Baldur's Gate 3

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by joonior_bmf »

Larian a avansat data lansarii pe PC cu aproape o luna, pana pe 3 august. Pe PS5 se amana pana pe 6 septembrie. Inca nu au anuntat data pentru Xbox.
https://store.steampowered.com/news/app ... 1513526776
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by joonior_bmf »

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

https://www.metacritic.com/game/pc/bald ... ic-reviews

Multe din reviewuri sunt in progress/unscored, că au fost trimise copiile doar cu vreo 2-3 zile înainte. Dar impresia generală pare favorabilă so far.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Numai bine, scot si ei un patch sau doua pana ma intorc din concediu.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Ar fi culmea dupa N ani de early access sa mai fie cazuri de patchuri :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Cam naiv, e ditai jocul si doar o mica parte era disponibila in EA.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Fair enough, doar acum am aflat cat de putin era in EA.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Ok, am cedat ca prea multa lume-l joaca.

Image

Gizas trebuie sa sterg alte jocuri/chestii pt el.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Nvm, doar ce am vazut intro-ul si m-a lasat deja masca. N-au facut economie larian cu jocul asta :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Să nu ai totuși aștepări prea mari. Eu sunt doar la început și ca fan Divinity, cred că o să-mi placă (game design-ul specific Larian e la cel mai înalt nivel). Dar pare super casual până acum, mai mult un cRPG party based făcut pe modelul de cum și-ar imagina că ar trebui să fie un astfel de joc oamenii care sunt la primul contact cu genul.

Desigur, nu mă pronunț definitiv încă, poate 30 de ore e doar tutorialul și eu nici măcar atâtea nu am. În schimb am văzut destul ca să știu că nu va fi în aceeași clasă cu Pathfinder.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

E ok si casual, I don't mind, cat timp jocul e per total fain. Pana acum vad ca totul e polished la maxim, dar inca nu-s sigur daca-mi place sau nu esenta jocului.

Image

lessgo

Sunt in cripta de langa zona in care crashui nava, dupa ce m-au explodat inamicii cu o butelie de petrol de pe-acolo, am dat reload si acum am butelia in inventory. Parca puteai si in Original Sin sa te joci cu obiectele de genul, nu mai tin minte. Anyway, time for revenge :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Lel, same race și la mine, doar că pe galben. :lol: Da, jocul e fain (cel puțin din cât am văzut până acum), cred că există și mai multă libertate de experimentare cu sistemele decât în Original Sin, ceea ce e mare lucru.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Am ignorat situatia cu goblinoaia prizoniera si apoi am facut lockpick la celula, aparent asta m-a facut oathbreaker. Whatever, imi place mai mult asa :lol: a life of freedom's for me.

btw oathbreaker knight seamana umpic cu death knight din beyond divinity
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Pe la vreo 40h in, it grew on me. După ce am trecut de complet previzibila dezamăgire inițială (știam că nu va fi BG dar parcă... na), am realizat tot mai mult că nu este Original Sin. E OS injectat cu atâția steroizi că o să moară de infarct la 30 de ani. Întotdeauna Larian au pus accent pe sisteme, dar aici e dus la extrem. E o plăcere să abuzezi în fel și chip de reguli, iar apoi să vezi cât de multe dintre aceste abuzuri sunt chiar luate în calcul de joc (suprinzător de multe, btw).

Mă rog, am înțeles că Act I e mai solid apoi se duce la vale, rămâne de văzut. Mie începutul mi s-a părut chiar mai lent decât în OS-uri, dar după ce te încălzești, e chiar fain. Dacă stau să mă gândesc, după Pathfinder nici nu prea văd cui naiba i-ar mai fi trebuit BG3 oricum, eu mă declar relativ mulțumit.

Dar cu cât joc mai multe RPG-uri party based, cu atât mă întreb, oare nu era momentul cam de acum vreo 15 ani să se prindă dezvoltatorii că unul dintre cele mai mari probleme la jocurile astea este dat de însoțitori? Adică, pe bune, vouă chiar v-a făcut vreodată plăcere să interacționați cu ei? În afară de extrem de puținele excepții, unde erau personaje mișto în sine (complet dezlegat de faptul că erau și însoțitori), eu nu cred că i-am agreat.

Din fericire de câțiva ani m-am deșteptat și omor/izgonesc cam pe toți de care cred că nu voi avea chef. BG3 nu stă așa de prost la acest capitol din simplul fapt că e destul de barebones la nivel de dialoguri sau scriitură, nefiind un punct principal de atracție. Dar în principiu aș fi jucat tot jocul cu mercenari doar că dacă nu recrutezi însoțitorii atunci îi pierzi și ca personaje. De multe ori chiar sunt interesat de poveștile din spatele lor, dar nu vreau să îi văd constant sau să trebuiască să-i plimb de colo colo ca să manipulez reputația și cam tot ce ține de acest sistem cretin din RPG-uri care văd că nu mai moare odată.

Prefer să mă joc un RPG party based cu un fucking party. I am the party, Icewind Dale best. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Uneori imi doresc si eu sa le fi dat eject unor companioni, dar sunt utili in combat si nu prea pot juca rol de personaj asshole asa ca oricine nu pare evil e invitat. Cumva fix aia care mi displac mai mult sunt cei mai utili.

Per total singurul lucru care mi displace cu adevarat e interactiunea fortata cu companionii la full rest/camp. Chiar si daca nu te baga in dialog automat, pune un semnul exclamarii pe ei si pentru mine rezulta intr un fel de santaj emotional ca nu i bag in seama.

As vrea sa pot sa imi elimin din memorie toata faza cu petrecerea din tabara de dupa ce i am ajutat pe tieflings. Mai ales momentul extrem de awkward cu Gale si cel nu la fel de awkward dar pe aproape, cu Astarion.

Am dat full rest ca sa pot sa continui luptele, nu sa fac interactiuni dating sim. Give me a break.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Da, deși sunt destul de ușor de evitat interacțiunile alea. La Gale era și un bug totuși. Dar el e un exemplu chiar bun, mi se pare interesant ca backstory și aș vrea să-i fac misiunile, dar nu văd de ce asta trebuie să fie condiționat de existența sa în party și interacțiunile astea de căcat. Puteai să interacționezi cu el ca și cu orice alt personaj din joc, să-l ajuți, omori, fuți, de toate pentru toată lumea, dar fără să fie supus acestor rutine (clișee) folosite în orice joc de gen.

A ajuns să fie o chestie specifică genului, dar sunt curios dacă cineva chiar și-a dorit asta.

Sincer, jocul nu e destul de dificil ca să suporți însoțitori pentru că sunt utili, iar mercenarii sunt oricum cei mai utili dacă mergi pe ideea asta, pentru că îi faci cum vrei.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Mi se pare mie sau in Grymforge se aude o toacă? Sau ceva de genul. Pretty cool.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Cantitatea de dialog inregistrat in joc e huge X_X 12 ore doar pt Gale.

Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests