Secret Santa 2021

Jocuri născocite (împrumutate) de userii forumului la care participa toți userii forumului în scopul măririi postcountului (1) măririi epeen-ului (2) și lulz (3).

Moderator: RaptoR

User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Secret Santa 2021

Post by FlashBat03 »

Mahdi wrote: 22 Dec 2021, 19:11
FlashBat03 wrote: 21 Dec 2021, 01:24 Hey ;) Aș vrea să particip și eu, dacă se poate :oops:
Lasă te rog un link cu profilul/wishlistul de steam.
Scuze, uitasem de wishlist :lol:
Wishlist: https://store.steampowered.com/wishlist ... sort=order
Image
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Secret Santa 2021

Post by ola small dickie »

Mahdi wrote: 22 Dec 2021, 19:11 Am tras la sorți moșii, o să încep să vă trimit pm-uri cu detalii.

Reminder:
- Jocul trebuie să fie în valoare de 5-10 euro
- Trimiteți-mi pe pm cheia activabilă pe steam (sau gog, după caz). Sau dacă vedeți vreo ofertă bună pe steam, pot să cumpăr eu jocul și să-l trimit și îmi trimiteți pe urmă banii pe revolut/paypal.
- Voi transmite jocurile sâmbătă dimineață, deci vă rog să vă mobilizați până atunci.

Diseară cică începe Winter Sale pe steam. Puteți verifica și pe https://isthereanydeal.com/ ce prețuri are jocul în alte magazine.

McWilliams wrote: 19 Dec 2021, 22:38 Profilul este acesta, desi n-am idee daca afiseaza toate jocurile din portofoliu. Insa se pot deduce alea uzate daca au valori de genul 3000 de ore prin preajma.
Trebuie să vă faceți profilele publice, cine nu vă are deja la prieteni nu poate să vadă ce jocuri aveți.

FlashBat03 wrote: 21 Dec 2021, 01:24 Hey ;) Aș vrea să particip și eu, dacă se poate :oops:
Lasă te rog un link cu profilul/wishlistul de steam.
gata, mi-am facut profilele de gog si steam publice
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Secret Santa 2021

Post by marvas »

m-am trezit si sub brad ma asteptau:
Gabriel Knight: Sins of the Fathers
Heroes of Might and Magic® 4: Complete

Thanks Secret Satan!
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Secret Santa 2021

Post by joonior_bmf »

Mosul/moasa a fost generos/generoasa, si mi-a trimis Valiant Hearts si The Talos Principle :)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Secret Santa 2021

Post by Mahdi »

Și la mine a fost generos moșul - am primit The Life and Suffering of Sir Brante. Pe lângă asta, azi noapte m-a mai vizitat încă un moș secret și mi-a lăsat sub brad Kingsway.

Mulțumesc, moșilor!
REMEMBER CITADEL
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Secret Santa 2021

Post by Triggerix »

Multumesc frumos mosului! O sa ma joc Emily's Christmas Carol chiar zilele astea, ca e in ton. Si multumesc si pentru Before your eyes, pare foarte interesant! :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Secret Santa 2021

Post by TG »

Tower of Time, e de incercat. Thanks Santa!
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Secret Santa 2021

Post by TG »

Revin (cred ca am incurcat mosii), si The Procession to Cavalery si Four Last Things. Generos barbosul!

Alegeri inspirate si putin nisate. ;)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Secret Santa 2021

Post by ola small dickie »

Uauzalina! Am primit A Juggler’s Tale pe GOG! Multumesc mult secret santa!

Numa` bine pentru ca cum probabil si-a dat seama Mosul era pe lista mea de jucat. Si apreciez si ca e pe GOG.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Secret Santa 2021

Post by cg1700 »

La mine Mosul a venit cu Tekken 7. Noice, thanks Santa!
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Secret Santa 2021

Post by marvas »

toti dormeau prin casa si m-am culcat si eu la loc.
Cand m-am trezit, iar am gasit lucruri sub brad:

Image

Foarte generos mosul anul asta, multumesc!
Mi-e frica sa ma pun iar in pat ca mi-oi gasi naibii plina colectia de pe gog.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Secret Santa 2021

Post by Cristan »

Mulțumesc pentru Heavy Rain, moșule!
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Secret Santa 2021

Post by ola small dickie »

Si? O dam si noi pe fatza cu secret santa? :))
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Secret Santa 2021

Post by FlashBat03 »

Și anul acesta am fost super surprins de cadoul primit de la Moșul Secret :lol: Mulțumesc MUUUUULT :D pentru acest cadou!
Image
Jocul primit este ACESTA ;)
Spoiler:
RESIDENT EVIL 7 :mrgreen:
Image
Crăciun Fericit :oops:
Image
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Secret Santa 2021

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mulțumesc frumos pentru This War of Mine, Darkwoord și Bastion. Chiar le aveam în coș, dar m-am gândit să aștept puțin :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Secret Santa 2021

Post by McWilliams »

Multumesc mult Mosului pt Return of the Obra Dinn. O sa pun ceva neuroni la bataie pentru acest joc - ceva ce nu cred ca am facut prea des anul acesta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Secret Santa 2021

Post by Bogdan »

Si anul asta am uitat de Secret Santa, dar prea-generosul mos nu a uitat de mine. Am primit Lifeless Planet, un joc care mi-a atras atentia si in trecut in look si atmosfera. Multumesc mult!
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Secret Santa 2021

Post by Cristan »

Câteva cuvinte despre Heavy Rain: cred că ar fi fost cu totul altceva dacă îl jucam la vremea lui. Are multe lucruri interesante - personaje multiple, alegeri și consecințe (fire narative divergente în funcție de ce (nu) faci) și un setting realist, de film polițist. Ce mai are, însă, și lucrul pentru care nu mai am răbdare deloc, e un control nenecesar de stufos, care mi-a atins repede limitele. Una peste alta, un joc inedit, cu idei interesante, dar pe care l-am jucat prea târziu. Apreciez cadoul, să nu înțeleagă Moșul altceva (aproape sigur mi l-aș fi luat și eu la un moment dat, de curiozitate), dar nu știu dacă îl voi continua.

Fără să fi jucat alt titlu de la Quantic Dreams, cel mai apropiat titlu cu care pot să-l compar ar fi The Walking Dead de la Telltale, dar acela a reușit să-mi spună o poveste cu un control mult mai digerabil cu care nu a fost nevoie să mă lupt (atât de mult).
Spoiler for control rant:
Jocul necesită input de la jucător pentru orice acțiune a personajelor, și sunt o mulțime și dintre cele mai banale (presupun că pentru „imersiune” crescută în acel setting realist): deschizi o ușă de frigider, alegi un fel de mâncare, îl pui în farfurie, îl pui în cuptorul cu microunde, îl răstorni în farfurie, toate astea doar pentru a îndeplini acțiunea minoră de „a da de mâncare copilului” și multe multe altele asemenea. Și toate sunt un pic diferite: clic și drag de mouse într-o direcție anume, clic și drag de mouse urmând o anumită linie, clic și drag de mouse *încet*, tapping de mouse, QTE-uri, apăsarea și ținerea apăsat a mai multor taste... Poate ar fi fost ceva inedit la vremea respectivă, dar acum are fix efectul contrar la mine. Nici nu vreau să mă gândesc ce s-ar fi întâmplat mai târziu, când multe alegeri și consecințe din poveste ar fi depins de activarea corectă a secvenței de inputuri necesare,, mai ales cele contra-timp.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Secret Santa 2021

Post by joonior_bmf »

Valiant Hearts e unul dintre cele mai bune jocuri publicate vreodata de Ubisoft. Si nu are legatura cu niciuna dintre francizele AAA (adica unica franciza, ca toate sunt aceeasi Marie :mrgreen: ). Realizat de acelasi studio care a dezvoltat seria Rayman si Beyond Good and Evil, printre altele. Studioul din Montpellier evoca era Ubisoft pre-faustiana, inainte de a imprima bani cu nebuloasa formula open world pentru care au devenit cunoscuti. Pacat ca au fost retrogradati la a-si risipi talentul pe... Ghost Recon Breakpoint.

Ororile primului razboi mondial sunt prezentate in mod stilizat si, aparent, naiv in VH. Insa momentele de lejeritate cu interactii ocazionale alterneaza cu scene de tragedie viscerala. Povestea e relatata din perspectiva catorva personaje ale caror vieti se intersecteaza pe frontul de vest. Un batran fermier francez, ginerele lui german, un soldat american, o asistenta belgiana, si un caine german. Probabil ati auzit deja destul despre "marele razboi" la orele de istorie (sau din alte surse), si simtiti ca nu e necesar sa mai jucati inca un titlu ambientat in WW1. Insa recomand sa experimentati o raritate - un joc bun produs de Ubisoft.

Onward to The Talos Principle
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Secret Santa 2021

Post by joonior_bmf »

Foarte misto si The Talos Principle. Un puzzle adventure first-person cu executie eficienta si estetica. Niscaiva poveste dedusa din fragmentele scrise si auditive pe care le gasesti de-a lungul nivelurilor, ce poate fi ignorata in favoarea gameplay-ului seducator de simplu. Complexitatea problemelor creste odata cu aditia elementelor ajutatoare. Primesti tot ce iti trebuie sa rezolvi fiecare puzzle, dar e posibil sa te intalnesti cu momente de frustrare daca ai de gand sa descoperi si "bonusurile", si esti incurajat de multe ori sa gandesti "outside the box". Insa chiar si atunci, odata ce gasesti solutia, iti vei da palme pentru ca "dc plm nu m-am gandit si eu la asta". Desi storyline-ul nu e crucial, valentele filosofice vor face cu ochiul celor interesati de transumanism, religie, mitologie etc.

E tentant sa trasezi paralele cu Portal. Si se pot dezbate comparatii si diferente. Insa, desi (imho) nu reuseste sa detroneze clasicul lui Valve, Talos a depus un efort considerabil pentru a se institui ca unul dintre titlurile de referinta ale nisei. Si e cu atat mai surprinzator, pentru ca vine din partea unui studio faimos pentru o serie de jocuri in care tragi, si nu te gandesti la nemurirea sufletului.

Brilliant!

Ii multumesc din nou Mosului Secret. Si sper ca v-ati distrat si voi la fel de mult cu cadourile primite. :)
Post Reply

Return to “Forum Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests