Crispy Image

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Crispy Image

Post by Semyaza »

Salutare,

Planuiesc sa imi iau 2 monitoare in viitor ( 2-6 luni ). Am avut ocazia recent sa ma uit mai bine la niste macuri ( 'pc'-uri + laptopuri ). Trebuie sa recunosc ca au o imagine foarte foarte clara / crispy.

Exista asa ceva si pentru pc-uri ? Banuiesc ca toata chestia asta e din cauza ppi-ului. ( La MAC : retina display = 200-300 ppi )

Am cautat in 2 magazine... monitoare de 23 cu rezolutie > fullHd. Am gasit unul singur, de 4000 lei... parca nici chiar asa.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Crispy Image

Post by zme-ul »

un monitor Apple de 27" e 1000$ ... nush la ce te miri
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Crispy Image

Post by Magicake »

4k e scump, nu stiu ce cauti.
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Crispy Image

Post by Semyaza »

Exista ideea ca apple sunt scumpe degeaba, deci nu ma mira pretul ala de 1000.

Si chiar si asa, ma uit ca monitorul ala de la apple are aprox 100-110 PPI, deci nici pe departe chestiile de aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Retina_Display

Mai exista vreun alt lucru care sa influenteze dramatic claritatea imaginii ( in afara de ppi )

@Patrunjelu' : nu ma intereseaza neaparat 4k ci ceva mai mult de 100-150 PPI
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Crispy Image

Post by Mărar »

Vezi pe aici: https://teksyndicate.com/videos/korean- ... himian-etc
https://teksyndicate.com/news/2013/08/1 ... nitor-club

Posibil sa ai nevoie si de niste porturi mai bune la placa video ca sa obtii rezolutia dorita @60hz, am cam ramas in urma deci nu pot sa-ti zic exact ce si cum, dar asigura-te ca ai tot ce iti trebuie inainte sa cumperi un monitor cu rezolutii mai mari de 1080p.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Crispy Image

Post by Stokkolm »

Retina display in practica se aseamana cu enhance-ul din CSI, pixelii sunt tot aia, n-ai de unde sa obtii claritate mai buna. Bineinteles daca rulezi un film 3840x2160 pe monitor 1920x1080 o sa vezi diferenta (nu stiu cat de sesizabil), dar nu stiu unde gasesti filme in formatul ala.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Crispy Image

Post by Mărar »

I... urm... what?
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Crispy Image

Post by Semyaza »

Oki. Atunci, imi iau inima indinti si intreb sfios : atunci, ce anume face sa se vada imaginea asa frumos pe monitoarele alea ? Imi vine greu sa cred ca numai pe monitoarele apple se vede asa, si chiar si asa, de ce ?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Crispy Image

Post by Mărar »

Tot nu inteleg unde e nelamurirea, zici ca ai vazut un MacBook Pro cu Retina Display, pai 2880×1800@15" reprezinta o rezolutie imensa avand in vedere marimea ecranului. Normal ca-i totul crisp.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Crispy Image

Post by Stokkolm »

http://www.anandtech.com/show/5996/how- ... es-scaling

Pe default ecranul se comporta ca si cum ar fi de 1440x900.

Iar legat de intrebarea ta Semyaza, sunt multi factori care pot face anumite ecrane sa redea imaginea mai bine, contrastul, luminozitatea, calibrarea, calitatea procesului de productie, doar un expert iti poate da un raspuns competent. Si PPI-ul e un factor, dar ecranele retina sunt un caz aparte pentru ca scaleaza pixelii, nu e relevant sa compari PPI-ul unui retina cu cel al unui ecran normal.
Last edited by Stokkolm on 2 Sep 2014, 18:16, edited 2 times in total.
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Crispy Image

Post by Semyaza »

@Marar: Nu stiu de ce, am impresia ca nu toata lumea e de aceeasi parere, sau poate ca nu exprim eu foarte clar nelamuririle mele.

Nelamurirea mea era : din cauza asta e crispynessul ? Daca da, nasol, ca nu prea vad monitoare de 23 care sa suporte nativ rezolutii mai mari de 1920x1080 , iar daca ma uit la un 27 de inch cu rezolutie nativa 'putin' mai mare, se pastreaza cam acelasi PPI, deci n-am rezolvat nimic. ( si oricum, vreau 2 monitoare, si spatiul ma cam limiteaza... )
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Crispy Image

Post by Mărar »

Pai nu, nu eram de acord cu Stokkolm, de asta si reactia mea, defapt nici nu inteleg prea bine ce vroia sa zica initial, dar acum ca a pus al 2-lea link cred ca am inteles. Dar tot se inseala, acolo scrie cum se comporta un retina default, iar scaling-ul respectiv e facut prin soft si poate fi modificat in voie. Daca zici ca ai vazut un ecran super crisp, cel mai probabil rula la rezolutia aia nativa nebuna.

Si nu, nu cred ca o sa gasesti asemenea monitoare la 23". Cel mai simplu si ieftin e sa iti iei unul mai mare la 1440p si sa stai putintel mai departe, o sa se vada mai crisp :P.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Crispy Image

Post by zme-ul »

cel mai bine, si ce-ti recoand .. fugi intr-un magazin / show-floor si vezi monitoarele pe viu
si nu uita: scallingul in Windows e in plop, si plopul pe Marte - e una din bubele ce multi spera sa fie rezolvate de Win9
人は地獄を作った
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Crispy Image

Post by Semyaza »

http://www.emag.ro/monitor-led-ips-dell ... DKXDSBBBM/ :)) dar nu...

Oke... sa-mi iau mac numai pentru asta nu, si nici ecranul de 15 nu ma ajuta. Iar varianta cu ecran mai mare si 1440 ... poate, desi spatiu si 2xmonitoare :-S

LE: @zme-ul, ca sa fiu sigur ca am inteles bine, la faza cu scalingul, vrei sa spui ca chiar si cu monitor cu rezolutie super-mega-#@!#!@ mare ( pe diagonala mica ) , cu windows, tot n-as face mare treaba ?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Crispy Image

Post by zme-ul »

cam da, nush cum sta Win7, dar Win8 este hulit pentru treaba asta, in special dupa ce lumea a inceput sa cumpere monitoare 4k
din cate am vazut/citit prin diverse articole, se recurge la resizing manual dar .. nu intotdeauna cu rezultate perfecte

AnandTech parca a avut un articol pe tema asta, o sa-l caut: http://anandtech.com/show/7939/scaling- ... -arms-race
Last edited by zme-ul on 2 Sep 2014, 18:35, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Crispy Image

Post by Magicake »

Subscriu la partea cu scaling-ul. Then again, eu sunt la polul total opus in comparatie cu Semyaza, m-as simti cel mai comfy cu un monitor de 28" la 1080p. Pe web fac mereu zoom in la pagini, ca ma oboseste sa citesc text mic all the time.

Pe laptop am 1080p la 16.4" si pe desktop 1440x900 la 21.5", si le gasesc pe ambele cam painful :\
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests