Recomandare boxe 2.1

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Recomandare boxe 2.1

Post by sekaba »

A crapat modulul de comanda din Altec Lansing MX5021 pe care le am de vreo 10 ani, cred. Nu prea sunt sanse sa il pot inlocui, vreau sa imi iau alte boxe 2.1.
La prima privire pe net, oscilez intre Klipsch ProMedia 2.1si Logitech z623, dar sunt deschis si la alte variante asemanatoare la pret si calitate
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Recomandare boxe 2.1

Post by laur3ntziu00 »

Chiar nu gasesti ceva mai bun si mai puternic decat z623 pe 2.1, sau nu am gasit eu.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Recomandare boxe 2.1

Post by sekaba »

Z623 e sub z2300, iar asta avea sunet comparabil de misto cu mx5021 al meu, dar cu bas mai puternic. Nici 2300 nu prea se mai gaseste. Am mai sapat si am dat peste Edifier C3. Momentan oscilez intre asta si Klipsch Promedia 2.1
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Recomandare boxe 2.1

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Recomandare boxe 2.1

Post by stef »

Am avut Z2300 si se auzea destul de bine fiind conectat printr-o placa de sunet creative audigy sound blaster (varianta la 90 de lei), sistem pe care l-am vandut - bad mistake. Ce observasem dubios in perioada in care l-am avut era ca de la un timp, atunci cand dadeam volumul mai tare se auzeau niste mici pocnituri in sateliti doar cand nu rula muzica, pocnituri care au crescut in intensitate intr-un timp relativ scurt, dar nu ajunsese inca la un nivel deranjant. In schimb subwoofer-ul reda foarte bine basul, era o placere sa asculti la el, pacat ca acum nu se mai gasesc pe piata.

Acum Z623 il am conectat pe placa de baza si se aude acceptabil, iar cine are o placa de sunet cu atat mai bine. Satelitii genereaza aceleasi pocnituri ca primul Z2300, efect care poate proveni de la variatiile de tensiune de la priza ce poate fi evitat cu un stabilizator de tensiune. Ce nu mi-a placut la Z2300 e ca predomina prea mult basul, se auzea asa mai mult ca un vuiet, nu era un bas clar, efect caracteristic si lui z623, ceea ce nu-l recomanda special pentru muzica dar in schimb se aud bine efectele speciale in filme si jocuri. Am fost la un prieten care are un sistem 5.1 tot de la Logitech bagat direct in placa de baza si am constatat ca subwoofer-ul lui reda mai bine si mai clar basul unei melodii decat Z623.

Oricum, in viitor as opta pentru o combina audio sau niste boxe cum a recomandat ola mai sus. Nu stiu ce parere aveti voi despre combinele audio de la Sony, dar am fost la cineva odata care avea un model Sony cu doua boxe normale cu redare de bas, medii si inalte + un subwoofer cu optiune de Groove: orice melodie se auzea demential de bine si clar cu basul foarte bine definit fara distorsiuni la orice volum fata de alte sisteme 2.1/5.1 pentru PC.

In concluzie, nu-ti recomand asa mult sa-ti iei Z623 decat daca vrei sa-l dedici doar pentru filme si jocuri. Eu ma gandesc sa-l vand in viitor si sa-mi iau altceva.
Image
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests