Jocurile Voastre Originale

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Cristan »

Arată foarte mișto, felicitări! Nu știu de ce am o simpatie aparte pentru jocul ăsta, deși nu l-am jucat niciodată.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by ola small dickie »

care joc?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Cristan »

Arcanum.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Cristan wrote: 24 Nov 2022, 15:36 Arată foarte mișto, felicitări! Nu știu de ce am o simpatie aparte pentru jocul ăsta, deși nu l-am jucat niciodată.
Tyy, eu l-am inceput de multe ori dar niciodata nu l-am terminat. Maybe one day...
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by MC »

Cristan wrote: 24 Nov 2022, 15:36 Arată foarte mișto, felicitări! Nu știu de ce am o simpatie aparte pentru jocul ăsta, deși nu l-am jucat niciodată.
Exact aceeasi senzatie o am si eu. Din acest motiv tot vreau sa ma apuc de el candva, dar nu gasesc niciodata timp-ul si cheful necesar.

Am facut si eu cateva achizitii in ultima luna. O sa gasesc timp zilele astea sa le postez.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by marvas »

ce bine arata colectia aia, GG. As vrea sa ma lepad de cele lumesti si sa trec la urmatorul nivel de iluminare, dar mai apare cate o cutie de asta de old PC game si iar ma pierd.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Klamath »

Dar de unde ai luat bunataturile astea? Trebuie sa recunosc ca tot Arcanum imi sare in ochi si sunt in aceeasi situatie-inceput de zeci de ori, nu am trecut de primul oras niciodata.:-)
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

ebay cam mereu, e singura sursa decenta. am un watch list pe care il verific din cand in cand, momentan sunt in cautare de:

Image

am inceput aseara iar arcanum :lol: cred ca a fost prima oara cand in loc sa caut mod sa omor banda de la pod direct m am furisat si am plantat dinamita ca sa distruga poarta. un bandit a murit din cauza blast radius dar probabil ca din cauza limitarilor tehnice ceilalti nici nu au observat.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by MC »

Da pentru Big box PC cam ebay e singura sursa buna. Astept si eu ceva comanda pentru decembrie. Sper sa ajunga fara damage :P.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Klamath »

Magicake wrote: 25 Nov 2022, 15:39 ebay cam mereu, e singura sursa decenta. am un watch list pe care il verific din cand in cand:
m-am tot uitat dupa Arcanum, dar gasesc numai mizerii sau editii in germana, am crezut ca ai o alta sursa. Diablo 2 box abia ce mi-a ajuns de pe ebay.uk.
Image
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Klamath wrote: 25 Nov 2022, 17:34 m-am tot uitat dupa Arcanum, dar gasesc numai mizerii sau editii in germana
Yep, Arcanum la fel ca Wizardry 8, in editia originala, sunt for some reason rare. Nu-s scumpe sau altceva (si nici nu au fost lansate in editii limitate), doar ca nu le vinde lumea (si nici nu prea se arunca nimeni pe ele, am fost singurul bidder la Arcanum si Wiz 8 de mai jos e listat de ceva vreme), so weird :lol:

Arunca un ochi peste celelalte listings de la tipul de la care am luat Arcanum, are niste cateva foarte interesante, printre care Blade Runner, Deus Ex, Septerra Core si Silver: https://www.ebay.com/usr/samotris Are si un D2, grats for yours btw.

Transportul costa mult dar macar iti vine coletul cu Sameday direct "la usa".

Are si Wizardry 8 in stare "perfecta" ( https://www.ebay.com/itm/325437913640 ) dar uite ce a facut, a testat un PIX pe manual. Who does that? Daca scria ceva ontopic gen solutia la un puzzle sau unde gasesti un NPC sau orice alt text random dar care sa aiba un fel de poveste in spate (cum e baiatul de la care am luat Ultima Underworld care a inclus notite luate de el in timp ce juca, si avea pe langa o lista de cumparaturi :lol: pe foaie separata ce-i drept), era ok. Dar asa? So frustrating argh~ E posibil sa lipseasca si materialele promotionale (nu am facut research sa vad daca au existat, tind sa existe tho). Si inca nu-s convins ca intr-adevar au fost livrate CD-urile in plicuri si nu in carcase.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Klamath »

Thanks!
Din US te rupe transportul si importul. Ma oftic ca nu am luat mai multe acum 10-11 ani cand am inceput sa cumpar din UK - erau inca in UE si nu aveai taxe. E drept ca nu-s la fel de cool cutiile europene ca cele din US, dar am luat cam toate jocurile de sfarsit de ani 90 sub 50 EUR - pe vremea aia. Apropo, pe Diablo 2 am dat acum 2 saptamani 34 GBP cu tot cu transport si taxe din UK.
Acum mai am f putine pe lista, dar ma ingrozesc preturile (Anachronox, Wizardry 8, Arcanum, Fallout 1+2).
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Fix atat am dat si eu pe IWD, din UK cu posta (194 lei adica 34 gbp), fara TVA desi omul a selectat sale of goods nu gift. Am platit 9 lei ceva taxe vamale care nu erau TVA, nu mai stiu ce.

A venit la posta obisnuita, cu aviz prin sms.

Cat timp stau in Cluj sunt ok si cu vama ca ii am aproape, dar mai demult nu era cazul si m-am gandit sa comand Disciples 3 Reincarnation din Rusia (pre-war), si nu a venit la posta normala, a ramas la vama la resedinta de judet. A trebuit sa-mi iau liber ca sa ma urc dimineata in microbuz sa merg in alt oras la posta sa iau coletul. As fi dat si 150 lei in plus la transport ca sa evit asta (cel mai mult a durut ca mi-am pierdut o zi de concediu), daca aveam posibilitatea, most annoying thing ever :lol: Pentru joc de 25 eur btw.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by ola small dickie »

imi aduc aminte ca aveam si eu o atractie, o fascinatie fata de Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura pe vremuri. numai asa din poze, din ce vazusem prin Level, etc. si dupa niste ani l-am incercat. nu mai stiu exact ce si cum dar mi s-a parut destul de rapid naspa, l-am abandonat si asta a fost tot. quite the story

stiti cum unele jocuri au calitatea de a te prinde si vraji chiar din primele secunde? asta n-a avut-o. si in plus mi s-au parut si chestii naspa dar nu mai retin ceva. probabil daca aveam rabdare cu el era altceva. probabil

ca exemplu rapid ca tot le-a postat magicake unul langa altul. Wizardry 8 m-a acaparat instant din primele secunde.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Sunt multe chestii care sa te respinga la inceput in Arcanum, de la feelingul overall janky la random encounters unfair si dese cand te misti pe world map (cat de stupid e sa ma pui acum sa ma bat cu un lup de lvl 1 si doi pasi mai incolo un grizzly de lvl 16? e evident ca o sa mor. nu e fun sa tot dau load pana cand pot ajunge la destinatie fara sa apara un grizzly). A, si critical failures. Trebuie sa fii cel mai hardcore roleplayer sa iti placa ideea ca ai dat cu sabia atat de stramb incat te ai lovit cu ea distrugandu ti armura si rupandu ti un picior. Cred ca am dat vreo 50 load uri in ultimele 5 ore de joc :lol:

Wiz 8 mi a placut si mie inca de la character creation cand am auzit melodia super misterioasa si “arcane”. Iti da senzatia de “wow ce tare cred ca o sa fie jocul asta”. Apoi am vazut ca si restul jocului are acelasi feel si that was it.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by ola small dickie »

Magicake wrote: 28 Nov 2022, 11:46

Wiz 8 mi a placut si mie inca de la character creation cand am auzit melodia super misterioasa si “arcane”. Iti da senzatia de “wow ce tare cred ca o sa fie jocul asta”. Apoi am vazut ca si restul jocului are acelasi feel si that was it.
same
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Klamath »

Amintirea mea despre Wiz 8 are si o parte amara... Am jucat la el pe parcursul unei veri si cand am ajuns spre final jocul avea un bug si nu mai incarca o zona. A aparut un patch pentru problema asta, dar trebuia sa reincepi jocul ca sa functioneze fix-ul... eu nu l-am mai reluat... poate, in the future...:-)
Oricum, f fain jocul intr-o perioada (a durat 1-2 ani) in care dadeam numai peste perle: Fallout 2, Half Life, Baldurs Gate, Septerra Core...
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

A wild Dink Smallwood appears :-D https://www.ebay.com/itm/175514972016 E primul in... 3 ani cred? Si cu posta acceptabila. I'll skip this one, cred ca o sa ajunga la un pret mare si nici nu e in stare perfecta (acum vreo 10 ani a vandut cineva un batch mai mare de Dinks sigilate, cand inca se dadeau cu 20 eur or so, trebuie sa mai fie pe undeva si alea, better bang for your buck gen).
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Cimitri »

"and well embalaged. " :D
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Pardon his french :lol: mai e blocant si ca pe anunt scrie Brand New cand… nu e deloc.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests