BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Lucrezi la un joc și ai nevoie de ajutor? Ai făcut un joc și vrei părerea noastră?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by Cristan »

Da, acel „ncv” de la Level s-a întors și și-a făcut site.

https://www.bonusstage.ro/

Image
BonusStage.ro? Blog lent unde toate articolele încearcă să se ridice la nivelul celor care vă încântau în revistele Level și Nivelul2.
Care-i visul? Ca site-ul să ajungă să se autosusțină. Să pot să plătesc serios alți redactori cu talent pentru gândurile lor. Articolele să curgă ritmic, zilnic. Să vă citim zecile/sutele de comentarii și să ne bucurăm împreună de… noi, ca și comunitate, de jocuri, de glume, de idei.
Articole? Review-urile și specialele o să fie cele mai numeroase. Jumătate din recenzii vor fi pentru titlurile testate pe PC. Mai vechi, mai noi, mai rare, majoritatea jocuri care mi-au atras atenția dintr-un motiv sau altul, le-am trecut pe listă, dar nu am avut timp să le încerc până acum. Cum sunt limitat de timp, nu are rost să mă bat cu morile de vânt (site-urile mari), prefer să joc cu grijă și bucurie fără stresul termenelor limită și să scriu când simt că trebuie să vă povestesc. Switch-ul va primi cealaltă jumătate de recenzii. Am apucat să joc mai toate exclusivele mari ale platformei și o să încerc să le iau la rost cronologic, poate într-un an sau doi o să ajungem la zi.

Cultură Gameristică revine și devine, așa cum bine mi-a recomandat cineva (wink, wink), Cultură Ludică. Art by Game nu o să lipsească. Rar, vor face ochi recenzii sau prezentări pentru Hardware, Board Games sau Nuvele Vizuale. Film și Anime de asemeni, dar o să le iau în considerare doar pe cele care au o conexiune cu jocurile.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by Jaunty »

Hehe, bine ai revenit, ncv!

Și îmi place pagina Prietenii Comunității.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by marvas »

ncv, unul dintre redactorii mei preferati, ma bucur ca nu s-a lasat de treaba
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by ncv »

@Cristan - multumesc mult pentru ajutor!

@marvas & Jaunty - bine v-am regasit :)

O sa pun aici un comentariu de fiecare data cand adaug un articol pe site.

Mi-am impus sa-l lansez azi o data cu Switch-ul OLED si am ramas fara timp. Sper ca saptamana ce vine sa-l mai slefuiesc si sa adaug si un buton de subscribe. Ma gandesc ca daca creez asa rar lumea o sa uite de site. :)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by Jaunty »

ncv wrote: 8 Oct 2021, 21:17 Sper ca saptamana ce vine sa-l mai slefuiesc si sa adaug si un buton de subscribe.
Poftim butoane de subscribe:
RSS feed - articole
RSS feed - comentarii

RSS rocks. Recomand https://quiterss.org/.
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by ncv »

haha... acum trebuie sa invat ce inseamna tot ce mi-ai zis :)

asa cum i-am spus si lui Cristi experienta mea e aprope 0... e prima oara cand cladesc un site.

haha..
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by Jaunty »

Ok, o scurtă introducere:

RSS* e un standard care îți permite să te abonezi direct la site-uri, fără intermediari. Un feed RSS e un fișier care conține post-urile de pe site într-un format bine definit, așa încât să poată fi citite de programe dedicate (RSS readers).

Ca utilizator, îți instalezi un RSS reader (precum Feeder pe Android sau QuiteRSS pe desktop sau Fraidycat în browser) și te poți abona la orice site care include feed-uri - adică majoritatea.

Ca autor, e simplu: Wordpress (și cam orice alt CMS) ți le generează automat. Ce poți face în plus e să le scoți în evidență și să explici cititorilor cum să le folosească.

Mai toate site-urile din colțul nostru al internetului au feed-uri: candaparerevista.ro, forumul, wiki-ul, nivelul2.ro, leftclickghinea.ro, grnd.ro. Forumul are mai multe, de fapt: pentru post-uri noi, pentru new/active topics, pentru fiecare secțiune și thread.

Orice canal de YouTube are feed, deci te poți abona fără să ai cont. Exemplu: Joc și vorbe.

Reddit are feed-uri, site-urile de știri de obicei au feed-uri: NYTimes, Digi24, Recorder, etc

Podcast-urile, în general, sunt feed-uri RSS cu fișiere audio incluse.

Ideea e că le ai pe toate la un loc, le verifici când vrei, nu-ți umplu inbox-ul, nu te spamează cu notificări (decât dacă vrei). E un mod mai privat și mai convenabil de a te abona la tot ce vrei, direct de la sursă, fără să treci prin manipulatori dubioși precum Facebook sau Twitter.

Poți folosi servicii web gen NewsBlur, care au avantajul că îți sincronizează feed-urile între calculatoare. Poți să le primești prin email; sau invers: să convertești email newsletters în feed-uri: https://kill-the-newsletter.com/. Există și softuri care generează feed-uri pentru site-uri care nu au.

Good stuff. Recomand.

* Pe lângă RSS există și alte standarde: Atom, JSONFeed, etc. Detaliile tehnice diferă, dar esența e aceeași.
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by ncv »

Multumesc Jaunty.
Am adaugat link-ul RSS dar si un subscriber traditional.

Bonus,
Darkwood (Review / PC / Îl știați p-ăsta?)
Image
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by ncv »

Grand Theft Auto IV – Mod-ificiat – Testat – Recenzat (PC / Review / Special)
Cum Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition, s-a lansat săptămâna asta, zic că e un moment bun să aruncăm o privire asupra fratelui mai mic și mai serios al seriei.
Image
În cazul lui GTA IV nu trebuie să așteptăm după Rockstar să remasterizeze partea vizuală, putem să-l modificăm singuri și să-l aducem să arate aproape / la fel de bine ca GTA5. În prima parte a specialului încerc să clarific pașii care trebuie făcuți pentru a ridica nivelul grafic, după care involuez într-o recenzie clasică și arunc o privire relaxată asupra gameplay-ului, sunetului și poveștii.
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by ncv »

AI sau n-AI – întrebarea viitorului (Special)
Sunt surprins de ușurința cu care am acceptat inteligența artificială, de cât de puțin timp ne-a luat să o dezvoltăm și de faptul că, dintr-o dată, este peste tot. Bănuiam că va excela în recunoașterea tiparelor și în gândirea strategică, dar sunt uimit de cât de bine reușește să simuleze și să replice comportamentul uman, cum creează, combină și modifică artă, imagine și video. În jocuri (și nu numai) va deveni probabil companionul perfect, dar și un pericol invizibil, atunci când este folosită în scopuri mai puțin nobile. Viitori îngeri și demoni.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by marvas »

he's alive!
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by MC »

Nice! Credeam că e abandonat proiectul.
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by ncv »

MudRunner – American Wilds Edition (PC / Review / Îl știați p-ăsta?)

Image
E interesant cum unele titluri te conving din toate punctele de vedere, realizezi repede că ai ceva deosebit în față, te bucură, te inspiră, și totuși, odată ce le-ai terminat, nu simți vreodată nevoia de a reveni asupra lor. Altele, sunt seci, nu au mai mult de două, trei, sisteme cu care interacționezi, le pui deoparte când te plictisești, dar totuși, rămân cu tine. Peste câteva luni, sau ani, te gândești cu bucurie să continui joaca, sau chiar să le reiei. Spintires (originalul MudRunner) nu e nici pe departe perfect, dar, mi-a rămas drog. M-am bucurat când am auzit că există continuări. Că pot pe viitor să mai iau o dată la trântă mocirlele, șanțurile și potecile de munte, cu un diesel cu gabarit depășit plin cu bușteni.
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by ncv »

The Legend of Zelda: Breath of the Wild + Expansion Pass (Switch / Review)

Image
Diferit de majoritatea, pe mine Breath of the Wild (BotW) n-a reușit să mă convingă în totalitate. Nu prinde lista jocurilor mele preferatele, nici măcar primul loc în galeria Zelda. Haideți să aruncăm o privire critică asupra-i! Am câte ceva de spus despre părțile care au ajuns să mă plictisească și sunt curios, acum că au o bază excelentă, ce a decis Nintendo să lustruiască. Tears of the Kingdom, continuarea directa a lui BotW, se lansează azi. Se poate, pe de altă parte, ca jocul să nu mi se (mai) adreseze. Genul, per total, nu mai reușește să mă încânte, cum o făcea în trecut și nu pot să nu mă gândesc că poate opinia mea nu e tocmai avizată. Poate pur și simplu vreau alt joc și de fapt nu e nimic în neregulă cu BotW.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by marvas »

oare pe unde e ncv? NOI PENTRU CE-L PLATIM?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by MC »

Poate se alatura baietilor cu niste articole pentru GRIND IV :D
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by ncv »

Sper ca pana la sfarsitul anului sau cel tarziu la inceputul lui 2024, sa-mi explic lipsa intr-un nou articol. Anunt aici cand face ochi. Multumesc de ganduri si sarbatori fericite.
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by ncv »

Un 2023 Sumbru, Contracarat de Excelență ( Cultură Ludică / Îl știați p-ăsta? / PC / Review / Special )

Image
Un special ciudat. În planul inițial voiam să explic pe scurt de ce cred că ne așteaptă ani buni de jocuri extraordinare, în pofida tuturor mișcărilor de „geniu” făcute de mai marii industriei (si nu numai). Urmând, ca să vă conving, să recomand două titluri create de studiouri mai mici, care se bat de la egal la egal cu titlurile AAA lansate în 2023. Am realizat însă că am foarte multe de spus despre ce s-a întâmplat în ultimi 3 ani și i-am tot dat înainte. Mii de cuvinte dure, strigate din loc în loc, care denunță starea și acțiunile întreprinse. Deși găsesc ce am așternut interesant, vă înțeleg dacă nu aveți chef să citiți despre concedieri și cauzele lor, corupție și capitalism și vă invit să săriți direct la paginile x și y pentru 2 review-uri scurte: Grim Dawn și Pray (care pentru moment nu există – sper să termin și să le etalez luna asta).
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: BonusStage.ro - site-ul lui ncv

Post by marvas »

mi-a placut sa lecturez articolul asta. Eu ma bucur ca am sute de jocuri in backlog pe care nu o sa apuc sa le joc viata asta, indiferent incotro o ia industria.

Dar sper sa reusesc sa asist si la o perioada de renastere in care inovatia si povestea sa primeze in fata profitului, ar fi frumos pentru generatiile viitoare.
Post Reply

Return to “Proiecte personale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests