Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

[irony]Ziceam ca Stelian Ion este un om de mare angajament, de un zel iesit din comun si de o capacitate incomensurabila de munca nevazuta, dar simtita.[/irony]

Ai auzit de vreun proiect de la Ministerul Justitiei pana acum 2 zile, cand la 95% dintre romani li s-a reamintit cine este/era ministrul de la Justitie?

Altul care freca pwla in timpul serviciului, iar acum a prins glas pe Facebook.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Ah, ok. Nu te auzisem de prima oara.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

La modul serios, stii ceva despre ce a facut Stelian Ion? Fie si in viata de zi cu zi, nu doar in functia de ministru. Nu de alta, dar tinand cont de cat de mult erau USR-istii in gura cu "desfiintam sectia speciala, anulam legile lui Dragnea, reformam justitia, aia aia aia" si la cat de mult si-au dorit Ministerul Justitiei, m-as fi asteptat ca, la o luna, maximum doua, de cand au luat ministerul, sa vad Facebook-ul PLIN DE COMUNICATE DE PRESA din partea lui Stelian Ion/MJ. Dar au trecut... cate? 8 luni? +/-? Si fix pwla.

Incepe sa-mi creasca respectul pentru Dublu V - ca ala a inceput sa vorbeasca dupa 5 luni (e drept, doar pentru ca a fost demis, dar a inceput sa vorbeasca despre cat de mult a muncit). Stelian Ion vad ca vrea dublu sau nimic.


Da' lasa, poate obtinem rezultatele scontate la Justitie cu alde AUR. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Desființarea Secției Speciale a creat probleme în Coaliție, după ce UDMR a condiționat și s-a opus transferului dosarelor la DNA, în ciuda propunerilor venite de la Ministerul Justiției. UDMR a respins până acum toate soluțiile propuse de Stelian Ion și insistă ca dosarele vizându-i pe magistrați să fie preluate exclusiv de către Parchetul General, ci nu de structurile de parchet competente – DNA sau DIICOT.

Copreşedintele USR-PLUS Dan Barna a anunțat în 27 iulie că probabil în două săptămâni va fi prezentată o nouă propunere de text în ceea ce priveşte proiectul privind desfiinţarea Secţiei speciale.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Okay, intreb ca neofitul: cate dosare sunt in curs/pe rol/(orice care o fi exprimarea juridica corecta) la Sectia Speciala? Si de ce ar fi fost un capat de tara daca acele dosare ajungeau la Parchetul General si nu la DNA sau la DIICOT?

Impresia pe care o am de la declaratiile mai multor "jurnalisti" este ca sunt foarte putine.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

UDMR vrea Secția specială la Parchetul General, magistrații consideră inițiativa „oribilă”
„Mi se pare o inițiativă oribilă. SIIJ este legal o Secție a Parchetului General. În acest moment, competența pentru orice infracțiune comisă de un magistrat este la SIIJ. Noua structură din cadrul PG va avea fix aceleași competențe. Un procuror care nu a lucrat în viața lui un dosar de abuz în serviciu, de exemplu, se va ocupa, fără vreo diferență, de dosarul unui magistrat acuzat de corupție sau de violență domestică. Ei, dacă acest procuror SIIJ este controlat de aproape de unul precum adjunctul PG Bogdan Licu, vă dați seama ce se alege de acel dosar”, ne-a declarat un procuror care nu este de acord cu mutarea Secției speciale la PG.
Mai multe aici:
Asociația Forumul Judecătorilor din România și Asociația Inițiativa pentru Justiție: Puterea legislativă trebuie să desființeze necondiționat Secția specială pentru investigarea infracțiunilor din justiție, iar nu să o translateze integral în alte structuri de parchet
Prin urmare, orice încercare de redenumire a Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție, inclusiv prin translatarea sa în cadrul PÎCCJ sub forma unei direcții, precum și renașterea unei astfel de structuri, sub orice formă, sunt la fel de nocive. Principial, orice unitate centralizată și specializată care ar putea ancheta magistrații este incompatibilă cu cerințele statului de drept. Modelul legislativ anterior, care presupunea repartizarea teritorială, orizontală și verticală, a structurilor de parchet ce puteau investiga magistrații (PÎCCJ, parchetele de pe lângă curțile de apel, DNA, DIICOT), era unul descentralizat și deconcertat, cu rezultate notabile (inclusiv magistrați condamnați), oricum, cu riscuri mult mai mici de control asupra centrului de comandă, așa cum arată și Avocatul General al CJUE.
E ok McWill, si eu invat in acelasi timp ca si tine.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Pai uite, hai sa comparam citatele.

In primul aveam "UDMR [...] insistă ca dosarele vizându-i pe magistrați să fie preluate exclusiv de către Parchetul General, ci nu de structurile de parchet competente – DNA sau DIICOT."

In al doilea aveam mentionat in plus termenul "translatare".

Okay, sa zicem ca versiunea a doua e aia corecta - ca UDMR vrea sectia in sine sa ajunga la Parchetul General, nu doar dosarele.


In acelasi link din care apare citatul cu "mi se pare o initiativa oribila", aflam si urmatoarele:
Fostul ministru al Justiției, Cătălin Predoiu, a făcut un sondaj printre magistrați în ceea ce privește soarta SIIJ. În urma centralizării voturilor exprimate în adunările generale a rezultat că din cele 2621 de voturi exprimate, au votat pentru desființarea secției: 2170 (82.79%), pentru menținere ei 210 (8.01%), pentru amendare legii existente 241 (9.19%).

Instanțele importante din țară, cum ar fi ÎCCJ sau Curtea de Apel București au votat pentru menținerea SIIJ dar într-o altă formulă, pe când judecătoriile și tribunalele din țară, care adună și cel mai mare număr de judecători, au votat pentru desființarea secției.

În ciuda rezultatelor sondajului, Predoiu nu a desființat SIIJ prin ordonanță de urgență, pe motiv că nu-i dă voie referendumul din mai 2019 unde peste 80% dintre participanții la vot au spus că nu doresc ordonanțe de urgență pe probleme de justiție. În această situație, Predoiu a declarat că așteaptă alegerile pentru a desființa SIIJ prin lege trecută prin Parlament, nu prin OUG.

După alegerile din decembrie 2020, Predoiu a rămas cu propunerele de reformă a justiției în dezbatere publică, el fiind înlocuit cu Stelian Ion de la USR. Dacă inițial Ion s-a pronunțat pentru desființarea rapidă a SIIJ, după preluarea mandatului declarațiile noului ministru s-au nuanțat, în sensul că va dizolva secția dar tot prin votul Parlamentului, fiind avansat ca orizont de așteptare finalul lunii martie 2021. Am cerut ministerului Justiției un punct de vedere față de propunerile liderului UDMR, dar până la publicarea acestui articol nu am primit un răspuns.
Doua chestii aici:

1) Afirmatii care contin "categoria profesionala X este de parere ca..." sunt pline de rahat. De ex, "magistrații consideră inițiativa „oribilă” - parte din titlul acelui articol. Undeva prin corpul articolului, aflam ca e vorba doar de "un numar de magistrati contactati de catre revista/publicatia noastra".

Altfel, tot din articol reiese ca "Instanțele importante din țară, cum ar fi ÎCCJ sau Curtea de Apel București au votat pentru menținerea SIIJ dar într-o altă formulă", in timp ce "judecătoriile și tribunalele din țară, care adună și cel mai mare număr de judecători, au votat pentru desființarea secției". Habar n-am ce activitate are un magistrat din Tecuci sau din Reghin sau din Voluntari. Dar chestia asta polarizanta seamana cu "sondajele" de la FRF - pe de o parte e ce vor aia din Liga 1, pe de alta parte e ce vor aia din Liga a 2-a, a 3-a, a 4-a, Judeteana, Minifotbal, Fotbal in sala, Fotbal feminin si Fotbal pe consola.

Dupa tine, unde crezi ca exista coruptie mai multa - la aia multi si mici sau la aia putini si mari? Si de ce aia putini si mari vor sa ramana factorul de control, in timp ce aia multi si mici vor sa dispara?

2) Articolul e din ianuarie 2021. Dar la fel de adevarat e ca putea fi publicat si in august 2021. Pentru ca nu s-a schimbat nimic. Adica ala, Stelian Ion, si toti secretarii si subsecretarii de stat din MJ au produs fix nimic in lunile diferenta - nici n-au reusit sa negocieze ceva cu UDMR-ul, nici n-au stiut sa ii evite, nimic.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Ai pus niste intrebari pe o chestiunie la care nu ma pricep, dar la care am incercat totusi sa te ajut sa le afli. De acord ca nu reiese foarte clar in nici una din cele doua articole dar un factor comun pare sa fie abilitatea de a ii investiga pe magistrati fara interferente / presiune

Daca gasesti o explicatie mai buna in alte articole, sa-mi dai si mie te rog.

Ca o paranteza, data trecuta il dojeneai pe VV ca facea prea multe de capul lui, si nu isi consulta partenerii de coalitie, acum il certi pe Stelian ca de ce n-a facut de capul lui.

Recent

„Coaliţia, per ansamblu, se pare să nu-şi doreşte deocamdată, cu adevărat, desfiinţarea SIIJ. Am venit cu o nouă propunere, a fost rezonabilă, nu a fost încă acceptată. A fost o propunere în sensul în care, dacă un magistrat ar fi anchetat în calitate de suspect sau inculpat de către o unitate de parchet specializată – DNA, DIICOT sau Parchetul General, a parchetelor pe lângă curţile de apel – să poată solicita o trimitere a dosarului către o altă unitate de parchet învecinată.

Să meargă la o unitate de parchet din cadrul aceleaşi structuri, astfel încât să respectăm şi programul de guvernare şi angajamentele (…) Se pare că nu convine UDMR nicio variantă de desfiinţare a SIIJ. Să pui condiţii la fiecare şedinţă este o dovadă a faptului că, atunci când am agreat programul de guvernare, n-au fost sinceri.
Negocierile privind desfiinţarea SIIJ sunt extrem de dure şi au dus la un blocaj în ceea ce priveşte adoptarea legii în Senat, forul decizional în acest caz. UDMR se opune transferului la DNA a dosarelor care vizează magistraţi acuzaţi de corupţie şi militează pentru anchetarea acestor dosare de către Parchetul General.

USR PLUS se opune ferm acestei de soluţii, argumentând că astfel Secţia Specială nu ar fi, de fapt desfiinţată, ci doar redenumită.
Cam asa sta treaba cu prima chestiune. Pentru celelalte... cu alta ocazie

Oricum, faptul ca consideri ca respectivii ministrii au fost revocati pe motive cinstite e cel putin amuzant. Cand e vorba de PNL nu e niciodata vorba de interese sa inteleg, ei sunt profesionisti, vad probleme, si le rezolva, spre deosebire de celalte partide, nu? :lol:

Nu aveau o procedura pusa la punct pentru fix genul asta de situatie? Agregata chiar acum nu multe luni?
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Merita mentionat ca scopul sectiei speciale a fost dintotdeauna de a tergiversa anchetele dna si asta se vede si din activitatea lor de pana acum. Nu e nimic legitim la sectia aia.

https://www.agerpres.ro/justitie/2019/0 ... ri--266742

https://romania.europalibera.org/a/sec% ... 13412.html

https://ziare.com/sebastian-ghita/psd/d ... le-1661533
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Ca de obicei foarte pertinent radu vancu si sunt total de acord cu el:

"LE. Abia acum am văzut comunicatul lui Klaus Iohannis. Să îi fie ruşine - în loc să medieze, toarnă gaz pe foc. Alături de Florin Cîțu, este al doilea mare vinovat pentru distrugerea coaliției de guvernare.

1. Florin Cîțu a distrus coaliția. A lui e responsabilitatea - nici o manevră de imagine nu-l poate descărca de responsabilitatea asta.

Acum, două sunt rezultatele posibile:

a. fie Florin Cîțu e demis la moțiune, iar coaliția se reface în jurul altui premier PNL;

b. fie Florin Cîțu rezistă moțiunii, iar apoi guvernează împreună cu PSD - explicit sau implicit.

În ambele cazuri, PSD e playmaker. Şi Florin Cîțu, prin iresponsabilitatea lui, e cel care a făcut din PSD playmaker - exact atunci când PSD era mai irelevant în opoziție.

Pe scurt: Florin Cîțu este cel care a salvat PSD de la irelevanță.

2. Pot înțelege calculul politic al USR-PLUS - aritmetic vorbind, e nevoie de voturile PSD & AUR pentru a salva PNL de Florin Cîțu - şi pentru a putea reface coaliția.

Dar, afectiv & moral, nu pot fi alături de aşa ceva. Fiindcă, la fel cum Florin Cîțu scoate prin acțiunea lui politică PSD din irelevanță, USR-PLUS scoate astfel AUR din izolare.

Iar asta eu nu pot nicicum accepta. Înțeleg foarte bine că, dacă în final coaliția va fi refăcută cu un alt premier PNL, şi dacă noua coaliție va funcționa cu adevărat pro-european, atunci mezalianța asta politică va fi fost for the greater good. Dar, chiar şi aşa, nu o pot accepta, moral & afectiv.

3. Ajung aici la dilema care cred că îi încearcă pe mulți dintre cei care au ieşit în stradă în ultimii ani - sau care îşi pun acum problema protestului în stradă împotriva modului iresponsabil & distructiv în care se comportă premierul Cîțu:

a. A ieşi la protest va însemna cu siguranță a mărşălui alături de susținători AUR & PSD - ceea ce e, pentru orice pro-european, inacceptabil. Nu pot fi umăr la umăr alături de admiratori ai lui Antonescu, de antisemiți, de xenofobi, de oameni care au aplaudat atunci când eram bătuți în 10 august, de tot ce e mai anti-european în România - când, ani întregi, deviza noastră în stradă a fost: "România e Europa".

b. A nu ieşi la protest poate fi înțeles ca o acceptare a comportamentului distructiv al lui Florin Cîțu - şi implicit ca un dublu standard în raportarea la PNL față de PSD, sau chiar ca o laşitate. Ceea ce e fals & ridicol: dacă nu ne-am temut de Dragnea, dacă am ieşit la protest şi înainte, şi după 10 august, nu ne putem teme de isteriile lui Cîțu.

Asta e, pentru mine & poate şi pentru alți protestatari, dilema: nu pot nici să protestez cu conștiința deplin împăcată - nici să nu protestez cu conştiinta deplin împăcată. În ambele situații aş susține poziții morale defectuoase.

4. Nu pot apăra decât cauze etice în care cred integral. Aşa cum a fost cu protestele împotriva PSD-Dragnea - pe care nu le regret nici o clipă, indiferent de ce e azi. Dimpotrivă, sunt mândru că am fost în stradă alături de atâția oameni care n-au acceptat mizeria.

Nici acum nu accept mizeria comportamentului lui Florin Cîțu. E un comportament dictatorial, isteric, extremist în fond - aşa încât Florin Cîțu e ultimul politician care poate acuza extremismul celorlalți. Şi voi denunţa acest comportament aşa cum merită, cât îmi stă în puteri.

Dar nu pot ieşi în stradă împotriva lui - fiindcă aş ieşi inevitabil alături nu doar de oameni curați & admirabili, ci şi de susținători ai celor mai toxice & anti-europene partide ale noastre, AUR & PSD - dintre care cel din urmă ar putea ajunge chiar la guvernare. Asta nu pot s-o fac - tocmai pentru că eu cred, până la capăt, că România e Europa.

5. Complicația asta morală va înceta după votul la moțiunea de cenzură. Atunci se va lămuri, într-un fel sau altul, totul. Sper din inimă că AUR va rămâne, de atunci încolo, izolat.

Şi încă mai sper că, după moțiune, vom avea un guvern pro-european - fără partide represive (PSD) & neolegionare (AUR).

Iar dacă nu va fi aşa - cel puțin îmi voi recâştiga dreptul de a protesta curat, alături de oameni curați, pentru aceleaşi valori & idealuri care ne-au ținut împreună sute de zile.

Până atunci, faceți-vă politica, faceți ce ştiți pentru a reconstrui în România un guvern european (ceea ce guvernul Cîțu NU este - dar ceea ce un nou guvern PNL-USRPLUS poate fi - fiindcă PNL nu este acest iresponsabil Florin Cîțu, aşa cum USR-PLUS nu este această vecinătate conjuncturală cu PSD & AUR) - eu însă, tocmai fiindcă cred că România e Europa, nu pot fi acum în stradă."
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

^ analiza e corecta, cu exceptia unui singur lucru - Iohannis e principalul responsabil pt criza de azi si arhitectul tuturor mutarilor facute de Catu pana acum, inclusiv demiterea lui Stelian Ion din fruntea MJ.
Pe bune, isi imagineaza cineva ca ce a facut Catu pana acum a fost de capul lui, fara consultarea "ficusului" de la Cotroceni?
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Surpriza din ultima variantă a rectificării bugetare. Cât s-a umflat, peste noapte, fondul lui Cîțu prin care se alocă bani către primării
Conform noului document, bisericile primesc mai mulți bani decât s-a dorit inițial, iar bugetul de Acțiuni generale al Ministerului Finanțelor, deși se diminuează puțin, în interior s-a făcut o realocare foarte mare pentru Fondul de rezervă ce este folosit, de pe vremea PSD, la alocarea de bani către primării pentru diverse proiecte PNDL. Practic, fondul lui Cîțu a ajuns să fie de 4 ori față de cât s-a alocat inițial în bugetul de stat.

User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Hrebu la bulau! Care vrea tort?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

Si Pinalti, reloaded
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Cand marele presedinte a indemnat romanii la golf probabil s a gandit ca gaura oricum o avem, veceul din fundu curtii.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Ah, Vladut, tot un dobitoc cu cont de Facebook ai ramas. Considerabil mai activ decat atunci cand erai ministru, trebuie sa recunosc.

Aparent Citu si ai lui ar fi comandat vaccinuri in exces, pe bugetul lui Vladut, ca sa se umple de... ceva. Iar cand s-a descoperit ca au vaccinuri in exces, le-ar fi vandut si/sau donat ca sa se umple de... altceva. Si aparent asta s-a intamplat doar in Romania si nicaieri altundeva.

Undeva pe aici se gasesc dovezile/acuzele.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Well, in loc de a l critica pe vlad voiculescu si ce face el pe facebook cred ca altceva e mult mai important de mentionat: cum urineaza de ceva vreme klaus si catzu pe toata miscarea si populatia anti psd care a votat usr sau pnl la ultimele cateva alegeri. Si de fapt cum se pisa pe toata tara

Daca la viitoarele alegeri vom avea scoruri psd si aur de ne vor baga iar in tristeturi e aproape exclusiv vina pnl si iohannis.

Pnl si iohannis s au aliat cu usr la vrajeala, pe valul anti psd pe care urca si usr, dar acum arata ca nu i a interesat niciodata vreo reforma a statului roman, ci doar furtul banului public si japca
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Discutabil. Discutabil daca doar PNL si Klaus au vrut furtul banului public si japca, discutabil daca doar USR+ a vrut reforma statului roman.

Ah, sunt atatea chestii de discutat aici, aproape ca e pacat de formatul fizic.


Insa revenind la Vladut, care cat a fost ministru nu a putut manca un rahat pe Facebook despre activitatea lui de ministru. Nici n-am avut pretentia de a FACE ceva, dar macar sa ZICA despre cum ar face ceva. Despre cum ne umplem inutil cu vaccinuri pe care nu le vom folosi, care fie vor expira, fie vor fi vandute. Nu. Vladut era prea ocupat numarand mortii de dinainte de mandatul lui. Ca prin asta se obtine reforma statului roman - schimband metoda de raportare/calcul la DSP si la spitale. El n-avea treaba cu prezentul, pe el il frecau mortii, f***-i m****i lu' t*-*u.

Acum, e tare-n clanta. Ba ca Citu&PNL au cumparat vaccinuri prea multe. Ba ca au platit prea mult. Ba ca au impovarat bugetul Ministerului Sanatatii cu aceste costuri, fapt care l-a lasat pe Vladut in curul gol cand a venit vorba de reforma in sistemul medical. Ba ca multe. Pe care le aflam, INEVITABIL, abia dupa ce Vladut si-a parasit scaunul.

Paranteza McWill-iama aici
Spoiler:
Dupa Vladut, a venit Ioana. De ce a trebuit sa asteptam ca Ioana sa plece si ea ca sa aflam ca DIN LUNA MARTIE/APRILIE nu mai erau bani la Ministerul Sanatatii (pentru diverse programe, pentru plata cadrelor medicale implicate in campania de vaccinare etc.)?

Mai mult, Vladut a zis ca a adus un profesionist la conducerea Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, dar a fost dat afara inainte sa reuseaca sa organizeze concursuri pentru Casele Judetene. Ioana i-a succedat in post. Timp de cateva luni. Ea de ce nu a pus in aplicare planurile lui Vladut?

Ca toate astea suna ca o despartire in soap operas. Mama ce m-am mai iubit cu Xsuleasca, o persoana minunata alaturi de care m-as fi vazut tot restul vietii. Dar s-a dovedit ca era o curva si o nenorocita. Evident, s-a dovedit asta doar dupa ce a cerut de divort si m-a dat afara din casa. Asa ca eu o mananc de cur pe la prietenii comuni.

Valabil si pentru Stelica. Un individ pe care il recomanda capacitatea de a fi ministru la ceva chiar si mai putin decat pe Vladut***. Probabil ca era premiul de consolare "n-ai luat Constanta? las' ca te pune Barna ministru". A muncit atat de asiduu, incat problema lui dupa ce a fost dat afara era ca Klaus n-a vrut sa piarda dreptul de a numi procurori la DNA sau la DIICOT, cand tocmai chestia asta ne-a salvat cand a fost PSD-ul la butoane, in Guvern si in Parlament.

Cum plm poti gandi asa ceva, stiind ca pe la justitie au trecut alde Tudorel Toader sau Florin Iordache? Si nu acum 200 de ani, ci de curand, cand Diablo II inca era considerat un RPG de top.



Nu, astia de la USR+ sunt niste teroristi ecologici. In sensul ca, da, vor sa ne faca un bine. Daaaaaaaaar:

1) Cine nu este cu noi, este impotriva noastra. Adica noi NU negociem cu (alti) teroristi - altii trebuie sa facaca noi, nu noi ca altii.

2) Suferim de Napoleon complex. Adica doar viziunea noastra este corecta, doar noua ni se cuvine sansa/oportunitatea/dreptul divin de a face reforma. Niciodata nu vom avea 50%+1, ba nici macar primii din pluton nu vom fi, asa ca ne vom comporta precum Basescu in Coalitia CDR - daca nu faceti cum vrem noi, ne luam procentele si pica Guvernul.

3) (si asta e ce ma doar CEL MAI MULT) Stim sa dam din gura, nu si din mana. Dupa 4 ani de Opozitie, dupa 4 ani in care - spre DEOSEBIRE de PNL sau de PSD, NU a trebuit sa promiti NIMIC la organizatiile judetene (pozitii in aparatul de stat, fonduri discretionare, promovari in partid etc.), NU a trebuit sa racolezi de la adversari, NU a trebuit sa incepi sa-ti blestemi predecesorii/greaua mostenire (ca PNL cu Antonescu, ca PSD cu Dragnea etc.) - dupa 4 ani in care se presupune ca te-ai ocupat de CUM vei implementa acele MARI reforme ale statului roman, sa ai aproape 0 realizari acolo unde detii functiile de conducere. Adica la fel ca PNL-ul. De care, de altfel, sustii sus si tare ca te deosebesti atat de mult.


