martie_2023

leftclickghinea.ro este site-ul lui Marius Ghinea

Moderator: Marius Ghinea

Post Reply
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

martie_2023

Post by Marius Ghinea »

A fost un pic de lucru, dar iacătă articolul despre primul dintre DAC-urile primite pentru review de la avstore.ro, iFi Audio Uno.
Cu multă, multă plăcere. :-)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: martie_2023

Post by MC »

Referitor la "instabilitatea" DAC-ului pe birou:

Eu am unitatea de la PC amplasata in birou asa ca am fixat DAC-ul cu banda dublu adeziva de tip "velcro". Zici ca e fixat in suruburi. :D

Pic
Spoiler:
Image
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: martie_2023

Post by Marius Ghinea »

Ooo, asta este o soluție elegantă. Bun așa!
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: martie_2023

Post by kostyka »

Salut nenea Ghinea. I gotta be a very particular kind of " that guy" for a second! :) (Sa cauti definitia cuvantului "persnickety" pe undeva ca sa intelegi de ce nu-mi vad de treaba") :)

Ok - "Și tot surprins am fost și de punch-ul, de atacul viguros al elementelor de percuție, indiferent din ce zonă de frecvență – tobe mari, tobe premier, crash-uri, cineli, percuții exotice, orice, toate sună clar, distinct și rapid în zona de atac, întotdeauna urmată de o redare impecabilă a zonei de susținere și extincție a sunetului."


pluralul la cinel e cinele
crash-ul e un tip/ o categorie de cinele

poate prin "cineli" te referi in mod particular la fus-cinel (hi-hat), instrumentul de percutie unde ai doua cinele suprapuse, unul fix si unul mobil actionat cu piciorul. Poti sa te referi la acest instrument/ansamblu de instrumente si ca "fus", sau capace de fus, sau, individual, pentru cele doua cinele care il compun - capac, capace, capace de fus.

And so - "tobe mari, tobe premier, crash-uri, cineli," ar trebuie, poate, corectat inspre - tobe mari, tobe premier, crash-uri, cinele fus, etc.

Daca prin "cineli" nu te referi la cinele fus, ci la cinele cu sunet scurt si inalt (ping, ping, ping!) atunci te referi la cinele ride. - tobe mari, tobe premier, crash-uri, ride-uri, etc.

Asta e tot. Ma duc sa ma felicit pentru lamuririle pe care ti le-am oferit, lamuriri care sunt convins ca iti vor fi de folos si pe viitor. XD

Foarte bun review, btw.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: martie_2023

Post by Marius Ghinea »

ăăăăăăăăă, Kostyka, decît mulțumesc, dar așa vorbim între noi, bateristul meu și cu mine, de vreo 30 de ani de cînd cîntăm împreună. sînt atît de obișnuit cu felul în care le numește el, că nici nu mi-am mai pus problema.
nu o să corectez, îmi place să greșesc în cazul ăsta - noi, basiștii, nu ne remarcăm prin intelect.

iar în ce privește distincțiile crash - cinel, sînt făcute tocmai pentru a diferenția tipul de sunet, nu de categorie de element de percuție. duh, exagerezi și m-ai cam iritat. geez, lecție despre sculele pe care le am la un cot distanță de mine de vreo 20 de ani.
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: martie_2023

Post by kostyka »

Te-oi fi iritand io, da' sunt bine intentionat! Am inteles ca e plural colocvial prietenesc tovarasesc cineli, ok, probabil vine de la cehi, de unde cumpara lumea bici (tobe) si Činely, produse de cooperativa Amati inainte de revolutie. O fosta prietena le zicea - cinei! She was sweet! Anyways. Dar ce sunet e pentru tine cineli? hi-hats? ride? china? splash? De-asta am si postat, din curiozitate, ca sa ma lamuresc.

Pace!
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: martie_2023

Post by Marius Ghinea »

kostyka, pierd prea mult timp si energie pe subiectul ăsta - deși, da, pot da un răspuns extrem de detaliat pentru fiecare element de percuție pomenit de tine. pentru cititorul obișnuit toate elementele ăstea de percuție din alamă sînt comasabile - iaca cineli. dar, repet, nu am resurse de energie să acord atenție mai mare unui asemenea detaliu. dacă aș fi suficient de competent cît să cîștig ceva de pe urma paginii lcg, poate aș putea să fac efortul. așa cum mi-am așternut, însă, nu dorm destul cît să pot face asemenea eforturi.
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: martie_2023

Post by kostyka »

Nene Ghinea ok. Nu stiu cum s-o schimba foaia economica cu toata foiala asta AI da' poate o sa fie mai bine. I dunno. Spor in toate si tine-te tare.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: martie_2023

Post by Mărar »

phpBB [video]


phpBB [video]
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: martie_2023

Post by Marius Ghinea »

Yup, Amir este întotdeauna o referință bună.
Post Reply

Return to “left click Ghinea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests