Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

MC, problema nu e ca nu te credeam ca nu s-a mers pe procedura. Suntem toti constienti de cat de incapabili sunt cei din guvern, de unde si increderea asa scazuta in respectiva institutie. Dar cum zice si McWill, pare ca se face enorm de mult taraboi pe asta, pe cand daca luam la puricat alte HG-uri care au trecut sunt sigur ca o sa le gasim la fel de nedocumentate, dar acolo nu a comentat nimeni.

Dar fara sa ne ascundem in spatele protzedurilor, sunt curios cum vezi tu lucrurile, daca era documentat era o masura buna?

In rest oamenii mor zilnic cu sutele si curtea de apel sta sa ceara dosar cu sina.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Probabil ca sunt si alte H.G-uri nelegale cum de altfel se gasesc tot timpul norme legale neconstitutionale, dar daca nu le contesta nimeni in instanta raman aplicabile asa cum sunt.
In situatia acestora care vizeaza starea de alerta si masuri restrictive, evident ca sunt destui interesati sa găsească orice modalitate sau portita juridica de a le contesta si ulterior obtine anularea lor.

Aceste H.G-uri au mai multe hibe nu doar procedurale, iar opinia mea este ca legea trebuie respectata indiferent de situatia sociala. In caz contrar se ajunge la situatii in care Statul decide cand e cazul sa respecte propriile legi si cand nu (sub diferite pretexte precum ca e stare de alerta sau de urgenta si, vezi Doamne, nu e cazul sa fim atat de rigurosi in respectarea legii)
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Dacian Cioloș: ”Nici nu au avut loc negocieri cu noi, ca să fim clari și înțeleși” / ”Președintele Iohannis și-a dorit această majoritate care se construiește acum”
El a precizat că la singura întâlnire cu reprezentanții PNL li s-a comunicat că există o singură opțiune, cea cu Florin Cîțu, premier.

Nu știu dacă aparține (n.r. decizia de negociere cu PSD) în totalitate, dar e clar că președintele au avut un rol determinant. E o constatare cu informații pe care le-am avut de la colegi din PNL Președintele Iohannis și-a dorit această majoritate care se construiește acum. S-a arătat nemulțumit de coaliție, inclusiv din discuțiile pe care le-am avut la consultări”, a mai spus Cioloș.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Putin cate putin se face rusia mare

Am inventat asta in seara asta pe level discord, am zis sa las bijuteria si aici

Cu drag
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

make mother russia great again
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Oana pellea: Doresc noului Ministru al Culturii multe realizări in domeniul cultural.
Domnul Romaşcanu, a mai fost ministru al culturii şi identităţii naţionale, a fost consilier al preşedintelui SRTV, director al ziarelor CanCan și Libertatea, precum și executive manager al televiziunii Kanal D, senator PSD de Buzău și fost purtător de cuvânt al PSD.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Digi24: Liderii PSD l-au lăudat pe Marcel Ciolacu în ședința CPN pentru rezultatul negocierilor. Surse: Olguța Vasilescu: „Bravo, Marcele! Ai luat și banii din pieptul mortului”. Stănescu: „Ești mai bun negociator ca Hrebenciuc”
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Stenograme DIICOT | Interlop către noua șefă a Comisiei Juridice din Parlament : „Vorbim când vreau eu”
Marian Bejan: Eu nu vreau să mă suni. Eu vreau să te văd...
Laura Vicol: E, da! Hai!
Marian Bejan: Cum adică, ”E, da! Hai, pa!”?
Laura Vicol: Te vezi cu c****e alea cu care ai stat la masă, nu cu mine. Hai!​
Marian Bejan Băi, mă auzi mă?​
Laura Vicol: Da, te aud.​
Marian Bejan Alea sunt niște fete libere, mă! Nu sunt c****e...​
Laura Vicol: Da! Foarte bine! Bravo!​
Marian Bejan: Tu ești c***ă, dacă ai atitudinea asta și vorbești prost așa și mă, mă superi...”.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

https://www.g4media.ro/de-ce-risca-roma ... venia.html
Nu este singurul regres major de la respectarea valorilor UE. Inspecția Judiciară vânează în continuare tocmai magistrații incomozi, care critică absența reformelor din justiție, în loc să se ocupe de problemele reale din sistem.

Inspecția Judiciară a trimis o adresă redacției G4Media.ro pe data de 25 noiembrie pentru a solicita informații despre adresa de mail și ora la care a fost trimis un comunicat al Asociației Inițiativa pentru Justiție, condusă de Bogdan Pârlog. În comunicat, Asociația cerea desființarea rapidă a Secției Speciale și trecerea dosarelor la DNA.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

ALERTĂ Judecătorul Cristi Danileţ, exclus din magistratură de CSM pentru postările de pe Tik Tok / Magistratul poate face recurs / Pentru ce postări pe rețele sociale a fost exclus

https://www.g4media.ro/alerta-judecator ... ecurs.html

Poate ne explica juristul mc si acest eveniment din justitie
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Radu paraschivescu: Parafrază după Eminescu: "Justiţia - o frază de dânşii inventată". CSM îl exclude pe Cristi Danileţ din magistratură pe temeiuri puerile, pe când la şefia Comisiei Juridice a Camerei Deputaţilor stă Laura Vicol. Prin justiţie bate un vânt puternic, care vicoleşte zăpada.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

ola small dickie wrote: 14 Dec 2021, 08:43 ALERTĂ Judecătorul Cristi Danileţ, exclus din magistratură de CSM pentru postările de pe Tik Tok / Magistratul poate face recurs / Pentru ce postări pe rețele sociale a fost exclus

https://www.g4media.ro/alerta-judecator ... ecurs.html

Poate ne explica juristul mc si acest eveniment din justitie
:lol:

Va castiga fluierand la ICCJ.

Sa fii pe faza sa postezi si stirea cand va castiga la ICCJ :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Pana atunci mai postez din astea, care sa inscriu pe acelasi val anti justitie:

https://www.g4media.ro/cum-a-fost-curat ... ntine.html

"Cum a fost ”curățată” secția penală a Curții de Apel Constanța de judecătorii duri care au condamnat nume grele printre care și Mircea Băsescu, Sorin Strutinsky sau Nicușor Constantinescu."
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Ambasada SUA este profund îngrijorată de excluderea judecătorului Cristi Danileț din magistratură. O justiție independentă care respectă statul de drept este esențială pentru orice democrație prosperă. După cum a spus recent Președintele Biden la #SummitforDemocracy, democrația nu se produce întâmplător. Trebuie să o reînnoim cu fiecare generație. Statele Unite sunt mândre să lucreze în parteneriat cu România, în cadrul comunității globale pentru democrație, pe parcursul Anului de Acțiune al Summit-ului pentru Democrație. Încurajăm noul guvern al României să continue reformele judiciare și anticorupție necesare. Cetățenii români merită un sistem de justiție independent, care să respecte statul de drept și valorile democratice. Trebuie să continuăm să susținem valorile care ne unesc.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

BREAKING Premierul Ciucă și jumătate din guvern, alături de condamnați penal pentru evaziune și corupție la un eveniment economic organizat de trustul fondat de Dan Voiculescu: Gruia Stoica, Nicolae Dumitru Niro și Vladimir Ciorbă

Aia i tati
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Curtea de Justiție a UE, decizie cu impact major: Judecătorii naționali pot lăsa neaplicate deciziile Curților Constituționale care se opun dreptului UE / Hotărârea, luată în contextul tendințelor suveraniste ale Ungariei, Poloniei și României / Decizia are impact direct în dosarele Udrea și Vâlcov
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests