Age Of Empires IV

User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Age Of Empires IV

Post by Waaagh! »

asta da problema
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Age Of Empires IV

Post by ola small dickie »

de multi ani sunt departe de a mai fi la curent cu industria jocurilor in afara de genul adventure dar vreau si eu sa zic doar ca eu as mai juca un RTS doar pentru campania single. am jucat ceva rts-uri la viata mea si am ramas cu amintiri placute din destule campanii single. Cele din Age Of Empires 3 mi-au placut foarte mult de exemplu. La fel si cele din Warcraft 3, Warcraft 2, Red Alert 1 etc. In definitiv campania single a unui RTS poate oferi o experienta care sa aiba o poveste, personaje de calitate sau alte elemente care nu exista intr-un multiplayer. Am jucat si eu ca tot omu` ocazionalul RTS in retea cu bajetii, dar pentru mine reprezenta doar o distractie ocazionala pe langa felul principal. De inteles, avand in vedere ca mi se rupe fix in paispe de aspectul competitional sau esports sau whatever al jocurilor indiferent de gen.

deci am ajuns de nisa si in genul RTS dupa cum zice tnt. that turns me on
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Age Of Empires IV

Post by tnt »

Eu continui sa fiu atras de PvP in jocuri video, dar am ajuns la o varsta la care nu mai suport toxicitatea copilareasca din astfel de medii. RTSurile sunt cam ultima oaza unde sunt cat de cat scutit, avand si ocazia sa mai cunosc persoane de calitate sau sa dau peste discutii meaningful.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Age Of Empires IV

Post by Mărar »

phpBB [video]


Unde mai vezi asa ceva in MP?
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Age Of Empires IV

Post by Alex Khan »

Da' niste consilieri ca-n CIV 2?
phpBB [video]
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Age Of Empires IV

Post by Mahdi »

phpBB [video]


Arată destul de meh, tbh.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Age Of Empires IV

Post by Alex Khan »

@tnt: cum ti se pare?
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Age Of Empires IV

Post by tnt »

Elementele noi de gameplay par interesante pe foaie, sper sa nu se dovedeasca a fi ceva ciudat, incalcit si neintuitiv in practica. Conditiile alea de victorie par cam Relicy pt AoE, dar banuiesc ca le-au testat suficient cu insiderii. Au plusat pe putinele parti ce sufereau putin la AoE2, spre exemplu Dark Age sau overall pace, in vreme ce unele chestii par a fi simplificate acum (posibil spre bine). In mare e un AoE2 modernizat, cu multe schimbari oarecum logice si de bun simt, iar altele cu semne de intrebare.
As putea intra in detaliu + ca sunt si ceva leaks, dar nu cred ca e cineva de aici interesat.

Problemele mele ar fi legate de partea cea mai putin importanta: grafica. OK, pare sa nu aiba probleme de claritate, ceea ce e foarte greu pt un 3D RTS de realizat, asadar huge plus here. Dar tot mi-e greu sa ma impac cu anumite detalii grafice, iar eu nu-s genul caruia ii pasa de grafica. Daca tot au renuntat complet la blood and skeletons pt piata din China, macar sa faca armele alea sa arate mai credibil. Adica chiar nu au gasit alta solutie pt visual clarity decat LEGO fat arrows? Come on...

In concluzie, il privesc cu un optimism sceptic; looking forward for the change, insa se poate mult mai bine la unele chestii de baza.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Age Of Empires IV

Post by Alex Khan »

Soldatii arata a desen animat.

Imi aminteste oleaca de AOE Online.

phpBB [video]
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Age Of Empires IV

Post by Mahdi »

phpBB [media]
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Age Of Empires IV

Post by tnt »

E open beta weekendul asta, il puteti incerca.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Age Of Empires IV

Post by Fular »

Mă, dar de ce sună clopotul de fiecare dată când selectezi Town Hall-ul? E enervant ca dracu.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Age Of Empires IV

Post by tnt »

Stiu, dar de ar fi asta singura problema...

edit: pt moment poti preveni asta daca adaugi in ctrl groupul TC-ului o casa (asta daca esti ok sa folosesti ctrl groups pt cladiri stil Starcraft, in loc sa apesi "go to" sau "select bulding type X" hotkey cum e normal la AoE).
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Age Of Empires IV

Post by Fular »

Mă uitam* la un stream și mă tot întrebam de ce mă-sa-și tot retrage muncitorii în TH când auzeam clopotul. Era de fapt default sound când îl selecta. Despre celelalte issue-uri nu mă pot pronunța, că nu mă joc.

*nu mă uit de fapt niciodată la stream-uri pe twitch, doar las să ruleze în fundal ca zgomot de fond.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Age Of Empires IV

Post by ola small dickie »

De abia astept sa joc age of empires 4 si sper ca o sa aiba o campanie single super misto si tnt sa urle aicisa ca domleeee e de cacao jocu ca multiplayer si competitiiiie and shit
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Age Of Empires IV

Post by tnt »

Apai sa stii ca asta s-ar putea sa fie cazul, am realizat de asta vara din closed beta test.

Mai, jocul nu e rau, nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar nu e nici extraordinar. In niciun caz nu e vreun 10/10. There's fun to be had, dar din pacate nu va inlocui AoE2 nici peste 5 ani.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Age Of Empires IV

Post by DANiel »

M-am uitat la puțin gameplay, nu îmi pare nimic schimbat - însă oricum este genul de joc pe care până nu o să îl joc nu am cum să îmi dau cu părerea.

Ce m-a dezamăgit puțin este ca prima dată când văzusem ceva despre AOE4 părea să fie făcut la altă scală, părea că într-un final urmau să fie clădirile mai mari și oamenii mai mici. Părea cel puțin mai diferit. După când au început să arată actual footage, mi-am dat seama că este aceași chestie. Ar fi fost interesant ceva puțin dus mai departe.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Age Of Empires IV

Post by tnt »

Forget that, hai sa-ti zic vreo 2 chestii amuzante la nivel de functionalitate de baza:

AoE4 UI/UX:
- sa zicem ca ai selectati 15 spearman, acestia vor fi reprezentati grupati gramada in UI printr-o iconita alaturi de numarul 15, in loc de 15 iconite separate pt fiecare spearman pentru a-i selecta/deselecta individual (low HP, splitting etc). Ii poti selecta doar pe toti daca vrei din UI. Ca sa va dau un exemplu how dumb this is, nu trebuie nu stiu ce exemplu de fancy micro, imaginati-va ca dati garrison la 5 villagers intr-un Tower care trage cu sageti in inamici. Vrei sa selectezi turnul si sa-ti arate fiecare unitate adapostita inauntru, pentru a selecta taranul cu cel mai mult HP si sa-l scoti afara sa repare putin cladirea. Ei, UI-ul iti arata o iconita cu grupul de 5 tarani, iar daca apesi pe ea, scoate toti taranii afara, no way around it, deci cu totii ori la bal ori la spital :lol:
- PE DE ALTA PARTE daca selectezi o baraca si dai queue la 15 spearman, UI-ul va afisa asta prin 15 iconite separate de spearman IN LOC DE una singura cu numarul 15 langa. Deci atunci cand nu are sens sa selectezi dkin cei 15 spearman individual (daca vrei sa dai cancel la unul ar trebui sa apesi o data pe grup si 15 se face 14, daca vrei la toti tii apasat shift), sunt grupati separat ocupand ecranul de aiurea. Deci asa cum trebuia la primul exemplu, dar taman invers din nou pt cazul asta.
So they got it the complete wrong way around :lol: :lol: :lol:
Spoiler:
pt cine nu intelege primul exemplu, asa ceva mega elementar intr-un RTS nu este disponibil in AoE4:
Image
Alt exemplu, preferatul meu:
Customisable hotkeys, anul 1999, AoE2 e creat de vreo 25 oameni, dintre care probabil maxim 15 programatori, care au lucrat la joc timp de vreo 2 ani, si e lansat cu fully customisable hotkeys din prima. Combinatii de taste, extra mouse buttons, orice vrei sa dai bind, it's all there, no restrictions.
Anul 2021, o echipa de peste 300 oameni lucreaza la AoE4 de mai bine de 5 ani. Big budget, Microsoft behind, se va lansa jocul fara fully custom hotkeys. :lol: Cateva taste ce pot fi schimbate pe ici colo, si toate doar in grid system-ul gandit de ei. Vrei sa pui extra mouse button 4 pt idle villager? Tough luck, nu e recunoscut. Acestea vor fi IN THE DEVELOPMENT ROADMAP SOMEWHERE IN 2022. :lol: :lol: :lol: Se va ajunge candva si acolo, dar astazi nu mai avem tehnologia nici cunostintele pentru a crea hotkeys customisabile. Inginerii Relic/Microsoft stau acolo in birouri scarpinandu-se in cap "cum dracu se programeaza custom hotkeys, what is this sorcery?!". Sau in this day and age, it is hard work. Pt ca ori e lene, ori e incompetenta. Probabil sunt persoane ce citesc asta aici si se intreaba "ce imi trebuie mie custom hotkeys? sa ma pish pe pr0s si competitii lolol". Pai iti trebuie, imagineaza-ti ca esti super casual si misti camera cu sagetile, dar in acelasi timp iti dai seama ca parca ai vrea sa mai atingi si vreo tasta din stanga tastaturii, si parca ai pune miscarea camerei pe WASD. Well, you cant, tehnologia pentru asa ceva nu mai e disponibila, but it's on the roadmap after launch tm :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Age Of Empires IV

Post by McWilliams »

Bai tnt, tu crezi ca exista vreo diferenta semnificativa intre aia de lasa gropi in asfalt pentru la anu' si aia de lasa rahaturi rezolvabile printr-un hotfix pentru roadmap-ul urmatorului cincinal? :lol:

"Noi sa fim sanatosi, s-avem de munca si la anu', s-avem buget si pentru la anu' etc." este deviza care ne uneste.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Age Of Empires IV

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “RTS - Real Time Strategy”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest