Return to Monkey Island

What would Guybrush Threepwood do?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Return to Monkey Island

Post by ola small dickie »

si asta e posibil
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Return to Monkey Island

Post by ola small dickie »

l-am terminat acum cateva zile.

trebuie jucat pentru ca reprezinta reintoarcerea lui Ron Gilbert catre Monkey Island. Inceputul precum am mentionat si mai sus pt mine a fost unul anevoios. Jocul nu are o premisa foarte interesanta sau motivanta, esti Guybrush, esti pe acolo, LeChuck are o barca si vrea sa gaseasca SECRETUL VIETII AL INSULEI MAIMUTEI (ca deja m-am saturat de el) asa ca vezi cum te inflitrezi in barca lui. Cam bland si nimic misterios sau ceva sa te faca sa inaintezi plin de entuziasm si curiozitate. Jocul este polished, vizual e frumos (realizezi rapid ca ingrijorarile legate de stillul grafic care au facut multe lume sa vuiasca nu isi au rostul - cadrele, personajele, tot arata foarte bine), vocile sunt excelente. puzzleurile sunt echilibrate, destule si te pun exact cat trebuie sa gandesti fara sa ai momente frustrante. Numai ca. Numai ca cam atat. Pe langa faptul ca nu exista o intriga interesanta, nici povestea in desfasurarea ei nu are nimic interesant. Doar simpla, din nou, cautare a secretului vietii pur si simplu nu mai e de ajuns pentru mine. Adica pe tot parcursul jocului stiam ca asta e obiectivul suprem, dar sa mor daca aveam vreun entuziasm legat de asta. Ok, caut iar secretu maimutei, ok, so what? La starea asta contribuie si ce este construit intre personaje si Guybrush. Adica mai nimic. N-am resimtit nicio tensiune intre Guybrush si LeChuck, iar axa Guybrush - Elaine nu e incarcata nici ea cu nimic. Pur si simplu e si ea, Elaine, femeia ta, pe acolo, mai apare din cand in cand si mai zice si ea ceva. Nu se contruieste nicio relatie intre personaje. Ma rog, am ajuns la final pentru ca e placut sa-l joci, arata bine, suna bine, puzzleurile sunt placute, dar cam atat. Iar la final, bineinteles, Ron, dupa ce mi-a tras-o in Monkey Island 2 (finalul memorabil) acum se intampla iar ceva asemanator. Ma rog, eu am terminat jocul fara sa stiu ca de fapt il termin. La scena de final am facut o alegere asa, de curiozitate, habar nu aveam ca si asta duce la finalul jocului. Asa ca am incercat ceva si subit m-am trezit cu closing credits. Am ramas iar paf in fatza ecranului, lucru care pare ca-l excita pe Ron. Apoi am citit pe net ca din scena finala sunt posibile si alte cateva finaluri si am citit despre fiecare.

Dupa ce am terminat si jocul asta si toate jocurile din serie, mai putin remake-urile, pot sa zic ca noi ne-am jucat cu Monkey Island dar Ron Gilbert s-a jucat si mai mult cu noi. Sa traiasa si sa mai scoata, ce sa zic, dar cu ceva mai multa incarcatura Roane pe la poveste si personaje. Desi pare ca s-a cam terminat in sfarsit si cu S.E.C.R.E.T.U.L. DIN MONKEY ISLAND. gata, a fost gasit, move on people.

8/10

btw, din revenirea lui Ron catre adventure games, Thimbleweed Park ramane cel mai bun
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests