Technobabylon

What would Guybrush Threepwood do?
Post Reply
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Technobabylon

Post by TG »

http://www.pcgamer.com/technobabylon-wa ... he-spring/
Wadjet Eye Games has carved out a solid reputation as a developer and publisher of retro-styled point-and-click adventure games like Gemini Rue, Primordia, Resonance, A Golden Wake, the Blackwell series, and a pile of others. Today it announced a new addition to that lineup: Technobabylon, a cyberpunk adventure due to come out this spring.

The dystopian Technobabylon is set in the year 2087, and takes place in a city under the control of an omnipresent AI named Central, backed by the CEL police force. It will feature three playable characters, all about to "meet their maker": Charlie Regis, a CEL agent being blackmailed with the lives of his unborn children; Latha Sesame, an agoraphobe addicted to "the Trance," a sort of virtual drug that has all but replaced real-world interactions; and Max Lao, another officer, forced to choose between loyalty and the law.

Technobabylon was actually begun by indie developer James Dearden as a planned eight-part freeware game, the first chapter of which was released in 2010. The commercial release will feature revamped story and gameplay, professional voice acting, and new pixel art by Ben Chandler, the lead artist on The Blackwell Epiphany.

phpBB [media]
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Technobabylon

Post by ola small dickie »

bag picioru, dupa ce termin robin hood vreau sa trec la wadjet. spre rusinea mea inca nu le-am jucat niciun adventure dar am tot respectul pt ei din ce am citit si vazut. vreau sa incep cu seria blackwell, ma atrage ceva la ea, si apoi cu restul.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Technobabylon

Post by sebas »

L-am gătat zilelea astea. Parese că voi jucat o grămadă de adventureuri perioada următoare, nu prea pot altceva cu bebelu agățat de gât.

Plusuri:
+ cyberpunk baby! Și încă bine făcut!
+ voice acting superb
+ poveste captivantă și bine prezentată
+ pixel art fain

Minusuri
- foarte ciudat ca ritm. Între capitole acțiunea decurge în ritm alert, între 2-3 personaje, în timp ce misiunile în sine sunt relativ scurte, independente și parcurse în doar câteva ecrane.
- datorită celor de mai sus, puzzleurile sunt foarte simple având în vedere că vorbim de nr mic de ecrane și obiecte per capitol
- practic doar ultimul capitol exploatează potențialul celor trei personaje, jucate în paralel. Mare păcat.

Aș zice 8/10. Având în vedere că e cyberpunk și știm cât de puține variante sunt în genul ăsta, 9/10. Merită butonat.
dump CHA
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Technobabylon

Post by Azad »

Daca mai vrei ceva similar de la Wadjet, doar ca post-apocaliptic si cu inteligenta artificiala, incearca Primordia. Sunt putin biased, din moment ce pana si avatarul meu e din jocul ala, dar e o experienta superba. Daca vrei altceva post-apocaliptic de la Wadjet, fara roboti, incearca Shardlight. Alternativ poti sa treci direct la cel mai bun joc al lor din ultimii ani, Unavowed. :)
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Technobabylon

Post by sebas »

Mulțumesc pentru recomandări, am trecut la Blackwell deocamdată. :D
dump CHA
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Technobabylon

Post by Azad »

O alegere foarte buna :D Enjoy!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Technobabylon

Post by ola small dickie »

ola small dickie wrote: 11 Jan 2015, 22:01 bag picioru, dupa ce termin robin hood vreau sa trec la wadjet. spre rusinea mea inca nu le-am jucat niciun adventure dar am tot respectul pt ei din ce am citit si vazut. vreau sa incep cu seria blackwell, ma atrage ceva la ea, si apoi cu restul.
Hah 2015...vremurile cand inca inca nu jucasem nimic de la wadjet. Si anuntam ca o sa incep cu seria blackwell ca simt ceva acolo. Boy i was fuckin right
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Technobabylon

Post by ola small dickie »

Image

Am intrat in el
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Technobabylon

Post by ola small dickie »

Hmmm sunt la finalul jocului. Si incepe sa mi fie frica ca am facut ceva din greseala si am ajuns intr un bug care imi face acum jocul imposibil de terminat. Sper inca ca nu e adevarat, avand in vedere ca astfel de situatii nu mai sunt atat de dese ca pe vremuri. Mai incerc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Technobabylon

Post by ola small dickie »

ma rog pana la urma dupa ce am mai incercat o data azi mi-am bagat piciorul si am citit un walkthrough pt faza de mai sus unde ramasesem blocat. fireste ca nu zarisem eu ceva pe un perete :))

l-am terminat. din pacate l-am jucat foarte segmentat, cu pauze si unele destul de lungi. poate din cauza asta mi s-a parut si povestea putin cam intortocheata si cam prea mult technobabble pentru gusturile mele dar altfel e inca o prezenta solida in catalogul impresionant Wadjet Eye. 8.5/10

well, mai am de jucat doar Shardlight si am terminat cu toate jocurile Wadjet

dar pana atunci voi intra in cadoul primit de la forum secret santa: A Juggler’s Tale
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests