Reviste vechi

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1813
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Adevăr grăiești. Două probleme, totuși:
1. nu am DVD-ul la îndemână, mi-ar lua ceva timp să-l găsesc
2. am aruncat un ochi prin ghidurile Redump și mi se pare destul de complicat să contribui la proiect. Onboarding-ul ar putea fi simplificat. Oricum, tot respectul pentru efortul lor, sper să-mi găsesc timp să contribui la un moment dat.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Reviste vechi

Post by marvas »

Poate s-a mai scris, dar azi am gasit o arhiva cu reviste vechi The Games Machine din Italia: https://archive.org/details/the-games-m ... sort=title

E singura revista de jocuri care inca mai apare la ei.
B24Fox
Space Invader
Posts: 3
Joined: 19 Mar 2024, 00:42

Completare SCANARI CD-uri LEVEL

Post by B24Fox »

Salutare tuturor!

Am completat cu inca 10 poze(scanari) folderul cu imagini ale CD-urilor LEVEL; am corectat una existenta notata gresit; si am pus 2 place-holdere sub forma .txt pentru cele 2 care mai lipsesc..
(mai exact, pentru: Nr.8 LVLCD4-98 (Aprilie 1998) si Nr.18 LVLCD0399 (Martie 1999)).

Nu stiu cui sa le trimit, ca sa fie updatat si site-ul si link-urile si torrentul si ce-o mai fi...
Asadar, le postez aici :)

Arhiva updatata o puteti descarca
de aici timp de maxim 7 zile : https://we.tl/t-25cOALP77E (nu necesita cont)
sau de aici: https://www.4shared.com/s/fjVRaZwCFfa (necesita cont gratuit)

Sper ca aceasta postare sa fie vazuta de cine trebuie ;)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1813
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Completare SCANARI CD-uri LEVEL

Post by Jaunty »

B24Fox wrote: 19 Mar 2024, 01:22 Am completat cu inca 10 poze(scanari) folderul cu imagini ale CD-urilor LEVEL; am corectat una existenta notata gresit; si am pus 2 place-holdere sub forma .txt pentru cele 2 care mai lipsesc..
(mai exact, pentru: Nr.8 LVLCD4-98 (Aprilie 1998) si Nr.18 LVLCD0399 (Martie 1999)).
Mersi fain, le-am pus aici. Am actualizat și torrent-ul.

Era într-adevăr o greșeală în numirea unui fișier, dar nu ai corectat corect :). Nu te poți baza pe numerotarea tipărită pe CD-urile din '98, a fost o amețeală atunci legată de numărul lipsă (cel din luna mai - vezi explicația). Dar poți compara demo-urile listate pe CD cu cele trecute pe coperta revistei. Deci, numele fișierelor: "06 (Nr.9)" era de fapt "07 (Nr.10)", iar "05 (Nr.9)" pe care l-ai adăugat e de fapt "06 (Nr.9)". Uf!

Din 1998 ne mai lipsește doar poza CD-ului din aprilie. Pe archive.org văd că deevious i-a desenat un placeholder: https://archive.org/details/LEVEL0498R.
B24Fox
Space Invader
Posts: 3
Joined: 19 Mar 2024, 00:42

Re: Completare SCANARI CD-uri LEVEL

Post by B24Fox »

Jaunty wrote: 19 Mar 2024, 20:19
B24Fox wrote: 19 Mar 2024, 01:22 Am completat cu inca 10 poze(scanari) folderul cu imagini ale CD-urilor LEVEL; am corectat una existenta notata gresit; si am pus 2 place-holdere sub forma .txt pentru cele 2 care mai lipsesc..
(mai exact, pentru: Nr.8 LVLCD4-98 (Aprilie 1998) si Nr.18 LVLCD0399 (Martie 1999)).
Mersi fain, le-am pus aici. Am actualizat și torrent-ul.

Era într-adevăr o greșeală în numirea unui fișier, dar nu ai corectat corect :). Nu te poți baza pe numerotarea tipărită pe CD-urile din '98, a fost o amețeală atunci legată de numărul lipsă (cel din luna mai - vezi explicația). Dar poți compara demo-urile listate pe CD cu cele trecute pe coperta revistei. Deci, numele fișierelor: "06 (Nr.9)" era de fapt "07 (Nr.10)", iar "05 (Nr.9)" pe care l-ai adăugat e de fapt "06 (Nr.9)". Uf!

Din 1998 ne mai lipsește doar poza CD-ului din aprilie. Pe archive.org văd că deevious i-a desenat un placeholder: https://archive.org/details/LEVEL0498R.
Cu placere :)

Am discutat cu deevious. Lui ii trimisesem de ceva vreme 2 dintre poze, si restul 8 cu o zi inainte sa le postez aici.
De asemenea i-am trimis si 2 iso-uri, cu numerele din Dec'97 si Ian'98; despre care stiu ca nu se gaseau pe nicaieri.
Asadar, daca le căuta cineva, le poate acum downloada de pe pagina lui din Archive.org .

Incerc sa fac rost si de imagini cu CD-urile de la Nr.8 si Nr.18 .. dar pt ca nu le detin fizic, e posibil sa dureze pana le voi gasi la cineva.
Am vazut ca mai lipseste si pagina 69 din revista LEVEL #75 (Dec'03).
O am, dar cred ca trebuie sa o scanez in 2 etape si sa le "lipsesc" digital. Ca nu cred ca incape pe scanner A4.
Poate reusesc sa fac asta pana in vara, ca sunt bagate destul de adanc in biblioteca revistele :roll:

Intr-adevar, am gresit la corectia numaratorii :oops: .. dar dintr-un motiv mult mai stupid :(
Probabil de oboseala, nu mi-am dat seama ca acea numerotare reprezenta luna.. ci mi s-a parut (chiar uluit!) ca vroia sa reprezinte textul de pe CD :?
Stiu, stupid. Daca as fi privit la 1997 care era chiar langa, era evident ca acele numere reprezinta lunile :P
Analizasem treaba cu luna Mai... inclusiv ca de atunci, denumirea digitala a discului, e cu o luna in urma fata de luna/data tiparita pe CD.
Tampenie pe care au lasat-o asa ani la rand... nu inteleg de ce.

Anyway..
Poate este de asemenea de interes: am si colectia de CD-uri CHIP. Am de la primul CD(1997) pana in Iulie'06.
Si am facut deja ISO la intervalul 2001-2005.
Voi face si la restul cand imi va mai permite timpul.. iar apoi si scanari la toate. Dar va mai dura toata treaba.
Daca se doreste urgent ce am rip-ut deja; le pot oferi. Insa preferabil ar fi sa termin tot (inclusiv scanari).
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1813
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Completare SCANARI CD-uri LEVEL

Post by Jaunty »

Mulțumesc pentru contribuții! Da, ar fi fain să avem și CD-urile CHIP. Nu-i grabă, dar dacă vrei să le urci pe măsură ce le scanezi/rip-uiești, am să caut să-ți pun la dispoziție un spațiu de upload pe https://debara.candaparerevista.ro/.
B24Fox wrote: 20 Mar 2024, 04:22 Am vazut ca mai lipseste si pagina 69 din revista LEVEL #75 (Dec'03).
O am, dar cred ca trebuie sa o scanez in 2 etape si sa le "lipsesc" digital. Ca nu cred ca incape pe scanner A4.
Eu scanner A4 am folosit și nu am lipit nimic, am pus paginile una după alta. Ne poți trimite pagina lipsă și o adăugăm noi la pdf-ul pe care-l avem.
B24Fox
Space Invader
Posts: 3
Joined: 19 Mar 2024, 00:42

Re: Completare SCANARI CD-uri LEVEL

Post by B24Fox »

Jaunty wrote: 20 Mar 2024, 23:52 Mulțumesc pentru contribuții! Da, ar fi fain să avem și CD-urile CHIP. Nu-i grabă, dar dacă vrei să le urci pe măsură ce le scanezi/rip-uiești, am să caut să-ți pun la dispoziție un spațiu de upload pe https://debara.candaparerevista.ro/.
B24Fox wrote: 20 Mar 2024, 04:22 Am vazut ca mai lipseste si pagina 69 din revista LEVEL #75 (Dec'03).
O am, dar cred ca trebuie sa o scanez in 2 etape si sa le "lipsesc" digital. Ca nu cred ca incape pe scanner A4.
Eu scanner A4 am folosit și nu am lipit nimic, am pus paginile una după alta. Ne poți trimite pagina lipsă și o adăugăm noi la pdf-ul pe care-l avem.
Ar fi foarte tare daca incape direct!
Asta ar face posibila(teoretic).. candva.. si scanarea revistelor CHIP. Exceptand numerele 1, 2, 6, 7; am toata colectia pana in Iulie'06.
Dar asta va fi un efort monumental, unde probabil voi avea nevoie de ajutor... fiind si multe, si f fragile cele din primii ani..
IMG_20220915_1645044.jpg
Iti/va multumesc si eu foarte mult pentru toate contributiile facute!! :)

Voi reveni curand(sper) , cu pagina 69 din LEVEL, si poate incep tot atunci sa scanez si CD-urile de CHIP rip-uite deja, in functie de cum imi va permite timpul. :)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1813
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

"Comparație plăci fax" - o, da! :) Deci CHIP România apare din 1991, iar cel nemțesc din 1978 (zice Wikipedia). Damn...
RetroX
Space Invader
Posts: 2
Joined: 7 Oct 2023, 11:44

Re: Reviste vechi

Post by RetroX »

Ar fi super să putem avea scanarile de la revistele Chip din anii 90, Eu pot scana revistele Chip special. Le am pe aproape toate din anii 2000-2009 inclusiv cd-urile.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests