Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Mahdi
Necromancer

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Temple of Doom mi s-a părut și mie cel mai „de copii” din serie. Dar parcă tot cel mai jos punct a fost Shia LaBoeuf între maimuțe.
REMEMBER CITADEL
marvas
vrășmaș mârșav

Post by marvas »

probabil ca am ajuns tarziu la petrecere, dar Inside al lui Bo Burnham e mai bun decat ma asteptam. Mi se pare ca a reusit ce si-a propus, sa fie si amuzant si sa transmita si un mesaj.
juve3332
Hammer Haunt

Post by juve3332 »

Shoplifters >>>>> Parasite.
ola small dickie
Big Daddy

Post by ola small dickie »

Parasite nu m a excitat cine stie ce
Currently playing: Technobabylon
juve3332
Hammer Haunt

Post by juve3332 »

E un film bine facut, dar, de fapt, foarte cumintel si putin impersonal. Spre deosebire de el, Shoplifters e mult mai uman si mai imprevizibil, cu cateva scene absolut geniale si foarte multa substanta in spate.
ola small dickie
Big Daddy

Post by ola small dickie »

L am notat pe lista
Currently playing: Technobabylon
juve3332
Hammer Haunt

Post by juve3332 »

No Sudden Move, un neo-noir cu accente anti-capitaliste, de Soderbergh. E interesant cum un regizor foarte temeinic tehnic n-a mai reusit sa produca nimic la un nivel intelectual care sa rivalizeze cu primul lui film de lung metraj, Sex, lies and videotape. Imagine curata si cadre frumoase, actori bine alesi, montaj impecabil si momente realmente destept-amuzante. Din pacate, naratiunea devine grabita si incalcita de la mijloc incolo, miza inexistenta din moment ce e explicata prin cateva randuri regizorale de-abia la sfarsit, suspansul si „greutatea” intarzie sa apara. Mediocru, doar poate fi amuzant daca va place genul si sunteti sensibili la culoare.
juve3332
Hammer Haunt

Post by juve3332 »

Croupier - britanic din anii '90, cu Clive Owen. Un scriitor aspirant revine la profesia-pasiune de crupier pentru a-si ajusta finantele si e atras in jocurile murdare ale industriei. Tema interesanta, mai putin exploatata, cu un Clive tanar super-hipnotic. Are o suma de personaje interesante, in frunte cu protagonistul, pe care le brodeaza destul de fin in majoritatea timpului, poate doar cu nitzica naivitate spre final. Decent watch, mai ales pentru fanul filmelor britanice.
joonior_bmf
Gravity e un film misto

Post by joonior_bmf »

Vazut aseara Dunc. In ciuda distributiei de exceptie si a echipei talentate - cu coloana sonora compusa de Zimmer, si editat de individul ce a lucrat la Blade Runner 2049, nu exceleaza la niciun capitol. Nici macar partea vizuala, care speram sa-mi imbunatateasca un an altminteri searbad, nu m-a uimit. Aranjament pentru cel putin un sequel, mediocru si salciu, care nu m-a excitat nici macar pana la stadiul platoului. reddit/10

Vizionat din nou The Departed, dupa... sa fie vreun deceniu. Printre putinele cazuri de remake ce intrece originalul in toate privinitele. Niciunul dintre actori nu-si interpreteaza rolul carierei, dar si-l livreaza sarguincios. Excelent. kino/10
Steam / GOG / PSN: jooniorbmf / XBL: PelAcanthus
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”