Secret Santa 2023

Jocuri născocite (împrumutate) de userii forumului la care participa toți userii forumului în scopul măririi postcountului (1) măririi epeen-ului (2) și lulz (3).

Moderator: RaptoR

User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Secret Santa 2023

Post by ola small dickie »

Yaaaaayyyy am primit Norco. Multumesc Mos Craciun!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Secret Santa 2023

Post by DreadWing »

O să dureze până revin cu impresii deoarece stația portabilă "de lucru" are un Intel HD 4000.
Am reușit să intru în meniul jocului unde am 15-17 FPS.
Dar, ca primă impresie, muzica e bună.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Secret Santa 2023

Post by Triggerix »

Triggerix wrote: 25 Dec 2023, 10:01 Chiar mă voi delecta la cafeluța de dimineață cu When The Past Was Around.
Am revenit. Chiar m-am delectat la cafeluța din dimineața de Crăciun cu jocul acesta, dar am uitat să revin cu păreri, ups. :oops:

Este un joc superb atât din punct de vedere al esteticii vizuale, cât și al muzicii (care e chiar una din temele principale ale jocului). Per total e drăguț, poate puțin cam tristă povestea dar cu un final împăciuitor. Având în vedere gameplay-ul scurt, eu îl recomand oricui îi pare interesant.

Șiiii m-am apucat și de Bear and Breakfast. N-am jucat așa mult din el, doar vreo două ore, dar o să îl continui pentru că îmi place foarte tare (îl aveam pe wishlist, go figure). Suuuuper drăguț și simpatic, e un fel de joc tip time management (?) dar are și poveste. Momentan am reușit să deschid două locații, probabil că vor urma și altele, who knows. Cert e că Bear and Breakfast nu e chiar un joc pentru toată lumea, dar pentru mine sigur este. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Secret Santa 2023

Post by Cristan »

Cristan wrote: 25 Dec 2023, 14:14 Am primit This Bed We Made, un joc care nu doar că nu era pe wishlist, dar nici măcar nu auzisem de el. Dar pare interesant, revin cu impresii. Mulțumesc moșule! Crăciun Fericit la toată lumea!
Am terminat jocul, e și foarte scurt. Mi-a plăcut. Cum ziceam, nu știam nimic despre el, dar e una din experiențele care mă atrag la jocuri, o felie de viață din alt loc/timp. În cazul ăsta, e vorba de o cameristă dintr-un hotel din Montreal din anii 50 care are obiceiul să mai scotocească prin lucrurile oaspeților în timp ce face curățenie, după care se mai întâmplă și alte lucruri. Are și câteva personaje interesante și un mister care te ține interesat până la final. Mă bucur că l-am jucat.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Secret Santa 2023

Post by joonior_bmf »

joonior_bmf wrote: 24 Dec 2023, 21:22 Mosul mi-a trimis Resident Evil 2. Time to shit my pants :mrgreen:
Ii multumesc din nou Mosului pentru Resident Evil 2. L-am terminat. In sensul ca am jucat campania din perspectiva celor 2 protagonisti.

Cum am prevazut, e grozav. Desi au trecut deja vreo 4 ani de la lansare, il pot aprecia retroactiv, si estimez ca ar fi iesit in podiumul personal pentru titlurile din acel an. Din serie am jucat pana acum doar doua (inclusiv asta), dar am admirat-o de la distanta cam de cand a inceput. Am incercat dintre titlurile mai vechi on and off, dar nu s-a prins niciunul de mine pana cand am jucat RE7, in sfarsit, acum vreo 2 ani. Excelent. Poate inca il prefer in locul lui 2 Remake, dar asta doar pentru ca setting-ul din 7 ma gadila intr-un anumit, "american south/true crime", fel. Insa si 2 mi-a lasat o impresie foarte buna. Poate nu l-as fi apreciat la fel de mult daca ar fi pastrat controlul "de tanc" din versiunea originala. Si poate mi-ar fi placut daca l-as fi jucat si pe acela la timpul lui. Din pacate, copilul rasfatat din mine a deprins obiceiurile gaming-ului modern, cu camera "peste umar", si asteptarile absurde ca personajul sa raspunda la comenzi (aproape) instantaneu. Csf.

Pana la urma, I didn't shit my pants. Nu doar pentru ca ar trebui sa fie ceva cu adevarat groaznic pentru a-mi creste pulsul. Dar si pentru ca partea de horror e eclipsata de cea de survival. Pe tot parcursul campaniei am simtit ca de-abia supravietuiesc cu resursele pe care le gasesc. Iar confruntarile in spatii inchise m-au fortat pe alocuri sa-mi calculez pasii. Jocul e intens, chiar si pe dificultatea medie. In privinta povestii si a personajelor, nu cred ca ar fi nimeni surprins de mediocritatea pe care o emana. Dar asta nu e neaparat ceva rau. In ciuda tranzitiei spre un motor grafic mai avansat si realist, a pastrat impresia de B-movie si actiune exagerata. Dar ramane in continuare distractiv.

In fine, acum ca am izbavit, inteleg de ce Leon e reticent in a continua linia Redfield. Daca as fi vazut-o pe Kristin Kreuk intr-o rochie de cocktail, si eu m-as fi imbolnavit de febra galbena.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Secret Santa 2023

Post by TG »

Foarte fain Kingsway, un roguelike ce crează dependență, bun pentru cei ca mine, care pierd ore în șir cu organizarea inventarului în RPG-uri.

Am deblocat din prima un final atipic se pare, nu cred că îl voi parcurge repetat pentru a trece prin toate, dar m-a prins bine câteva ore. Vi-l recomand dacă aveți ocazia să-l încercați.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Secret Santa 2023

Post by DreadWing »

DreadWing wrote: 26 Dec 2023, 09:45 O să dureze până revin cu impresii deoarece stația portabilă "de lucru" are un Intel HD 4000.
Am reușit să intru în meniul jocului unde am 15-17 FPS.
Dar, ca primă impresie, muzica e bună.
Cu întârziere, dar am revenit.

Din categoria retro shooters, împreună cu Prodeus, Boltgun este în top.
La capitolul grafică reușește un echilibru între pixel art și un engine grafic modern, ceea ce face violența excesivă să pară a fi venită dintr-un comic book, nu dintr-un mediu realist. Fix ce trebuie pentru Warhammer 40K.
Ca o paranteză, ar fi o discuție despre jocurile care vor să fie realiste (să zicem Alan Wake 2) și jocurile care vor să fie... jocuri (ex FTL: Faster Than Light), și despre cum se schimbă preferințele pe măsură ce îmbătrânim.
Jocul reușește foarte bine să te plaseze în power armor-ul unui Space Marine. Ești un tanc biped, aproape invincibil, ce zdrobește (și taie) orice îți stă în cale. Tropăitul și viteza de mișcare te fac să devii inevitabil, precum Thanos.
Arsenalul (din ce am jucat) este standard: boltgun (lol), plasma gun, grenade, drujbă și shotgun (nelipsit din orice shooter care se respectă).
De altfel, boltgun-ul, arma inițială, este extraordinar de distractiv, în mare parte datorită sunetului care adaugă "greutate".
Că tot am făcut comparația cu Prodeus, acesta din urmă are un level design net superior, care aduce a John Romero Doom.
Pe de altă parte, direcția artistică (de ex atmosfera gotică) este mai bună în Boltgun.

Per total este o experiență încântătoare și mă bucur să văd că astfel de jocuri se mai produc în marea de AAA-uri, microtranzacții, MMO-whatever, always online, multiplayer etc.

Mulțumesc!
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Secret Santa 2023

Post by MC »

Total de acord! Si pentru mine Prodeus si Boltgun au fost 2 surprize extrem de placute pe care le-am jucat anul trecut si chiar le consider printre cele mai bune retro shootere (sau boomer shootere, dar nu imi place termenul).
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Secret Santa 2023

Post by DreadWing »

MC wrote: 22 Jan 2024, 09:04 ...(sau boomer shootere, dar nu imi place termenul).
La fel :)
Termenul "boomer shooter" mi se pare de-a dreptul cretinel.
Nu am înțeles dacă vine de la "boom" -> explozie sau de la "boomer" -> generația boomer aka "old".
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Secret Santa 2023

Post by MC »

DreadWing wrote: 22 Jan 2024, 18:50
MC wrote: 22 Jan 2024, 09:04 ...(sau boomer shootere, dar nu imi place termenul).
La fel :)
Termenul "boomer shooter" mi se pare de-a dreptul cretinel.
Nu am înțeles dacă vine de la "boom" -> explozie sau de la "boomer" -> generația boomer aka "old".
Din cate am inteles eu vine de la "boomer" -> generația boomer aka "old".
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Secret Santa 2023

Post by marvas »

DreadWing, nu stiu daca ai facut intentionat sau nu, dar a fost cea mai boomer reactie
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Secret Santa 2023

Post by DreadWing »

marvas wrote: 23 Jan 2024, 23:11 DreadWing, nu stiu daca ai facut intentionat sau nu, dar a fost cea mai boomer reactie
Nu a fost intenționat, dar nu-mi fac iluzii că nu devin grumpy :)
Post Reply

Return to “Forum Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests