in UK ai cele mai multe sanse :)
Eurogamer are o pagina unde actualizeaza informatia.
In comentarii o sa gasesti recomandari pentru stockinformer si hotstock

L.E: Acum am vazut ca si Bogdan a recomandat hotstock.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by Bogdan »

Gasesti pe Digital Foundry o gramada de clipuri in care analizeaza si compara performanta Series S cu celelalte platforme si mai mereu rezultatele sunt foarte bune, in special avand in vedere pretul. UIte, de exemplu un clip pentru Control, joc renumit pentru performanta extrem de slaba co consolele last gen:
https://youtu.be/8bkm9-DEbew?t=708

Sunt sigur ca DF o sa analizeze si Flight Simulator pe Series X|S. Poate te decizi atunci.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by tnt »

https://twitter.com/MSFSofficial/status ... 3134943234

Va avea 30fps pe console, stiam eu ca totul parea prea frumos ca sa fie adevarat. Nu stiu la ce ma gandeam eu, la 60+ frames cat nu poate un 3090; era de asteptat, cum sa poata o consola sa duca fluent probabil cel mai demanding joc facut vreodata.
Sunt curios daca 30fps va fi suficient, avand in vedere ca e simulator si e slow in derularea imaginilor, cert e ca trebuie sa-mi cobor nivelul asteptarilor pt cand vor aparea reviews.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by Bogdan »

Pt mine nu e o problema, pentru ca faci cruising & chill mai tot timpul. Nu e Darsk Souls sau arena shooter, ca sa ai nevoie de high refresh pentru gamplay mai bun. Pe laptop, cu RTX 2060, aveam 20-25 FPS, si tot m-a facut sa simt chestii.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by Bogdan »

phpBB [video]
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by tnt »

phpBB [video]


O prima comparatie intre X si S
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by Bogdan »

phpBB [video]
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by tnt »

Deci se pare ca Xbox Series S ar fi abia echivalentul medium settings pe PC.

Cum e? L-ai incercat?
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by Bogdan »

Yup, e beton, recomand. Pe Series X merge si arata mult mai bine decat pe laptopul meu, iar consola e dead silent. Am facut tutorialul de baza cu Cessna 152 si niste landing challenges. Sper sa prind mai mult timp legat, ca sa recuperez din podcasturi in timp ce mai zbor.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by tnt »

User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by tnt »

User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by tnt »

https://www.pcgamer.com/the-worlds-bigg ... simulator/

An-225 apare in MFS la sfarsitul lui februarie <3
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by tnt »

Noi destinatii de vizitat.

phpBB [video]


Ajunge sa-mi ocupe 300 Gb jocul :cry:
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Microsoft Flight Simulator

Post by tnt »

Credeam ca nu pot fi mai mult impresionat de jocul asta la nivel tehnic. Am inceput insa sa-l joc in VR, mod ce e incorporat in joc by defaul (CTRL+TAB si esti in VR), si este sublim. Este si foarte relaxant. Spre deosebire de alte jocuri in VR, aici nu pot zice ca devine obositor rapid. Ma rog, ma refer bineinteles la casual flyby in locatii faine, nu addons cu avioane militare.

Ca tot am adus vorba, sunt cam dezamagit ca au anuntat lansarea Microsoft Flight Simulator 2024. Adica un sequel deja. What the heck? Cand au deja un joc gigant care e functional cu tehnologie ce reda toata planeta, deja il lasa balta si lucreaza la altul? Ca sa ce, ce vor sa mai bage? Misiuni sa stingi incendii and stuff? Come on...
Post Reply

Return to “Simulatoare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests