Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Klamath »

Eu ma joc o gramada de jocuri in paralel, avand in vedere ca la unele mai fac si livestreams/video-uri:
  • Silent Hill 2 Director's Cut pe PS2
    Return to Monkey Island pe Steam Deck
    Indiana Jones and the Infernal Machine pe N64
    Terminator Resistance pe PS5
    Infamous 2 pe PS3
    Hitman Code 47 pe un retro pc
    Tomb Raider Unfinished Business pe Xbox clasic
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Am ajuns si eu intr-un final la ultima noua regiune lansata in Genshin si story quests si zonele sunt SUPER FAINE. Game's getting better and better. Cred ca deja s-au adunat lejer 150 de ore de story content in el si nu cred ca-i nici pe la jumatate cu updates & new releases. Deja oricum se bate cu MMOs la capitolul asta :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Am nimerit-o si pe Nilou la gacha azi, yay~ Nu mai e atm alt personaj pe care sa-l vreau neaparat. Am fost lucky de cand joc si am nimerit ce mi-a trebuit overall.

phpBB [video]


E din zona noua care e un fel de potpourri de persan, arab, indian si altele: https://genshin-impact.fandom.com/wiki/Sumeru#Trivia

phpBB [video]


E la originea cuvantului "nufăr" https://en.wikipedia.org/wiki/Niloufar
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by reV »

Sunt atat de in urma cu Genshin ca nici nu-mi vine sa ma apuc iar
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Nu se duce nicaieri :-D inca, at least. Ar fi fain sa mai fie cineva cu care sa pove de joc.
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 102
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sleepknot »

Dupa o pauza foarte lunga de PC, joc Noita datorita programului eratic. Mai joc si Hell Let Loose cu prietenii. Abia astept sa se aseze frigul sa revin la backlog
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by reV »

Postez preventiv: dupa un intreg "circ"* cu cei de la C&A Connect, maine pun mana, in sfarsit, pe Persona 5 Royal. Time to finish it for the 4th time.

*intamplarea: am ratat ocazia sa dau precomanda (pentru ca pretul era mai mare decat as fi vrut), putinele copii de pe emag s-au dus rapid si am bagat cu "anunta-ma cand devine disponibil" pe unde am putut. Luni dimineata, hop mail ca e in stoc, hop comanda, platit, toate bune si frumoase. 2 ore mai tarziu ma suna de la C&A Connect sa ma anunte ca eu avut ei o eroare si ca, defapt, nu il au in stoc. Ori returneaza banii, ori astept. Am zis ca astept, aia e, csf, ncsf, ca oricum dureaza mai mult sa-mi vad banii inapoi decat ar dura sa faca ei rost de la distribuitor. Acu' (miercuri) tocmai ce m-au sunat sa ma anunte ca maine ajunge jocul la mine. Numa bine ca am 2 zile de "work" from home si o jumate de weekend (daca nu ma fac praf sambata la o nunta).

Intre timp, bag in continuare cu Skyrim (mai exact Summerset, un mod care adauga o bucata buna de content in... Summerset. Cu VA si poveste si mult shiny.) si Elite Dangerous
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

phpBB [video]


Fastest rapier in Neverwinter :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

M-am reapucat de Dishonored dupa 10 ani. Il joc pe cel mai mare nivel de dificultate, fara nici un element de HUD, fara objective indicator etc. Incerc sa-l parcurg ghost, fara sa omor pe nimeni. E foarte atmosferic si imersiv. O sa incerc si 2-ul dupa ce termin cu primul si apoi Prey. Oamenii astia de la Arkane chiar se pricep la imersive sim games.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Dishonored 1 si 2 am tot incercat dar nu m-au prins. Prey in schimb a fost super si l-am terminat fara sa-l intrerup cu alt joc. Are o atmosfera si un design aparte, loved it. DLC-ul in schimb parca nu a fost cine stie ce? Don't recall.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Prey e similar cu System Shock, nu?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Cred ca da, nu am jucat SS. E un FPS horror in spatiu cu crafting, arme si all the regular stuff.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

N-am mai jucat ceva de foarte multe luni. Am inceput Blacksad: Under the Skin, sa vedem daca ma tine.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am ajuns in capitolul 2 Darkwood, credeam ca se termina si nici n-am adus clopotelul in zona noua. Probabil nu functiona oricum :lol:

pretty fun, voiam sa ma plang ca devenea cam repetitiv cu doar cativa inamici, but nvm. Days still kinda short tho
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 102
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sleepknot »

Am terminat No One Lives under the Lighthouse, un horror ps1 era scurt; foarte fain croit si cu ceva replay value. Seamana cu Paratopic, daca il stiti. Le recomand pe ambele.

Acum intre facultate si job nu prea stiu de ce sa ma apuc; am revenit la Warhammer DoW1 (Unification Mod) si probabil ca o sa ma apuc de Pentiment, medieval RPG-ul nou al celor de la Obsidian
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Eu astept Callisto Protocol pe 2 decembrie. Intre timp parca as da si cateva sesiuni de Dead Space 1
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Incerc Pokemon Legends Arceus

Imi placea Pokemon cand era inca la TV si nimeream cartonase in chipicao, dar de atunci nu am mai avut contact. Astea noi ce au aparut Scarlet & Violet sunt open world, Arceus nu e dar tot are crafting si stealth of all things.

Aici prind un pokemon cu stealth:
https://youtube.com/shorts/Qu-Gw5auLTE?feature=share
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

M-am apucat recent de Hedon. Stiam la ce sa ma astept. Am vazut si citit destule despre el. Majoritatea laude. Dar chiar si asa, m-a dat pe spate. E un efort imens pentru un singur individ. Banuiesc ca Zan, solodev-ul, e roman, dar nu sunt 100% sigur. Ci doar din anturajul de pe twitter, si dupa accentul pe care il sesisez din cateva podcasts in care a aparut. In caz ca a dat vreodata pe aici, il salut si il felicit. Poate e clar despre ce e vorba in joc dupa screenshots si video, dar il pot descrie ca un Arx Fatalis care inlocuieste mecanicile de RPG cu mai mult combat, si compenseaza prin level design-ul excelent pentru reactivitatea mai redusa. Exista o gala de premii anuala pe forumurile Doomworld, pentru cele mai bune MODs din anul respectiv. Iar una dintre categorii e denumita istet "spaceship of Theseus", si se acorda MOD-ului care prin look & feel se distanteaza cel mai mult de Doom. Hedon a castigat la categoria asta in 2019. Alt laureat faimos a fost Total Chaos. In fine, recomand Hedon foarte mult daca aveti chef de un joc first person cu ceva mai multa substanta decat a omori valuri de inamici (not that there's anything wrong with that).

edit: daca cautati un pret bun, face parte atm din bundle-ul "Best of boomer shooters", alaturi de alte cateva jocuri faine
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cristan »

joonior_bmf wrote: 20 Dec 2022, 19:54 Banuiesc ca Zan, solodev-ul, e roman, dar nu sunt 100% sigur. Ci doar din anturajul de pe twitter, si dupa accentul pe care il sesisez din cateva podcasts in care a aparut. In caz ca a dat vreodata pe aici, il salut si il felicit.
E român, da (deși jocul n-are topic aici, interesant). Băieții de la Joc și Vorbe au vorbit cu el - Zan a intervenit cu comentarii la podcast, apoi la un stream de-al lor în care au jucat Hedon: https://www.youtube.com/watch?v=CQy8qsETHWU
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

:D frumos. o sa ascult si eu episodul. multumesc!
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 19 guests