Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by McWilliams »

Pai, sa vedem...

AOC Gaming C24G1 Curbat 24 inch 1 ms Black FreeSync 144Hz (cel propus initial) - 850 lei
AOC Gaming G2590FX 24.5 inch 1 ms Black FreeSync 144Hz - 984 lei
AOC Gaming G2460VQ6 24 inch 1ms Black-Red FreeSync 75Hz - 710 lei

Diferentele sunt similare si la 27 inch. E drept, n-am idee care e diferenta practica intre ele - pe al doilea l-am ales din lista pentru ca are aceeasi frecventa; pe al treilea, pentru ca are aceeasi diagonala.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/v ... nc-144-hz/

Mergi pe ceva IPS de genul ăsta. VA-urile în banii ăia nu fac mare lucru la 144hz oricum (iar TN e mai mult pentru cei interesați de multiplayer competitiv). E drept, te costă ceva mai mult, dar din mai multe motive pe care nu le enumăr asta ar fi recomandarea mea.

Pentru context, plănuiesc să trec la unul de 34 2k ultra-wide, și de vreo 2 luni citesc chestii despre monitoare. :lol: Nu sunt expert, îți zic ce aș lua eu în banii ăștia.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by McWilliams »

Am inteles. Mai ofera cineva pareri pentru una sau alta din placile video? :D
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Quackers »

La 27 honestly n-ai nevoie de curbat, e destul de menajabil ca marime. Poate de la 32 in sus m-as gandi poate sa-mi iau curbat. (considerand cam juma de metru distanta pana la monitor).

Daca vreti sfaturi de monitoare, give me a poke, ca am tot urmarind scena. Goal-ul meu acu e un Viewsonic XG270 Elite, cel mai probabil 1080p, dar poate iau 1440p-ul daca sar pe 3060 cand o fi sa apara.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Eu am de 27 curbat si mi se pare super ok avand in vedere distanta mica la care stau fata de el
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mărar »

phpBB [video]


Contine sfaturi utile pentru achizitionarea unei placi de baza.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by tnt »

A venit timpul pentru un sistem nou. Cam gata cu laptopuri de gaming, mi-am invatat lectia.
Spoiler:
Image
Mai trebuie sa vina RAM-ul.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Magicake »

Whaaat ce lectie?
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by tnt »

Se incalzesc prea tare, sunt greu de desfacut pt curatare - reaplicare pasta, nu pot fi upgradate la toate componentele, trebuie oricum sa-l cuplez la un monitor extern pt ca nu ma pot juca pe un ecran mic, ajunge mai mult la pret etc

Ah, bateria moare in cativa ani :|

Intrebare, e normal acum sa vina placa de baza nesigilata (cutia ei)? Din ce am citit pe net cica asa ar fi acum. Mi se pare cam ireal. Deci placa de baza era sigilata doar in interior la punga aia anti-statica.
Last edited by tnt on 3 Mar 2023, 16:24, edited 1 time in total.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by DreadWing »

Felicitări pentru tastatură :D
Eu am varianta cu fir, G815.

Dacă nu mă înșel, punga anti-statică are sigiliul de garanție; deci ar trebui să fie ok.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by tnt »

Thanks :)

Da, doar punga aia avea. Dar totusi daca s-a ajuns ca placile de baza sa nu mai aiba sigiliu pa cutie pe default... Adica cineva in magazin ar putea inlocui cu alta, doar mutat pungile cu placile. Sau sa mai umble cu ele pe acolo. Anyway, nu ar trebui sa fie open box.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by reV »

tnt wrote: 3 Mar 2023, 15:44 Se incalzesc prea tare, sunt greu de desfacut pt curatare - reaplicare pasta, nu pot fi upgradate la toate componentele, trebuie oricum sa-l cuplez la un monitor extern pt ca nu ma pot juca pe un ecran mic, ajunge mai mult la pret etc

Ah, bateria moare in cativa ani :|

Intrebare, e normal acum sa vina placa de baza nesigilata (cutia ei)? Din ce am citit pe net cica asa ar fi acum. Mi se pare cam ireal. Deci placa de baza era sigilata doar in interior la punga aia anti-statica.
Nu, nu se mai pun sigilii pe cutiile la placa de baza de vreo 20 de ani. Am pus mana pe sute in ultimii ani si singurele “sigilii” sunt pe pungile antistatice. Daca ai dubii, e cam greu sa-ti dai seama daca a mai fost desfacuta vreodata (stau cate 15-20 min si analizez placa de baza sa nu fie vizibil defecta, trimisa la retur si revanduta)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by tnt »

Image

Mi-au luat doar 20+ ani sa-mi dau seama care e denumirea perfecta pentru 2 hard drives/ssd. 8-)
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests