Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by TG »

Meanwhile, pe 6 normal lucrurile au fost foarte ok pe parcurs. Chiar sunt mulțumit de toate, mai puțin fucking senzorul de amprentă. Poate dacă aș fi dat banii extra până la Pro, mă deranjau mai tare micile inconveniențe ocazionale.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Am trecut pe iPhone de o luna si ceva, in mare parte din curiozitate si pentru ca vroiam sa schimb ecosistemul dupa atatia ani. Nu putem face nici eu nici aplicatiile prea multe, dar camera foto e foarte buna, si nici urma de lag sau bloatware :lol: Face ID e foarte comod si nu as vrea sa ma intorc la ceva gen PIN sau amprenta. E fain ca fiecare poza pe care o faci e de fapt o mini-filmare de o secunda, si exista un sync implicit intre iPhone si iPad pentru documente, poze etc. pe iCloud. Also, cand am incercat sa conectez iPad-ul la wifi-ul la care era conectat telefonul, am putut apasa un buton si a share-uit parola instant. It's the small things I guess.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by marvas »

ce model de iphone si ce model de ipad?
Tableta mea implineste in curand 5 ani si desi merge inca bine, are probleme la mufa de incarcare. Ma bate gandul sa iau un ipad mini 6, dar din review-uri nu pare cea mai buna achizitie.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Eu am luat iPad 9 ca sa inlocuiesc un galaxy tab din 2017, nu pot sa ma plang de nimic la el sincer, si pretul e cinstit:
https://www.emag.ro/apple-ipad-9-2021-1 ... DB096PMBM/

E o tableta super. cu dezavantajul ca accesoriile sunt scumpe rau, cel putin alea oficiale Apple. Dar daca nu te deranjeaza cele neoficiale, scapi ieftin. Apple prices are pretty crazy, inca nu inteleg de ce o tastatura externa pentru iPad Pro e mai scumpa decat un iPad 9 :lol: Anyways.

Telefonul e 13 Pro. E umpic neplacut sa treci de la 120hz-ul telefonului la cei 60hz ai tabletei (de fapt e umpic neplacut sa te uiti la orice e mai laggy dupa ce te uiti in telefon unde e mega smooth, inclusiv sa te uiti inapoi la TV in timp ce te joci ceva cu fps mic :-( ). Daca vrei 120hz si pe iPad cred ca trebuie sa spargi o suta de milioane pe un Pro, which is a bit sad, cred ca Androids au in general 120hz de cativa ani si pe modele mai aproape de mid/low end.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

Si samsungul meu are chestia aia cu fiecare poza e de fapt o scurta filmare
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by reV »

Pătrunjica wrote: 15 May 2022, 12:45 Eu am luat iPad 9 ca sa inlocuiesc un galaxy tab din 2017, nu pot sa ma plang de nimic la el sincer, si pretul e cinstit:
https://www.emag.ro/apple-ipad-9-2021-1 ... DB096PMBM/

E o tableta super. cu dezavantajul ca accesoriile sunt scumpe rau, cel putin alea oficiale Apple. Dar daca nu te deranjeaza cele neoficiale, scapi ieftin. Apple prices are pretty crazy, inca nu inteleg de ce o tastatura externa pentru iPad Pro e mai scumpa decat un iPad 9 :lol: Anyways.

Telefonul e 13 Pro. E umpic neplacut sa treci de la 120hz-ul telefonului la cei 60hz ai tabletei (de fapt e umpic neplacut sa te uiti la orice e mai laggy dupa ce te uiti in telefon unde e mega smooth, inclusiv sa te uiti inapoi la TV in timp ce te joci ceva cu fps mic :-( ). Daca vrei 120hz si pe iPad cred ca trebuie sa spargi o suta de milioane pe un Pro, which is a bit sad, cred ca Androids au in general 120hz de cativa ani si pe modele mai aproape de mid/low end.
Eu mi-am luat in toamna un iPad 6 (+Pencil) si mi-a inlocuit 3/4 din geanta (in care caram cel putin 3-4 caiete + laptop + incarcator). Azi am pus mana pe un iPhone 11 Pro.
Pentru prima data in 2 ani primesc notificari la timp pe telefon si n-am 20.000 de query-uri blocate in pi-hole din cauza la Android care vrea sa recreeze scene din E.T. (Android phone homeeeee).

Da. Accesoriile ajung la preturi stupide (iti cumperi un Xiaomi cu banii pe care-i dai pe o husa de iPad). Eu mi-am luat un kit tastatura + mouse special pentru iPad (Dell something-something) ca sa inlocuiesc complet vechiul laptop (un ThinkPad T440p). Acu', cei care vor neaparat accesorii Apple or sa scoata bani din buzunar, dar daca mergi pe un third party calumea (gen Anker pentru cabluri si incarcatoare), s-ar putea sa te trezesti ca dai mult mai putini bani pe ceva mult mai bun (urasc cablurile usb-a - lightning de la Apple. Am schimbat 4 in mai putin de un an cand aveam iPhone 6)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Dap, iPad cu pen poate fi un laptop replacement de succes pentru multe domenii. Am vazut ca sunt inclusiv programe de 3D modeling, Procreate pentru desenat si pictat modele 3D si toata suita de la Affinity e disponibila pe iPad cu aceleasi features ca pe PC. Best part? Toate astea merg si pe base iPad, nimic nu e blocat la Pro.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by reV »

inca n-am 50 lei de "spart" pe Procreate, dar toti cu care am discutat il recomanda (si il lauda). L-am "testat" pe iPad-ul unei colege si isi merita tot hype-ul. Si e 50 fucking lei, nu subscriptie lunara (up yours, Adobe).

Comparativ, ma uitam de curiozitate la o solutie 2-in-1 (practic un laptop cu specificatii de 2 bani SAU un laptop extrem de scump, cu Windows - vezi Surface). Un iPad nou (a se citi ultimele 2-3 generatii) + Pencil e mult mai util (si, paradoxal, ieftin) decat ceva "bun" (nu pot sa zic ca Surface e bun. E chiar groaznic din scurta mea experienta cu el).
Poate miroase a fanboyism, dar garantez ca am multe cuvinte injurioase la adresa Apple.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

marvas wrote: 15 May 2022, 01:17 ce model de iphone si ce model de ipad?
Tableta mea implineste in curand 5 ani si desi merge inca bine, are probleme la mufa de incarcare. Ma bate gandul sa iau un ipad mini 6, dar din review-uri nu pare cea mai buna achizitie.
Auzi, dumb question: ai incercat să cureți mufa? Tata avea problema cu mufa, și am scos un smoc zdravăn de scame din mufa de încărcare.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

btw, mai are cineva probleme cu safari si forumul pe iphone? e mega eager sa stearga login session parca de fiecare data cand inchid browserul si revin trebuie sa ma loghez, chiar si cu remember me. uneori imi da logout in timp ce scriu un mesaj, si dupa ce ma loghez ca sa postez dispare ce am scris.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Mahdi »

Eu nu am problema asta. Rămân logat mult timp.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

eu nu folosesc safari ci chrome.
Image
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DreadWing »

Pătrunjica wrote: 15 Jun 2022, 17:16 btw, mai are cineva probleme cu safari si forumul pe iphone? e mega eager sa stearga login session parca de fiecare data cand inchid browserul si revin trebuie sa ma loghez, chiar si cu remember me. uneori imi da logout in timp ce scriu un mesaj, si dupa ce ma loghez ca sa postez dispare ce am scris.
Doar pe forum sau si pe alte site-uri? Daca se intampla pe toate site-urile ar putea fi de la cookies. Banuiesc ca nu folosesti private browsing, dar ai setat cumva Safari sa stearga cookies sau browsing data atunci cand il inchizi?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Doar pe forum am observat. Nu cred ca am setat nimic special, o sa mai verific. Important e ca acum stiu ca e doar la mine.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Pare ca s a rezolvat acum ca a trebuit sa re login si save new cookie, nice.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by marvas »

pentru amatorii de telefoane compacte si branduri nechinezesti, in curand se lanseaza Zenfone 9:
https://m.gsmarena.com/asus_zenfone_9_l ... -55030.php
User avatar
vishu
Space Invader
Posts: 40
Joined: 25 Jan 2016, 11:46

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by vishu »

bossii mei, am si eu o intrebare.
v-ati lovit de urmatoarea situatie? si daca da, help a brother out.
am un ifon 11 si de la un timp nu mai stau cablurile in el.adica stau dar pierd contactul. si aici ma refer si la incarcare si la casti. trebuie sa l scot sa l bag, sa l asez in anumite pozitii sa faca contact.
Face chestia asta si cu niste casti, si cu diferite cabluri lightning de incarcare.
E mufa terminata?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Probabil. Cred ca se poate schimba relativ usor la un service.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by reV »

vishu wrote: 15 Feb 2023, 07:09 bossii mei, am si eu o intrebare.
v-ati lovit de urmatoarea situatie? si daca da, help a brother out.
am un ifon 11 si de la un timp nu mai stau cablurile in el.adica stau dar pierd contactul. si aici ma refer si la incarcare si la casti. trebuie sa l scot sa l bag, sa l asez in anumite pozitii sa faca contact.
Face chestia asta si cu niste casti, si cu diferite cabluri lightning de incarcare.
E mufa terminata?
inainte sa il duci la service, curata portu' lightning. ia o scobitoare sau ceva subtire (care sa nu fie metalic) si scoate scamele care s-au adunat.

Am patit ceva similar acu' multi ani cand aveam iphone 6. Acu' pe 11 pro n-am avut probleme (ce-i drept, eu prefer mai mult wireless charging si am si smart case-ul cu baterie incorporata)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests