mai e cineva pe forumul asta??

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by ola small dickie »

e un chat de discord creat de useri vechi de pe acest forum, fani level (nu mai stiu cine l-a creat, poate Mahdi?). cred ca a fost gandit ca o extensie candaparerevista unde userii sa poata si chatui. De exempu pe discord la rubrica noutati si anunturi erau postate articolele de pe siteul candaparerevista

si se cheama chiar candaparerevista si sunt aceiasi useri cu cei de pe acest forum

chiar nu vad care e problema.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1839
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by tnt »

Mahdi in calitate de ce? Se ocupa de site, plateste siteul? Daca era creat si promovat de Jaunty mai intelegeam daca asta era decizia lui.
Parca imi amintesc situatii aici in care useri ziceau chestii gen stai ca a fost deja dezbatut pe discord subiectul. Deci eu vad o problema asa cum au zis cativa deja pe topicul asta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by ola small dickie »

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6120
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by Mahdi »

Nu eu l-am făcut lol. Nici n-am mai intrat de câteva luni. Ultima dată activitatea de acolo era tot ceva gen 4-5 oameni, mai lăsați-o pe asta cu discordul a omorât forumul. Discuțiile despre activitatea scăzută de aici sunt de câțiva ani deja.
REMEMBER CITADEL
User avatar
unugeorge
Space Invader
Posts: 6
Joined: 31 Mar 2014, 13:48

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by unugeorge »

Mahdi wrote: 27 May 2024, 16:42 Nu eu l-am făcut lol. Nici n-am mai intrat de câteva luni. Ultima dată activitatea de acolo era tot ceva gen 4-5 oameni, mai lăsați-o pe asta cu discordul a omorât forumul. Discuțiile despre activitatea scăzută de aici sunt de câțiva ani deja.
efectiv. am intrat de curiozitate acum pe discord si nu intelegeam cum ar putea sa omoare forumul, in conditiile in care daca dai un scroll in sus pe canalul ala ajungi la postari din 2022 lmao
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 117
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by sleepknot »

prezent. cultura de 'forum' se restrange cam peste tot; dar mie imi place aici. mi se pare cool sa pastram o comunitate LEVEL in viata, indiferent de cat de putini suntem. eu am descoperit abia acum 3 ani forumul asta, asa ca cine stie, poate in timp mai vin si altii.
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1384
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by Fular »

unugeorge wrote: 27 May 2024, 17:01
efectiv. am intrat de curiozitate acum pe discord si nu intelegeam cum ar putea sa omoare forumul, in conditiile in care daca dai un scroll in sus pe canalul ala ajungi la postari din 2022 lmao
Depinde de topic, oricum cred că nu aveai vizibilitate la prea multe chestii fără rol.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by TG »

E foarte simplu, dacă nu există un motiv de ceartă/flame, un forum există degeaba. Caz concret, dacă tnt nu zicea ceva inflamator legat de Discord, thread-ul ăsta rămânea un catalog de prezență.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1384
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by Fular »

tnt e în postura de old man yelling at clouds.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by TG »

That's one way to do god's work.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1822
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by Jaunty »

unugeorge wrote: 26 May 2024, 18:38 not much, just gettin by. ma bucur sa vad ca multi din comunitatea de "pe vremuri" sunt inca aici :))
Și eu mă bucur. Forumurile sunt chiar un format fain pentru discuții și au un je ne sais quoi - mai multă personalitate, implicare mai intimă, ceva în zona asta. De aici (și nu numai) încăpățânarea pe care mi-a menționat-o MC. Păcat doar că nu prea mai am timp să întrețin discuții pe net.

Eu unul nu am dat niciodată pe canalul Discordiei (cred am folosit Discord o singură dată, acum niște ani).
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by MC »

Și eu ma bucur că încă există și chiar mi-e groaza de momentul în care eventual Jaunty va zice că nu mai poate/nu mai are energie/nu mai vrea sa găzduiască și să administreze acest forum.
Eu încă mai postez regulat pe niste thread-uri din pura nostalgie, dar intru zilnic să arunc o privire pe aici. Forumul asta are acel "home feeling", îl simt ca pe un loc cozy de pe net.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 605
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by reV »

Nope. Just us chickens in here.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
AlterumSanctus
Space Invader
Posts: 8
Joined: 4 Jan 2015, 00:44

Re: mai e cineva pe forumul asta??

Post by AlterumSanctus »

Forumurile sunt moarte de ceva timp, cel puțin în România, prin afară am mai văzut câteva oarecum active. Au început să fie în cădere liberă încă de la apariția telefoanelor „smart”, de prin 2009-2011 - am pierdut multe comunități tip „forum” încă de pe atunci and it's a shame, nu prea se simt discuțiile la fel ca pe un forum nicăieri și se pierd converațiile imediat, e ca și cum nici nu s-a discutat despre un subiect deja. Au început prin migrarea spre social media, după au luat amploare mai mare aplicațiile tip instant messaging fiindcă se puteau face grupuri mari, se puteau trimite lejer imagini, gif-uri, iar lumea a devenit tot mai atrasa de subiecte rapide fără să fie nevoie să le digere în prealabil - forumurile erau prea slow și nu ofereau ce voiau. Discord probabil are mai mult succes decât IRC fiindcă e mult mai accesibil pentru toată lumea, la fel ca alte aplicații existente în trecut. Aș vrea să revină cândva formatul de tip forum, unde discuțiile pot deveni mai nuanțate, cu o informație mult mai bine pusă la punct și pe care o poți reciti oricând dacă vrei, dar am renunțat să sper.

Reddit ar fi fost un bun replacement dacă aveau un search mai bine pus la punct și n-ar fi împins comentarii și topicuri on top exact ca orice alt social media just to let the good ones burn to the ground.
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 0 guests