Era evident ca PNL-ul, fiind un partid vechi, cu toti scheletii si cu toate belele care vin la pachet din a fi de "profesie" politician, o sa fie "the immovable object" al Coalitiei. Insa USR+ n-a fost "the unstoppable force". USR+ a fost mai McWilliams decat mine: all talk; TL, DR n-am inteles nimic, dar mi-am pierdut 30 de minute din viata.




*** In caz ca n-am fost suficient de explicit cu alte ocazii, repet: NIMENI, dar absolut NIMENI nu are vreo calitate profesionala atat de ridicata incat sa nu poata fi inlocuit de la conducerea unui minister - PNL-ist, UDMR-ist, USR-ist, PLUS-ist deopotriva. Drula ar fi o exceptie, dar nu pentru ca ar fi vreun manager deosebit in domeniul transporturilor, ci pentru ca pare ca intelege ca munca trebuie sa fie si vizibila, trebuie sa dea si roade. La fel si Berceanu. De fapt, indivizii astia doi probabil ca ar fi facut fata la orice post de conducere din aparatul central - nu pentru ca ar fi fost detinatori de mastere in economie, sanatate, transporturi, drept etc., ci pentru ca par/sunt genul de oameni care se implica. Iar subordonatii se sperie de asta - unul care sa munceasca in aparatul de stat este rara avis. Motiv pentru care nu inteleg cu ce anume a destabilizat planul de reforma a statului roman faptul ca un pulica de teapa lui Vladut sau a lui Stelian a fost zburat din functie. Daca ar fi fost rolurile inverse, cu Barna/Ciolos premier, credeti ca alde Bode, Turcan, Campeanu & comp. n-ar fi fost zburati din functie pentru ca freaca luleaua? Sau pentru ca nu sunt necesari cand vine vorba de implementat un plan?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
silver
Space Invader
Posts: 32
Joined: 27 Aug 2021, 11:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by silver »

RIP USR-PLUS, desi deja pute a hoit!
Ciolos si cu Barna sunt cei mai mari pierzatori ai meciului de azi. Au fost imbecili ca s-au retras de la guvernare si au pariat prost pe Orban. Asta e, nu mai pupa in veci functii si nici voturi. S-au pisat pe votul meu din 2020 din momentul cand s-au retras de la guvernare si s-au dat de partea AUR-ului , de partea lui Ciolacu si de partea lui Orban care in 2009 purta geaca PSD si dadea mana cu Dragnea sa-l sustina pe Geoana. Nu-i mai voteaza nici dracu pe astia. Nici PNT si nici PDL care au punctat mai multe realizari nu s-au facut de o asemenea rusine.Pusi pe scandal si gargara, numai atata au stiut sa faca USR-istii in 9 luni de guvernare. Din partea mea, ura si la gara, sa se desfiinteze ca partid!


Citu, oricat de nesuferit si antipatic este, a meritat sa castige pentru ca e pus pe treaba, e mai serios,mai prezentabil, mai modern, mai modest, mai pro-european si mai putin populist si mai putin pompos decat Orban care azi s-a purtat de zici ca tinea predici la biserica. In 2021 sa mai vii cu mizerii din astea in care sa amesteci politica cu biserica denota a porc . Cred ca tot el a facut si gratarele de langa Romexpo.
Citu a avut si un discurs decent, similar cu discursurile lui Steve Jobs, intrerupt insa de huiduielile huliganilor lui Orban.

In seara asta, Citu a reusit sa se propulseze in cursa pentru Cotroceni in 2024 si cred ca in mod sigur il va succeda pe Iohannis.
Acum ca huliganii si scandalagiii nu mai sunt, sper ca Super-Citu, incepand de luni , sa inceapa sa guverneze si sa ia cat mai multe masuri nepopulare care sa ne civilizeze ca tara odata.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Lol
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests