Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by Magicake »

Yep, this whole bitcoin thing is pretty shit.

Reiterez:
Magicake wrote: 5 Mar 2023, 15:38 Faceti mai oameni buni produse normale cumparate cu bani normali prin metode normale. Geez.
O fi planul lui Vlad Costea. Daca te prinde ca iei revista altuia in viitor de pe acelasi wallet, apoi sa vezi tu :lol: Hell hath no fury.

jk
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by Jaunty »

Klamath wrote: 5 Mar 2023, 17:02 Poate imi scapa mie ceva, dar tu ai aratat tracking-ul tranzactiilor si portofelelor, folosindu-te de adresa portofelului in care se primeau donatii si faptul ca ai presupus ca am donat intr-un anumit moment - pe baza a ce am scris pe forum, deducand adresa portofelului meu.
Da.
Klamath wrote: 5 Mar 2023, 17:02 Faptul ca aceste tranzactii raman salvate si pot fi cautate oricand e o caracteristica de baza a blockchain-ului.
E o caracteristică de bază a blockchain-ului Bitcoin (și multor altora), dar nu e valabil pentru privacy coins.
Klamath wrote: 5 Mar 2023, 17:02 In lipsa contextului, legat de alte tranzactii nu ai nicio idee ce e cu ele si oricum poti face oricate portofele doresti.
Nu ai nicio idee până când le legi de ceva, ceea ce se poate întâmpla destul de ușor, dacă utilizatorul nu are asta în vedere. Chiar dacă nu te dai de gol în public, te dai de gol față de firma de la care cumperi BTC, deci și față de Big Brother (guverne, data brokers & such) și eventual față de hecării care le vor sparge baza de date.

Simplul fapt că îți declari public interesul față de un proiect obscur te poate pune pe o listă de oameni cărora le pot aparține un set de adrese care au trimis bani la acel proiect obscur, și eventual ți se poate descoperi adresa după alte giveaways. Un blockchain public poate ajuta mult în investigații / doxxing, etc. - ask Coffeezilla :)
Klamath wrote: 5 Mar 2023, 17:02 Daca eu ti-as spune ca am facut tranzactia in alta zi sau ca a donat un prieten pentru mine... :-)
Bună idee, spune asta. Adresa respectivă tot o să-ți fie asociată cu o probabilitate mare, dar măcar ai căpăta un pic de plausible deniability. :)
Klamath wrote: 5 Mar 2023, 17:44 1. Faptul ca eu am facut acea tranzactie e o presupunere.
Așa, așa!
Klamath wrote: 5 Mar 2023, 17:44 2. Nu exista privacy coins "pe bune".
De ce zici asta?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by Jaunty »

Magicake wrote: 5 Mar 2023, 17:16 Anyway si cu aplicatiile bancare si Revolut si stuff poti sa-ti faci cate carduri virtuale vrei ceea ce in teorie te ajuta la management-ul subscription-urilor si sa nu-ti folosesti cardurile reale pe net, dar lumea tot foloseste in general acelasi card (real) pt tot pentru ca e evident ca asa ce cel mai convenient, cred ca ce vroia sa zica Jaunty e ca pentru omul de rand bitcoin e chiar mai insecure dpdv al privacy decat banii obisnuiti. Macar daca cumparai revista cu cardul de la banca, nu prea putea vreunul din noi sa-si faca subscribe la achizitiile tale urmatoare.
Exact. E important ca cei care folosesc criptomonede să știe chestia asta.
Magicake wrote: 5 Mar 2023, 17:16 Daca trebuie sa-l faci pe user sa munceasca extra ca sa-si ascunda urmele... poti sa-ti iei gandul ca treaba ta e secure :lol: Sau zicala mea favorita din domeniul asta: "security at the expense of usability comes at the expense of security".
:lol: Bună, n-o știam.
Magicake wrote: 5 Mar 2023, 17:16 Si password managers se incadreaza la asta pt mine, prefer sa-mi reduc footprint-ul pe net sau sa yolo decat sa ma chinui cu programe ba pe PC ba pe telefon si pus de db-uri cu parole pe cloud sau wherever and shit.
Ceva de gen BitWarden îți ține parolele sincronizate și accesibile pe orice device, plus că ți le și completează automat în browser. Mură-n gură. Mi se pare mai convenabil decât să nu folosești așa ceva. Plus că sunt mai relaxat cu toate conturile protejate de parole aleatoare de peste 30 de caractere.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by Klamath »

Jaunty wrote: 5 Mar 2023, 18:02 De ce zici asta?
Orice se bazeaza pe ideea ca ceea ce se scrie nu se mai poate sterge sau modifica (asa cum sunt toate tranzactiile in blockchain, inclusiv pentru privacy coins) este susceptibil sa poata fi traceable, deci nu poate fi garantata 100% privacy.
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by Jaunty »

De asta prefer banii gheață. Dar ce zici tu nu-i neapărat adevărat. Ca analogie: dacă găsești pe internet un document criptat cu AES (și o parolă serioasă) în 1998, nu ai cum să-l deschizi nici acum. E posibil ca AES să țină cât specia noastră, să fie matematic imposibil de spart.

La fel, dacă, de exemplu, criptografia din spatele zk-SNARKs ține la fel de bine, atunci degeaba sunt publice tranzacțiile obfuscate, nu vor compromite pe nimeni. Sigur, e un mare dacă, dar momentan privacy coins sunt cea mai bună variantă pentru plăți electronice confidențiale. Diferența față de alde BTC și ETH e ca de la cer la pământ.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by Klamath »

Eu am zis doar ca nu exista 100% private.... La ZCash privacy wallet nu e by default, deci o mare parte din tranzactii sunt de fapt publice fiindca nu-si bat capul prea multi sa le faca private. Cele pe care le putem presupune ca sunt cu gradul cel mai ridicat de privacy sunt cele intre 2 wallet-uri private.
Atunci cercul se strange, deja ai o zona "expusa" cu tranzactii neobfuscate.
In fine, personal ma tin departe de crypto, fiindca si atunci cand o sa apara acea moneda cu tranzactii untraceable 100% probabil va fi interzisa si ramai cu banii in pom oricum. Eu am luat plata in Bitcoin la GRIND ca un moft/o joaca si atat si eram constient de ce e expus si ce nu.
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by Jaunty »

Klamath wrote: 5 Mar 2023, 19:55 Eu am zis doar ca nu exista 100% private.... La ZCash privacy wallet nu e by default, deci o mare parte din tranzactii sunt de fapt publice fiindca nu-si bat capul prea multi sa le faca private.
Asta depinde de aplicație. Știu cel puțin un portofel ZCash cu shielded transactions implicite. Nu am mai verificat demult, dar cred că asta tinde să devină norma de când au optimizat zero-knowledge proofs să fie utilizabile pe telefonul mobil.
Klamath wrote: 5 Mar 2023, 19:55 eram constient de ce e expus si ce nu.
Bun. :thumbsup:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by ola small dickie »

Magicake wrote: 5 Mar 2023, 15:38 Faceti mai oameni buni produse normale cumparate cu bani normali prin metode normale. Geez.
not edgy enough
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Vlad Costea
Space Invader
Posts: 26
Joined: 22 Oct 2017, 20:50
Contact:

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by Vlad Costea »

Salutare!

Revin pentru a vă anunța despre lansarea unui demo de 60 de pagini pentru revista GRIND 3: o publicație despre jocuri, pe care o vom finaliza spre finalul lunii octombrie și care include articole din partea mai multor redactori noi și consacrați.

Au scris pentru GRIND 3 și câțiva dintre redactorii ex-LEVEL: Vladimir CioLAN, Marius Ghinea, Aidan.

Avem articole despre jocuri noi și vechi, dar am presărat și conținut despre jocuri de societate (board games) și benzi desenate (ArhivaBD).

Mai mult de atât, veți găsi interviuri cu doi dintre cei mai mari colecționari de jocuri din România (Rodarkone de pe forumul Console Games și Klamath de la Îmi Place Să Mă Joc).

Sperăm că vă veți bucura de aceste 60 de pagini. Varianta finală va fi gratuită în format digital și vom trimite exemplare tipărite către cei care ne finanțează pe Patreon.

Demo-ul revistei: https://grnd.ro/grind-3-2023/

Video despre lansare: https://youtu.be/ol46xmQEgfA?feature=shared

Patreon: https://www.patreon.com/RevistaGRIND

Instagram: https://instagram.com/revista.grind?igs ... M2ODFkZg==

Facebook: https://www.facebook.com/revista.grind
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by marvas »

felicitari pentru reusita. Cam complicat cu varianta tiparita, dar sper ca la un moment dat sa se inchege mai bine treaba si sa avem o revista noua pe piata.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by Cristan »

Felicitări pentru încă o revistă finalizată. Arată bine. Și mi se pare o idee mai bună varianta actuală de contribuție, față de bitcoin.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by marvas »

a aparut numarul 3:
https://grnd.ro/grind-3-2023/
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista GRIND – Descărcați și Imprimați Gratuit!

Post by MC »

Abia astept sa imi ajunga revista almanahul in format fizic (210 pagini). Calitatea acestor printuri este de catalog premium, incepand de la calitatea hartiei, la grafica, tehnoredactare si bineinteles continut si nu au/avut egal in Romania. Not even close!

Efectiv sunt mandru ca am ocazia in anul 2023 sa cumpar asa ceva in Romania si sa pot pastra zeci si zeci de ani alaturi de reviste precum LEVEL si Nivelu 2.

Vlad Costea ai tot respectul meu pentru aceste trei GRIND-uri, iar Leo Lutia.....ce sa zic...esti maestru pe grafica si design.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests