Pokemon

User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pokemon

Post by Magicake »

Image

Final pokemon screenshot spam cred, nu stiu sa fac screens pe DS si Violet nu prea merita screenshotat. Nush daca am convins pe cineva sa incerce jocurile cu tot ce am tot aratat, try them, eu ma bucur ca le-am descoperit.
Magicake wrote: 24 Jan 2023, 06:11 Caut sa l evoluez in Cinccino care e like the ultimate cute https://pokemon.fandom.com/wiki/Cinccino
Here he is :oops:
Image

Exista si un pokemon din frisca:
Image

Pasaroiul cu surprise trade pe care l-am pus anterior, acum evoluat. Bate tot ce prinde. Mi se pare fascinant ca a stat degeaba la altcineva din 2020 pana cand a ajuns la mine, e nice ca pastreaza jocul istoricul:
Image

Curry cu un dragon pokemon pe care l-am primit tot cu surprise trade aproape din day 1. E printre favoritii mei.
Image

Tot el se bate cu un pokemon care arata ca un skyscraper/office building for some weird reason. Unii pokemoni au un design ciudat rau. I don't even.
Image

Asta era curry-ul:
Image

Pokefashion e la fel de important ca orice altceva in joc. Nu cred ca exista in DS games :-(
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pokemon

Post by Magicake »

cg1700 wrote: 31 Dec 2022, 21:23 Sub nici o forma sa nu incerci shining pearl/brilliant diamond.
Weeeeeell, de acord ca platinum are mai multe features, dar BDSP au o chestie moderna foarte importanta: XP share. Si fashion.

In black lipsa XP share scade sesizabil din farmec, e enervant sa trebuiasca sa tot schimbi pokemonii doar sa te asiguri ca primesc toti XP. Daca ii schimbi in timpul luptelor esti automat in dezavantaj ca dai inamicului un free hit, daca mergi pe ideea ca ii schimbi inainte de lupta si te bati cu fiecare separat practic faci de 6 ori grind-ul pe care l-ai face intr-un pokemon modern.

Pe de alta parte XP share face pokemon sa fie mult mai usor mult mai repede. E super easy sa ai in orice moment un pokemon de nivel potrivit si tip potrivit pentru orice lupta. Apoi mai e si abundenta de XP items care contribuie.

Vad ca au scos si o chestie numita HM care la fel nu era prea fun din ce am citit dar inca nu am ajuns la HMs in black asa ca nu stiu ce sunt.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Pokemon

Post by cg1700 »

BDSP nu e balanced pentru xp share ceea ce inseamna ca jocurile sunt braindead fiindca vei fi masiv overleveled.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pokemon

Post by Magicake »

Ar merge in general un pic de level scaling in toate jocurile noi, oricum sunt overleveled in toate :-( Si nici nu-mi dau neaparat silinta, doar fac chestii fun si cand ma intorc la story vad ca pokemonii mei sunt cu cel putin 15 nivele peste inamici. Dar e also ok. Una din cele mai bune decizii pe care le-am luat a fost in Violet cand m-am dus direct la Iono si eram underleveled, dar daca majoritatea luptelor ar necesita nivelul ala de concentrare si skill ar fi obositor rau si nu mi-ar mai place.

Pokemon e joc mega casual, de genul daca te bate un boss vezi cutscene in care zice "wow am castigat ce tare ca nu a avut pokemoni de apa in echipa daca ar fi avut ne-ar fi batut sigur" :lol: It happened to me in Violet lol, exact cuvintele alea.

Sunt "dungeons" care-s mai serioase si mai grele (asa le zic la e.g. raid battles), si nu tin de story.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pokemon

Post by Magicake »

Asta-i cel mai popular video al meu ever, cu 2k views de aseara. E nice sa vezi numerele cum cresc. inb4 ma fac pokemon youtuber :lol: ty algorithm.

pls notice ca acum am gasit pantofi asortati

Am prins aseara un shiny gigantamax charizard care e super mega rar.

E more or less un charizard negru in loc de portocaliu si care arata asa in dynamax form:

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pokemon

Post by Magicake »

Magicake wrote: 11 Jan 2023, 23:05 Am inceput si Shield pe care ma concentrez acum, poate intre timp mai lanseaza un patch pt Violet.


Au lansat si n-au rezolvat nimic. Meh. E destul de evident ca in punctul asta n-au ce sa-i mai faca si e un joc gresit pe engine gresit scris cat se poate de gresit i.e. nu ar fi trebuit sa existe. Bine ca vor si sa cumperi DLC-ul.

Ma joc Etrian Odyssey si Amalur acum anyway, nu-mi mai trebuie pokemon.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pokemon

Post by Magicake »

Am dat peste poza asta pe reddit si mi s-a parut imediat familiara:
Image

Daca mai e cineva la care i se pare la fel, cel mai probabil e din cauza c-o puteai castiga daca completai albumul asta acum Nspe mii de ani:

Image
Image

https://needtocollect.wordpress.com/201 ... n-chipita/

Bineinteles ca aveam unul, nu l-am completat niciodata tho.

Cea mai veche colectie pe care mi-o amintesc e harta asta tot de la chipicao:
Image

Am luat un album si l-am completat o clasa intreaga candva prin a 2-a sau cam asa, apoi l-am pus pe peretele clasei. Mai erau si cartonasele cu masini de la mr snaki tot de pe atunci.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Pokemon

Post by marvas »

am mancat la Chipicao in vara aia cu Pokemon pana ni s-a luat. Orice leu primit era investit in Chipicao. Era si destul de greu, ca eram in vacanta la bunici si nu primeau la magazinul satesc decat cateva cornuri pe zi. Toti copiii fugeau acolo la prima ora cand venea marfa.

Tin minte ca spre final cand ne mai lipseau vreo 7 abtibilduri, am facut un tur de forta prin Cluj pentru schimburi de dubluri. In doua zile le-am gasit pe toate si am completat albumul. L-am trimis la adresa indicata si dupa cateva saptamani l-am primit inapoi stampilat, dar si cu niste jucarii.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Pokemon

Post by MC »

Problema era ca si daca castigai N64-le era cam greu apoi sa faci rost de cartridge-uri pe la noi.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Pokemon

Post by cg1700 »

>Pokemon Blaster
>uimitor

Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pokemon

Post by Magicake »

Ce facea ala?
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Pokemon

Post by cg1700 »

Bagi bila intr-o gaura deasupra si cand apesi butonul gri o lansezi.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pokemon

Post by Magicake »

Pentru vremea aia era destul de high tech :lol: Mie mi se pareau mega chestii mult mai banale gen beyblade-urile alea si jucatorii astia de fotbal:

Image

Trageai de ceva banda si dadeai in "minge" sa o pasezi.
Post Reply

Return to “Nintendo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests