System Shock 1 Remastered

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

O chestie foarte faina. Tocmai am descoperit manualul jocului. E scris din perspectiva corporatiei TriOptimum, stilizat ca si cum ar fi manualul angajatilor TriOptimum din joc. Daca ati luat jocul, check it out, pretty immersive stuff :)
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

A iesit mai bine pana la urma pe Unreal fata de versiunea Unity pe care incepusera:

phpBB [video]
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Magicake »

Diseara intru in el.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Klamath »

E absolut SUPERB! Pe mine m-au nimerit cu stilul asta de grafica, mi se pare modul perfect in care poti reimagina clasicii de la inceputul anilor 90. In mintea mea deja se desfasoara Ultima Underworld pe engine de System Shock Remake. Sper sa continue cu astfel de remake-uri baietii de la NightDive Studios.
Image
Image
Image
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Magicake »

Ar merge un remake la UUW. Un lucru mai putin stiut e ca exista o versiune de PS1 care a modernizat pentru standardele de atunci jocul, dar s a lansat doar in japonia (wtf) si o traducere nu exista.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Magicake »

Aw jeez, trebuie sa-l joc 1280x720 cu tot pe medium ca sa am un framerate ok-ish. In cyberspace macar am un 60 fps clean.

Why :-( nimic din el nu arata incredibil si spatiile sunt mai inchise decat in, nush, doom 3. RTX 2060 e deja vechi dar totusi.


Nvm, am facut update de drivere si acum e ok, 1080p, dlss pe quality si cam tot pe high.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Magicake »

E foarte fain, am batut aseara cortex reaver boss si m-am uitat pe youtube sa mai vad o data lupta. Unul din comments zicea ca autorul care parea a fi in aceeasi stare ca si mine era slab echipat pt lupta :lol: Deci e clar, m-am pierdut. Mai stau umpic prin zona apoi incep sa cobor iar catre primele nivele. La reactor am dat doar peste inamici super puternici deci am presupus ca acolo trebuie sa merg mult mai tarziu.

Mi-as fi dorit ca laser rapier sa fie mai low profile umpic, l-as folosi non stop ca e cea mai misto arma dar e si galagios, si flashuie lumini, si ocupa si jumate de ecran.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Grenada EMP cu laser rapier rush e cel mai eficient combo. Distrugi un boss in cateva secunde.
In Reactor cam trebuie musai sa mergi si la inceput pt o misiune main story, dar pt restul revii mai incolo.
Am incercat si eu sa urmez ordinea explorarii nivelelor incercand sa ma ghidez dupa audio logs, dar tot m-am mai abatut si eu pe unde nu trebuie.
Sper sa reintru in el azi dupa multe zile busy.

Ah, eu am marit putin din FOV, ajuta mult.
Last edited by tnt on 12 Jun 2023, 20:25, edited 1 time in total.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Magicake »

EMP cu proximity mines l-au dat gata pe reaver pana la urma, dar yep, acum stiu si de berserk + laser rapier combo 8-) cica e OP si pe max difficulty.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Si berserk la combo, da, am uitat. Eu la primul cortex reaver nu mai aveam EMP, care se gasesc greu, m-am chinuit o groaza. Acum pastrez emp si berserk pt boss fights.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Magicake »

In jocul asta intri mai tacticos intr-o camera noua decat in jocuri gen SWAT :lol: Nu stiu cum reuseste mereu sa ma tina cu resursele la limita dar in acelasi timp sa nu para imposibil de jucat. Am ajuns prin executive, e foarte faina zona, plus cand am auzit asta:

phpBB [video]


e prea tare 8-)

Ma enerveaza umpic ca a trebuit sa caut un hint pentru ca
Spoiler:
nu stiam cum sa continui; eu cautam un mod in care sa bag baza in maintenance mode pentru ca aia mi-a sugerat log-ul cu maintenance pt laser, nu mi-a picat fisa ca WARNING-ul era partea cea mai importanta; credeam ca o sa primesc in maintenance mode acces la laser si il sabotez cumva, gen pun niste bombe/plastique/whatever, dar nop, trebuia sa dau cu laserul direct dupa ce am activat scuturile + oprit safety thing. am prajit si pamantul btw, ca am apasat pe buton randomly cand l-am gasit prima oara :lol:
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Cred ca am apasat cu totii pe butonul ala, fie din greseala or just for the fun :D
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

L-am reluat dupa ceva pauza, iar o parte proasta la jocul asta e ca daca il reiei dupa o pauza si nu iti mai aduci aminte anumite detalii, esti fucked! Am fortat insa si mi-am reintrat in mana si am ajuns in Bridge aseara. Poate diseara ma plimb prin ultimul nivel. Iar in felul asta am realizat partea cea mai proasta a jocului: se termina :(( dammit SE TERMINA...

My favourite SHODAN insult so far:
Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Tocmai l-am terminat. Cele mai faine arme nu prea le-am folosit pentru ca m-am zgarcit cu munitia si armele de top sa nu cumva sa raman in pana, cum am fost o buna parte din joc. La ultima batalie pe statie eram inarmat full pana in dinti cu de toate.

Mda, absolut legendar joc, merita luat la pret intreg clar si jucat musai.

Again, basically 1994... cat de ahead of its time a fost, incredibil.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Magicake »

Catre final devii un legit killing machine :lol: Tot dificil ramane jocul din cauza ca mori usor, dar nu mai ai probleme cu munitia si armele pt ca se gasesc peste tot. Dar e de inteles intr un fel, sa aibe o sansa si cei care ajung la final doar cu izmene si o ranga in mana.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Da, trageam cu de toate spre final ca sa zic ca mi-am facut si eu pofta :)) Am uitat total si de target identifier, cred ca am apasat ALT pe inamici de 2 ori dupa ce am luat v1, apoi nu am mai folosit. Id-ul din mine probabil care uraste health bars pe capul inamicilor. Dar aici e implementat imersiv si cool.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Am uitat sa dau share la deliciul asta de song din end game credits

phpBB [video]
maimutza
Space Invader
Posts: 1
Joined: 14 Jul 2023, 23:18

Re: System Shock 1 Remastered

Post by maimutza »

tnt wrote: 7 Jul 2023, 18:29 Am uitat sa dau share la deliciul asta de song din end game credits

phpBB [video]
wtf noob, you still trolling the forums.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

:lol:
You still alive?
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests