Coffee

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Coffee

Post by stef »

Barbatilor adevarati li se confisca permisu de catre politist pentru ca au consumat un whisky mic dimineata si dupa se urca la volan
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Coffee

Post by MC »

DANiel wrote: 6 Aug 2020, 00:34 Bărbații adevărați îsi bagă boabele pe cur și beau apă fierbinte.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Coffee

Post by DANiel »

Am schimbat puțin regulile jocului cu bijuteria asta, care merge și pe boabe și pe cafea deja măcinată.

Image

Și pentru început am zis să încerc un Lor, că zicea un prieten că este mai cremoasă. Este foarte ok, dar aștept săi termin să iau un Davidoff. Chiar sunt curios cum se simte diferența.

Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Coffee

Post by Anne »

Image

Asa se incepe weekendul.
Image Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Coffee

Post by DANiel »

Frații mei și surorile mele: ce cafea mai beți?
Vreau să mai schimb cafeaua cu ceva mai aromat dar nu neapărat foarte tare. Până acum am băut în mare parte Davidoff Cafe Creme sau Espresso 57, dar parcă m-am plictisit de aceași chestie. Am mai incercat niște boabe de la Starbucks, dar as vrea parcă altceva. Also, am încercat și Lor, a fost okish, dar nu cât să mă dea pe spate.
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Coffee

Post by Anne »

Du te la Sloane, Calea Victoriei 87.
Image Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

Magicake wrote: 4 Aug 2020, 22:45 Mi-am luat cafetiera, e practic pour over dar fara efort.
Am zis asta mai demult dar really it's not, dupa o perioada in care am incercat si altele gen nespresso ca variante quick, m-am intors iar la pour over. Nimic n-o bate.

Folosesc rasnita asta pentru perfect grinding:
https://www.tastecrafters.ro/travel/ras ... 2-alb.html

E umpic weird ca un produs designed si produs in china e mai premium decat altele produse in EU sau Japonia in acelasi pret, but there you have it. Nu e plasticarie ieftina, de fapt nu prea e plastic nicaieri. E misto sa vezi manual cu greseli de traducere tipic chinezesti pentru un produs care ai zice ca-i facut de ceva fabrica consacrata din germania or sth :lol: Senzatia cand o infiletezi la loc dupa ce scoti cafeaua, moama ce fain se simte. Zici ca-s doua bucati grele de granit care se imbina super smooth, fara efort.

Folosesc metoda asta *aproximativ*:
https://www.youtube.com/watch?v=AI4ynXzkSQo

PS: mai bea cineva nespresso? mi se par crazy strong, ma intreb daca nu cumva cresc artificial continutul de cafeina din capsule? doua espresso-uri de la nespresso imi dau instant agitatie si reflux, like wtf, asta in conditiile in care pot bea fara probleme aproape un litru de pour over pe parcursul zilei. nespresso e singura cafea de la care am reactii de genul asa rapid cu asa putin.
User avatar
vishu
Space Invader
Posts: 40
Joined: 25 Jan 2016, 11:46

Re: Coffee

Post by vishu »

vreau si eu o parere despre espressoarele cu capsule. le-am cam ocolit pana acum din diverse motive, dar mi s-a cam luat si de cafeaua la ibric si as vrea sa trec si eu la next level. sunt worthy ?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

Nespresso mi se par cele mai bune, au gust de cafea (spre deosebire de Tassimo pe care nu l suport). Problema ce o am cu ele e cea de mai sus, sunt prea tari majoritatea pe care le am incercat.

Capsulele Starbucks erau foarte bune. Blonde roast ok si ca tarie. Lavazza Qualita Oro erau ok dar boring si nu foarte tari. Din alea puteam bea 2-3 fara pb. In general cam toate ce le am incercat au fost ok ca gust, niciuna dezastru cum sunt cele Tassimo. I hate tassimo.

ps sa te astepti cu capsule sa te coste mai mult cafeaua decat la ibric dar o sa fie mai rapid de facut.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 16 guests