Jocurile Voastre Originale

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by TaikoKaira »

Magicake wrote: 20 Jan 2024, 21:07 Ce master faci?
Inginerie software la UBB
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

iti place? am un prieten care a facut fix aia si a zis ca 99% doar a desenat UML-uri :lol: de ceva vreme ma gandesc sa merg si eu la master (hpc arata cel mai interesant la ubb), dar nu stiu cu jobul, ideea ar fi sa nu-l fac asa half-assed cum am facut licenta. majoritatea lucreaza la tine? how do you manage the time?
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by TaikoKaira »

Magicake wrote: 20 Jan 2024, 21:37 iti place? am un prieten care a facut fix aia si a zis ca 99% doar a desenat UML-uri :lol: de ceva vreme ma gandesc sa merg si eu la master (hpc arata cel mai interesant la ubb), dar nu stiu cu jobul, ideea ar fi sa nu-l fac asa half-assed cum am facut licenta. majoritatea lucreaza la tine? how do you manage the time?
Sincera sa fiu, mi s-a parut ca majoritatea tehnologiilor erau invechite si cel mai mult a ajutat in formarea gandirii. Nu stiu exact cum e la HPC dar am auzit ca e un master destul de nou introdus deci acolo probabil ai avea mai multe sanse sa inveti ceva util. Riscul e ca s-ar putea sa fie considerabil mai greu. Da, la master in general majoritatea lucreaza. Asa a fost si la mine, foarte putini studenti ajungeau la seminarii si cursuri. Din fericire, profesorii sunt de obicei super intelegatori. Am avut suficient timp sa ma ocup de munca full-time si sa lucrez si pentru facultate. Singura problema era ca de multe ori nu mai aveam energie la final de zi si pentru asta :lol: Oricum, din cate am vorbit si cu colegii mei, SE e un master destul de usor, de asta nu sunt sigura cat efort ar necesita HPC-ul
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by tnt »

Trebuie sa fie mega hardcore masterul asta daca nu poate intra saraca nici pe net pt putin browsing :oops:
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by TaikoKaira »

tnt wrote: 21 Jan 2024, 11:29 Trebuie sa fie mega hardcore masterul asta daca nu poate intra saraca nici pe net pt putin browsing :oops:
Mai mult munca + master decat doar una dintre ele :lol:
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by TaikoKaira »

Si daca tot am ajuns pe topic-ul asta, aici sunt achizitiile mele din ultimele luni. Am vrut neaparat sa am seria Red Dead. Gun e bonus :)
Attachments
IMG_5079.jpeg
IMG_5078.jpeg
IMG_5077.jpeg
IMG_5076.jpeg
IMG_5071.jpeg
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Nice stuff 8-) Eu am luat asta azi ca am auzit ca-i bun.
Attachments
20240121_173817.jpg
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by MC »

Si eu eram gata sa-l iau pe PS5 dar apoi mi-am luat trigger grav de la stirea aia cu un corpo de la Ubi care zicea (in contextul luarii avant a serviciilor de tip gamepass) ca gamerii "ar trebui sa se obisnuiasca cu ideea de a nu detine jocurile". Sa se spele cu jocurilor lor pe cap ca are balta destul peste si n-am io atat timp cate as vrea sa joc.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by marvas »

SAU poate daca vad ca li se cumpara jocurile fizice o sa isi dea seama ca s-au inselat?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Jocul vad ca vine de la bucata de Ubisoft care nu face live services https://en.wikipedia.org/wiki/Ubisoft_Montpellier mai exact de la studioul care in teorie lucreaza si la Beyond Good & Evil 2.
rodarkone
Headcrab
Posts: 66
Joined: 16 Jan 2022, 22:23

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by rodarkone »

@MC - cred ca ala de la Ubisoft raspunde la intrebarile "ce ar trebui sa se schimbe pentru ca serviciile de subscriptie sa aibe success"

Si el a folosit analogia intre jocuri video si continut video (CD / DVD) ... si a spus ca gamerii iubesc sa aibe jocuri fizice, spre deosebire de continut video unde s-au obsinuit sa nu il mai detina (un lucru partial adevarat .. avand in vedere cat de mult hate isi iau toate serviciile de streaming) si lumea inca isi cumpara filme pe DVD/BR/4k ultra HD )

Analiza facuta e super simplista si extrem de pertinenta in respectivul context (al intrebarii)

Daca asta se va intampla .. pai hai sa ne uitam cate jocuri fizice avem fiecare in colectie si cate avem pe Steam / GOG / Epic / EA / Ubisoft / Xbox Pass / PS Plus / Nintendo Online .. etc ..

Sa ne uitam ce se intampla cu jocurile de PC

Sa ne uitam ce se intampla cu jocurile de PS4 / PS5 / Xbox Series si chiar Switch .. care au ajuns cam toate sa necesite day 1 patch

Din pacate deja traim in era in care jocurile vor deveni o subscriptie si noi doar le vom "inchiria" .. sa ne uitam din nou la Nintendo Shop (care a impactat DSi ul , Wii ul si Wii U -ul ) sa ne uitam la Sony store care a impactat deja PSP Go si e foarte aproape sa impacteze PSP, PS3 -ul sau tot Sony care a inceput "inception-ul" cu modele de consola fara unitate de disc, la fel cum a facut si Microsoft. Sa ne uitam cum Microsoft scoate suportul pentru libraria Xbox de pe consolele noi (desi nu e o problema de compatibilitate ..)

Totul a inceput in 2005/2006 .. cand consolele au devenit "online" .. marile corporatii si-au dat seama ca pot mulge gamerii cu "skin-uri" si alte rahaturi ... in principiu orice inseamna DLC si a durat fix 1 secunda ca mintiile lor bolnave si avide doar dupa bani sa extrapoleze asta si la jocuri.

Exista vreo solutie .. din punctul meu de vedere exista 2

1. pirateria grava .. practic ai luat consola, day 1 ai modat-o si bagi numa jocuri pirat din ziua 1 pana cand ti se strica jucaria

2. daca nu iti place pirateria.. exista zeci de mii de jocuri vechi asupra carora baietii astia n-au nici o putere :) pentru ca sunt complete on cart sau complete on disc ... :)

Uneori ma gandesc ca astia de prin parlamentu european nu sunt chair degeaba ca le mai da cate o scatoalca magazinelor "digital only" si incearca sa protejeze consumatorii - (ex sa poti sa vinzi jocul achizitionat digital, sau sa il poti transfera .. lucru care ajuta partial. Eu sper insa sa ii oblige pe distribuitorii de software digital only sa protejeze cumva consumatorul ... sa le spuna .. a vrei continut digital, daca cineva a cumparat licenta de folosire are dreptul sa foloseasca 100 ani si tu ca distribuitor de software in format digital esti obligat sa asiguri ca cei care au cumparat au access la el pe toata perioada, ehh atunci sa vezi distractie.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by MC »

rodarkone wrote: 22 Jan 2024, 05:59
Exista vreo solutie .. din punctul meu de vedere exista 2

1. pirateria grava .. practic ai luat consola, day 1 ai modat-o si bagi numa jocuri pirat din ziua 1 pana cand ti se strica jucaria

2. daca nu iti place pirateria.. exista zeci de mii de jocuri vechi asupra carora baietii astia n-au nici o putere :) pentru ca sunt complete on cart sau complete on disc ... :)
Pai cam asta am zis eu mai sus. Sa se spele cu ele pe cap ca are „balta pește”. Am peste 1000 de jocuri in format fizic pe diverse platforme si inca cumpar destul de des. Da e adevarat ca pe Steam plus GoG plus Epic (doar free games) am in jur de 2000 de titluri, dar pe console n-am cumparat NIMIC digital, NIMIC (si le am pe toate de la Sony plus Switch), iar in ultimii 2 ani am rarit mult de tot si achizitiile digitale pe PC. Si da voi incepe sa piratez din nou anumiti producatorii, daca voi vrea neaparat sa le joc creatiile. O sa incep sa mai gandesc si cu portofelul, ca vad ca marile companii doar asa gandesc....cu portofelul.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by MC »

Inca un NFS la colectie. :D
Attachments
NFS Underground 2-1.JPG
NFS Underground 2-2-1.JPG
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Magicake wrote: 21 Jan 2024, 18:13 Nice stuff 8-) Eu am luat asta azi ca am auzit ca-i bun.
E cum au zis review-urile, mai rar sa vezi un joc care merge asa bine pe switch (si arata si bine).
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by MC »

De mult imi doresc Aliens vs Predator in colectie si mai ales 2-ul, pe care sper sa-l adaug cat de curand.
Extreme Racing l-am luat pentru ca l-am gasit la 10 euro cu tot cu transport si e seald. Nu ma deranjeaza ca e in germana pentru ca e un racing game, desi in general ma cam feresc de cutiile in germana. De fapt nici nu stiu daca s-a lansat si versiune in limba engleza, ca eu am mai gasit un singur exemplar pe e-bay tot in germana, seald la 150 de euro. So yeah...not bad.
Attachments
Aliens vs Predator 1-1.JPG
Aliens vs Predator 1-2.JPG
Extreme Racing-2.JPG
Extreme Racing-1.JPG
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Misto AvP!
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Mahdi »

e timpul să jucăm adevăratul RPG al anului 2023

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by cg1700 »

Am jucat originalul anul trecut si sincer a fost o dezamagire masiva. Paper Mario e mult mai bun.
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Mahdi »

Paper Mario ăsta nou, sau alea vechi? Origami King am auzit că e destul de meh.

Nici de la Super Mario RPG nu am așteptări uriașe, o să îl joc ca pe o curiozitate.
REMEMBER CITADEL
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by cg1700 »

Paper Mario de pe N64. L-am jucat imediat dupa SM RPG si am fost surprins de cat de mult mai fain e.
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests