R.I.P.

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: R.I.P.

Post by ola small dickie »

ce suparat e tg
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: R.I.P.

Post by Fular »

Asta nu-l împiedică să aibă dreptate.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: R.I.P.

Post by ola small dickie »

Cam boshorogesc. Oh noes conceptul de like e de caca, social media e de caca.

Mie imi place sa stau pe social media, ca orice lucru are si chestii bune si rele. Iar cu conceptul de like nu prea inteleg care i problema

Mi a adus aminte de fostul redactor level care anunta moartea societatii asa cum o stim din cauza pokemon go
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: R.I.P.

Post by TG »

Ei na, boshorogesc. Nu e o chestie de trenduri, folosesc și eu platformele astea pentru ce am nevoie, că asta e. Dar lucrurile rele cântăresc mai mult decât cele bune. Daca acum 3-4 ani mai era o discuție de avut, mi se pare deja de neînțeles acum să îți placă social media.

Să tolerezi poate, să îți placă ideea de social networking să zicem. Dar "social media"... mi-e greu să cred că nu observi influențele negative pe care le are (și ce fel de oameni sunt implicați).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: R.I.P.

Post by Magicake »

Twitter cu paid access nu e neaparat o idee rea, comunitatile gated in teorie tin trollii si continutul de slaba calitate departe deci ar putea fi un win daca se aliniaza planetele pentru Musk. Doar ca problema cu Twitter paid e ca o sa aiba tot useri Twitter in el :lol:

Si eu am renuntat de cativa ani la tot social media, mai putin Pinterest care e mai mult o adunatura de oameni care se uita si comenteaza la imagini cu whatever subiecte. Dar tot are algoritmul care-ti da content care-ti place non stop, so intru doar de cateva ori pe zi :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: R.I.P.

Post by MC »

Pentru mine e relativ ok ca mai intru cand stau cu orele prin salile de judecata si sunt satul sa urmaresc cum se desfasoara zecile de cauze care sunt inaintea mea. Altii se mai joaca pe telefon dar eu nu suport de nici o culoare jocurile mobile.
Cel mai mult stau pe batranul FB ca sunt pe diverse grupuri de juridice, retro gaming stuff si fotografie si mai urmaresc postarile de prin grupurile astea.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: R.I.P.

Post by Jaunty »

reV wrote: 9 Nov 2022, 20:33 dat afara ~50% din staff, monetizea verificarea de conturi, acu' vrea sa faca toata platforma pay for access, sau un cacat de genu'
Ok, dar schimbările la care te referi sunt doar la stadiul de propuneri care m-aș mira să se implementeze. Și utilizatorii nu cred că au simțit (încă) efectul concedierilor. Deci reacția ta și a multor altora mi se pare prematură. Sigur, îmi pare bine că lumea pleacă, dar nu mi-e clar de ce pleacă înainte să se limpezească lucrurile și să se schimbe ceva efectiv.

De acord cu TG, în mare. Din scurtele intersecții pe care le am din an în paști cu Twitter și Facebook (ba chiar și cu frontend-urile oficiale YouTube), rămân un pic șocat de interfețele greoaie pline de dark patterns și reclame. Utilizatorii stagnează cu miliardele într-un soi de optim local întreținut de network efects. Dacă toți cunoscuții tăi sunt acolo, ajungi să crezi că merită să te lași supus la așa ceva. Ar fi mare păcat să nu depășim stadiul ăsta. Se poate mult, mult mai bine.

Image

Am înțeles că serverele de Mastodon abia fac față valului de utilizatori noi. Nu știu dacă mai mult de 10% din ei or să rămână, dar oricum e de bine. Problema e că și Mastodon, liber, descentralizat și drăgălaș cum e, a copiat multe din hibele Twitter (limita de caractere, likes, etc). Cu toate că apreciez proiectul, nu am fost niciodată tentat să-mi fac cont. La fel ca Twitter, nu e un loc bun pentru discuții și nici nu e cel mai bun mod de a te abona la știri sau la ce mai zic diverși (pentru asta RSS e Calea, Adevărul și Viața). Deci ce rost are?
ola small dickie wrote: 11 Nov 2022, 11:35 cu conceptul de like nu prea inteleg care i problema
E cea mai superficială formă de feedback posibilă. E una din găselnițele menite să-ți gâdile orgoliul ca să te țină lipit de platformă cât mai mult timp și să vezi cât mai multe reclame.

PS: Cu toate mofturile mele, mi-a părut foarte bine să aflu că Uniunea Europeană are instanțe oficiale de Mastodon și Peertube:
https://social.network.europa.eu/about/more
https://tube.network.europa.eu/

PPS: Ha, și Stephen Fry a scos capul pe Mastodon: https://mastodonapp.uk/@stephenfry
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: R.I.P.

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Jaunty wrote: 11 Nov 2022, 23:33 Ok, dar schimbările la care te referi sunt doar la stadiul de propuneri care m-aș mira să se implementeze. Și utilizatorii nu cred că au simțit (încă) efectul concedierilor. Deci reacția ta și a multor altora mi se pare prematură. Sigur, îmi pare bine că lumea pleacă, dar nu mi-e clar de ce pleacă înainte să se limpezească lucrurile și să se schimbe ceva efectiv.
S-au întâmplat destul de multe de când s-au făcut concedierile și s-a introdus sistemul de subscription

Probabil nu o să fie neapărat moartea twitter atât timp cât încetează să ia decizii evident proaste, but who cares. Atât Elon și mulți alți și-au dat seama cât de important e social media acum și vor să dețină aceste site-uri/dicteze moderarea lor pentru a controla pe cât pot discursul public, similar to rich guys buying newspapers și cred ca asta e perspectiva din care trebuie privită achiziția twitter.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: R.I.P.

Post by Jaunty »

Pardon, nu eram la zi. Deci a introdus deja verificarea pe 8 dolari, a văzut că sunt probleme (pe care le-ar fi putut prevedea dacă s-ar fi gândit 2 minute) și a retras-o. :| În fine, om vedea ce se cerne.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: R.I.P.

Post by Magicake »

RIP Kevin Conroy, *the* Batman :(
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: R.I.P.

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: R.I.P.

Post by Triggerix »

RIP Barbara Walters
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: R.I.P.

Post by Bogdan »

User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: R.I.P.

Post by ola small dickie »

Rip burt bacharach
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: R.I.P.

Post by joonior_bmf »

RIP Lance Reddick
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: R.I.P.

Post by ola small dickie »

The Smiths bassist Andy Rourke has died following a battle with cancer
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: R.I.P.

Post by Cristan »

RIP Ray Stevenson. :(
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: R.I.P.

Post by joonior_bmf »

RIP Tina Turner
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: R.I.P.

Post by Magicake »

:-( rip, un nume pe care l tin minte dintotdeauna.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: R.I.P.

Post by ola small dickie »

Tina Turner pe coperta albumului Everything You've Come to Expect de la The Last Shadow Puppets:

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests