Boxe

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Boxe

Post by Magicake »

Eu le bag in laptop direct https://altex.ro/laptop-gaming-asus-rog ... 02GVAZ072/ in teorie nu ar trebui sa fie dezastru de slab dpdv al audio hardware, nu (a fost) laptop ieftin. În afara de focusrite suntem presupun la fel.

Anyway. Oare ce MBP ai încercat?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Boxe

Post by MC »

Incearca sa pui un DAC semi-decent si vei fi uimit. E ca si cum ti-ai fi luat alte boxe.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Boxe

Post by DreadWing »

Magicake wrote: 12 Dec 2023, 20:14 Anyway. Oare ce MBP ai încercat?
Te referi la modelul de MacBook? Este modelul PRO 13" din 2019.
Magicake wrote: 12 Dec 2023, 20:14 Eu le bag in laptop direct https://altex.ro/laptop-gaming-asus-rog ... 02GVAZ072/
Din ce am văzut, are un DAC de la ESS.
Nu mă pricep, dar se pare că e vorba de o firmă cu produse de calitate.

Cred că cel mai important aspect aici este cum percepi achiziția de boxe.
Dacă nu iți oferă satisfacție și ai dubii, eu zic să le returnezi. :)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Boxe

Post by Magicake »

Din cate am citit au facut upgrade serios la audio de cand cu Apple Silicon, al meu e latest cu M3 Pro (16" deci e si mai mare). Ar fi diferenta intre M1+ si earlier, poate si intre M2 si earlier, no idea.

O sa incerc un DAC la un moment dat sa vad diferenta, why not. Nu returnez boxele ca daca stau la birou vreau sa ascult la volum mai serios si mai comfy, ca sa sune ok MBP trebuie sa l tin in brate :lol:

Oricum acum ca l am folosit mai multe zile a disparut efectul de instant wow si e mai mult "ok, unele chestii se aud mai clar pe mbp si la altele iti cam dai seama ca e laptop speaker vs actual speaker". Dar la chestiile alea clare daca stau si ascult atent e de a dreptul ASMR :lol: I love it.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Boxe

Post by DreadWing »

Poate e vorba de bass vs trebble?
Cu alte cuvinte, boxele A5+ sună mai "înfundat" în comparție cu MacBook-ul?
Poți încerca să modifici sunetul prin Equalizer; de ex să folosești un Equalizer preset în Winamp.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests