Recomandare casti surround cu intrare optica

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
Teo
Space Invader
Posts: 5
Joined: 3 Dec 2018, 19:28

Recomandare casti surround cu intrare optica

Post by Teo »

Salutari!

Am in momentul de fata SteelSeries Arctis 3 pe care le folosesc la Xbox si PS, imi plac insa vreau sa trec la unele wireless pe care sa le folosesc la tot continutul multimedia, unele pe care sa le conectez la TV prin cablu optic.

Din ce am inteles, chiar si castile surround au tot doua difuzoare. Partea de surround vine de la canalele diferite pe care le preia receiverul prin cablul optic iar ele sunt convertite si se creaza un sunet care da senzatia de surround.

Imi este si destul de neclara aceasta comparatie fiindca nu am avut ocazia sa testez si nu stiu daca ar merita investitia. Castile la care ma gandesc sunt SteelSeries Arctis Pro.

Foloseste cineva casti surround pentru console? Cateva impresii?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Recomandare casti surround cu intrare optica

Post by Mărar »

Sunt gunoaie, am Razer BlackShark si nu le tin in modul surround.

- Directionalitatea e mimata aplicand filtre convolutionale / delay-uri la sursele audio; pe mine nu prea ma convinge efectul, dar posibil sa tina de fizionomia fiecaruia (distanta intra-aurala, forma urechilor, etc)
- In jocuri precum CS:GO, engine-ul audio oricum incearca din rasputeri sa iti dea toate informatiile pertinente legate de directionalitate / volum / obfuscare. M-am jucat doar 2 runde ca sa le testez, dar mi se parea mai clara cumva pozitia elementelor audio prin simplu stereo
- Muzica o face... nazala, metalica, filtrul ala schimba complet characterul tonal al pieselor, si dinamicile sunt alterate. Ascultam pe vremuri mixuri 5.1 faked in stereo, in afara de ocazionalul (cand functioneaza) sentiment de "hei, am o chitara in spate, caterinca", nu adauga la nimic experientei.
- la filme... idk, poate adauga ceva, nu prea am incercat.


Daca vrei sa te convingi, da right click pe volume control in windows, selecteaza spatial audio si incearca oricare din optiuniile de acolo; Windows Sonic for Headphones, Dolby, DTS. Posibil sa fie mai ok procesarea de la SteelSeries, dar in principiu cam asta e efectul.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandare casti surround cu intrare optica

Post by TG »

Mărar wrote: 15 Dec 2021, 00:31 Posibil sa fie mai ok procesarea de la SteelSeries,
Nu cred că e. Mă rog, nu am Pro-ul să zic, dar am avut Arctis 7 2017 și acum am 2019. Foarte mulțumit de ele, însă surround-ul mi se pare oribil și cam inutil de activat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 7 guests