$550 Alienware Steam Machine

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

$550 Alienware Steam Machine

Post by reV »

Sursa
Oficial

Pe scurt:

CPU: i3
GPU: Custom nVidia Maxwell GPU 2Gb GDDR5
RAM: 4Gb
OS: Win 8.1 (in mod surprinzator)
Stocare: ???
Accesorii: ???
I/O: 2 USB 2.0 in fata. I/O shield nu a fost aratat. Putem presupune inca 2-4 USB 2.0, 2 USB 3.0, HDMI, DVI (?), VGA (?), LAN si audio
Pret: de la $549
Disponibilitate: sfarsitul lui 2014


Am facut 2 configuratii asemanatoare pe PC-Garage: Intel-based; AMD-based
Nu am inclus in configuratii Monitor, periferice, software, carcasa. Configuratiile nu sunt la pretul minim, iar componentele sunt alese la preferinta mea (deci preturile pot varia in functie de gursturile fiecaruia).

Ca pret pare tentant, insa fara mai multe detalii despre procesor, posibilitate de upgrade in ceea ce priveste ram-ul si, eventual, solutia de stocare, ramane relativ dubioasa treaba.
Ambele configuratii sunt aproximativ 1850 lei, insa nu sunt ideale (sunt facute destul de repede, fara mult research facut asupra componentelor). Probabil pretul poate fi tras in jos fara a compromite performanta generala (ca deh, nu cumparam de unde vedem prima data; ne uitam si noi unde e acelasi lucru mai ieftin, nu?)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by zme-ul »

cacat pansat, aia e configuratie de laptop
da, un laptop in configuratia aia costa mai mult, dar ai monitor si portabilitate


cine cumpara asa ceva, e dus cu pluta, sau are bani de aruncat
人は地獄を作った
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by reV »

zme-ul » Wed Jun 11, 2014 5:04 am wrote:cacat pansat, aia e configuratie de laptop
da, un laptop in configuratia aia costa mai mult, dar ai monitor si portabilitate


cine cumpara asa ceva, e dus cu pluta, sau are bani de aruncat
for once, I agree.
Configuratia lor nu-mi prezinta nici un fel de relevanta, cat despre carcasa, mi se pare oribila (mai bine stau cu placa de baza pe birou), iar form factor-ul mic nici nu ma incurca, da' nici nu ma intereseaza
Fiind un sistem branded, ma astept sa aiba niste termeni de garantie ridicoli (pe principiu pus sigiliu pe carcasa si daca vrei upgrade iei de la noi, ca la crApple). Cine produce componentele din cutia aia? (mobo, gpu, ram, sursa, hdd) Probabil procesorul va veni integrat pe placa de baza (cum e la console), ram-ul fie va fi in forma de DIMM-uri normale, fie va fi lipit de placa de baza (ma-ndoiesc, da' e posibil), GPU-ul va fi pe slot de PCI-e sau integrat si el pe placa?
Sunt prea multe intrebari si prea putine detalii concrete.
Raportul performanta-pret (relativ la performanta cu care se lauda ei) pare incurajator, da' tot nu as avea incredere in ei (mai ales ca Alienware, respectiv Dell au credibilitate aproape 0 pentru mine, dupa problemele pe care le-am avut cu produsele lor de-a lungul anilor). Eu raman la configuratiile facute dupa capu' meu si montate personal.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by stef »

Chiar, cine si-ar mai lua ceva deja asamblat? Decat noobii care nu stiu sa-si monteze componente. Daca as avea un buget de 1850 de lei, as mai pune inca 700 si de 2550 imi iau placa de baza, procesor si ram de m-ar tine 10 ani, presupunand ca am deja carcasa cu hdd + periferice.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by marvas »

a verificat cineva daca poate sa ruleze jocuri in 16:10?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by MC »

stef » Thu Sep 25, 2014 9:04 am wrote:Chiar, cine si-ar mai lua ceva deja asamblat? Decat noobii care nu stiu sa-si monteze componente. Daca as avea un buget de 1850 de lei, as mai pune inca 700 si de 2550 imi iau placa de baza, procesor si ram de m-ar tine 10 ani, presupunand ca am deja carcasa cu hdd + periferice.
Daca nu ai nevoie de un PC ptr gaming, e ok si un sistem gata asamblat. Si sunt destui care nu se joaca pe pc.
Iar daca ai un buget de 1850 de lei inseamna ca atata ai. Nu poti sa zici, daca as avea un buget de 100 de lei, as mai pune inca 3000 de lei si mi-as lua ceva mai bun.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by TG »

Also, ideea cu ”m-ar ține 10 ani” e o caracteristică a noobilor btw. Cel mai prost mod de a face o investiție când vine vorba de o configurație nouă e să dai mulți bai ca să te țină X ani. :) Pare mai comod că nu mai trebuie să faci upgrade, dar arunci banii practic. Asta e valabil și la sisteme gata asamblate însă, nu contează că te joci sau nu, chiar nu mai e motiv să plătești un sistem gata asamblat. Și dacă nu te pricep/n-ai chef, găsești rapid pe cineva care să-ți facă o configurație, și la mai toate magazinele poți cere să-ți și monteze componentele.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by zme-ul »

treaba cu upgradeu e trasa de par, rau
ca sa faci "upgrade" trebuie sa scapi cumva de componentele anterioare si preferabil sa iei si niste bani pe ele - PC gamingul e cel mai costisitoar si nenorocit viciu

stau pe un HD3870 de ani buni de zile, nici sa o dau pe seminte nu-mi convine pt ca e buna de un diagnostic ceva / urgenta

alt exemplu, vreau sa trec si eu la Core i de la Q9550 .. dar, ce fac cu componentele actuale pt ca trebuie sa schimb aprox tot (mobo, cpu, cooler, ram si eventual carcasa)
cand lucram in domeniu aveam posibilitatea sa "plasez" componente dupa bunul plac si upgradeurile curgeau usor, acum .. stau si salivez


---


ma mai uitam la un individ pe youtube, AMD endorsed, ce se lauda cu "ce sistem de gaming am facut eu in 400$" :roll:
daca gamingul ala se rezuma la LoL / DOTA2 poate-l cred
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by TG »

Nu sunt de acord, dar nici nu știu cum definești tu un sistem de gaming. Să te joci cele mai recente FPS-uri în FullHD cu toate detaliile la maxim e o fiță, dacă ai bani și-ți permiți un astfel de sistem, atunci discuția nu-și mai are rostul. În schimb, dacă vrei să cheltui cât mai puțin poți fi eficient scăpând de componente cât încă mai e posibil. E simplu, ori stai 4 ani și te joci în condiții optime (asta nu înseamnă orice joc pe detalii max, ce naiba), pentru ca apoi să poți obține un refund parțial la anumite componente. Ori dai mai mulți bani și te țin 8 ani, dar după primii 4 deja nu prea te mai joci în codiții ok, și după ce trec 8 ani mai mult ca sigur poți să arunci componentele la gunoi că nu le mai vinzi nici ultimului prost. Am trecut prin vreo 3 astfel de cicluri și întotdeauna m-am jucat ce-am vrut, cheltuind extrem de puțin (mă rog, am cumpărat tot timpul procesoare ce pot face OC bine).

De asemenea, scot din calcul chestii gen carcasă sau sursă unde se presupune că dai banii inspirat și te ține. 400 de dolari îți ajunge pentru componentele de bază, cu care te joci mult mai mult decât LoL/DOTA. PC gaming-ul e atât de departe de a fi cel mai costisitor și nenorocit viciu încât nici amuzant nu e să zici așa ceva, lol. E scump dacă ești în segmentul enthusiast și vrei neapărat să împingi toate sliderele.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by zme-ul »

TG » 25 Sep 2014, 13:17 wrote:PC gaming-ul e atât de departe de a fi cel mai costisitor și nenorocit viciu încât nici amuzant nu e să zici așa ceva, lol. E scump dacă ești în segmentul enthusiast și vrei neapărat să împingi toate sliderele.
ia fa tu o evaluare la cat ai bagat in PC de la inceput si pana acum, o sa te iei cu mainile de cap :twisted:

sa cumperi azi un sistem sanatos ce ar trebui sa te tine 4 ani de zile nu e deloc o fita, e o investitie cu cap
la 400$ aia, iti garantez ca o sa plangi in 1/2 de an
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by TG »

Păi, caz concret, eu nu am dat banii pe un procesor Q. Cea mai mare risipă, quad-urile au început să fie cu adevărat utile în jocuri când deja apăruseră i-urile. Am stat cu dual core-ul meu luat cu prețul a 20-30 de pachete de țigări și m-am jucat liniștit tot ce-am vrut. Acum voi trece la un i5 (mă va costa cam 1000 de ron), și voi sfârși cheltuind cam 3000 ron în ultimii 6 ani. Dar asta fără să pun la socoteala componentele vândute din care am mai recuperat ceva (placi video mainly) și cele folosite în PC-ul alor mei.

Vorbesc aproximativ, n-am stat să calculez, dar bănuiesc că e corect.

Cât am dat pe PC de la început... care început? Dacă e vorba de toate lucrurile cumpărate ever, atunci da, am dat mulți bani, dar aș fi putut la fel de bine să dau și mai mulți cu același rezultat, that's my point. :) Partea cu viciu costisitor e aiurea când compari gaming-ul cu alte vicii...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by MC »

Orice pasiune/viciu e scump daca vrei sa ai cele mai bune scule din domeniul respectiv.
Iau ca exemplu pescuitul. Poate fi o pasiune muuult mai costisitoare decat pc gaming-ul. Sunt pasionati care dau mii de euro pe o lanseta. Si au cate 4-5.
Alt exemplu, mountain bikeing-ul. Vrei o bicicleta calumea enduro ? Scoate intre 4000-6000 de euro din buzunar s.a.m.d

Dar poti sa iti practici pasiunea si daca nu cheltui sume exorbitante, dupa cum a spus si TG

Cat despre quad-urile Q. Eu mi-am luat in 2008 un Q6600. Tin minte ca am dat pe el atunci 670 de lei. Euro era atunci 3,6 lei. Duce si azi fara probleme ori ce ii dau. Din 2008 si pana acum am schimbat doar placa video si am mai pus ram. Joc tot ce imi place la un nivel mai mult decat acceptabil. Probabil ca o sa schimb sistemul actual peste un an sau doi si atunci o sa imi fac altul de la zero.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by zme-ul »

TG » 25 Sep 2014, 13:39 wrote:Păi, caz concret, eu nu am dat banii pe un procesor Q. Cea mai mare risipă, quad-urile au început să fie cu adevărat utile în jocuri când deja apăruseră i-urile.
eu mi-am facut Q-ul cam cand aparusera primele i7 cu DDR3, ce erau demential de scumpe - costurile arau duble plus ca era o tehnologie noua, netestata cum trebuie
atunci am decis sa investesc puternic in sistem si bine am facut pt ca am sistemul actual (minus placa video si mon ce au luat-o pe aratura) de prin 2008, au trecut 6 ani
nu am facut OC, si nu trebuie neaparat sa trec la Core i, dar vad ca in anumite jocuri performanta nu e cum ar trebui - CPU bottleneck; o vad clar in 3DMark unde scorurile defalcate comparate cu un GPU identic + i5 nu se pupa
o solutie imediata ar fi sa fac OC, dar cat de mult duce si ma va scapa acel overclock .. draq stie

daca te uiti la posturile mele de aici: viewtopic.php?f=15&t=414&p=12888#p12256 si viewtopic.php?f=15&t=414&p=12888#p12490 o sa vezi ca nu orice investitie e corecta
de aia am plusat, mai peste tot pe unde am discutat de achizitii de placi video, cantitatea de VRAM e destul de importanta
multi s-au infipt, din prostie, sa cumpere noul R9 285 cu doar 2Gb VRAM ... si maine-poimane o sa se planga ca nush ce joc merge prost
人は地獄を作った
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by stef »

Moldovan Claudiu » 25 Sep 2014, 10:35 wrote:[...]
Daca nu ai nevoie de un PC ptr gaming, e ok si un sistem gata asamblat. Si sunt destui care nu se joaca pe pc.
Iar daca ai un buget de 1850 de lei inseamna ca atata ai. Nu poti sa zici, daca as avea un buget de 100 de lei, as mai pune inca 3000 de lei si mi-as lua ceva mai bun.
Asta pentru ca parerea mea a fost subiectiva, am uitat sa precizez ca suma poate fi aproximata de fiecare in plus sau in minus in functie de preferinte. De exemplu eu daca as vrea sa-mi iau un sistem nou as fi dispus sa mai astept sa mai strang niste bani si sa-mi iau configuratia care sa ma multumeasca, asa cum de fapt am si facut prin 2011.
TG » 25 Sep 2014, 12:25 wrote:Also, ideea cu ”m-ar ține 10 ani” e o caracteristică a noobilor btw. Cel mai prost mod de a face o investiție când vine vorba de o configurație nouă e să dai mulți bai ca să te țină X ani. :) Pare mai comod că nu mai trebuie să faci upgrade, dar arunci banii practic. Asta e valabil și la sisteme gata asamblate însă, nu contează că te joci sau nu, chiar nu mai e motiv să plătești un sistem gata asamblat. Și dacă nu te pricep/n-ai chef, găsești rapid pe cineva care să-ți facă o configurație, și la mai toate magazinele poți cere să-ți și monteze componentele.
Eu zic ca nu arunci banii, pentru ca m-am referit la ce e mai important si de durata: placa de baza, procesor si ram. In rest, daca schimbi placa video la 4 ani si inlocuiesti hdd cu un ssd, cred ca te duce chiar si 8 ani,(10 a fost o rotunjire :) ), normal ca nu o sa te poti juca cu detalii maxime jocurile din viitor, dar o sa ruleze decent.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by Stokkolm »

Pe mine m-a tinut un sistem de 2000 lei 5 ani, Pentium Dual-core e2160 1.8 Ghz + Ati 3850 256MB, din 2008 pana in 2013. Am jucat titluri la zi fara probleme, a inceput sa scartaie doar catre final cand am pus Crysis 2, Planetside 2, World of Tanks cu update-urile grafice... Still, avand in vedere ca E2160 era procesor low end si pentru 2008 zic ca s-a descurcat onorabil. Acum cu un i5 esti asigurat pe termen destul de lung, n-a aparut procesor vizibil mai bun de cativa ani, si nici nu da semne sa apara.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by stef »

Am i5 de la inceputl lui 2011 si pana acum nu am vazut nici o urma de incetinire in gaming. Ramane de vazut cum o sa traga in 2016 cand o sa fac 5 ani cu el.
Acuma faptul ca n-au mai aparut imbunatatiri nu e de mirare din moment ce Haswell-ul e la fel ca Sandybridge la structura: tot 4 core-uri si 6M de cache.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by TG »

Fă OC dacă ai cooler și suportă placa de bază, scapi de bottleneck. La mine diferența e enormă, procesorul la 3.4 Ghz îmi dă aproape 20 de FPS-uri în plus, tocmai din cauză că la viteza stock limitează foarte mult placa video. Am dat 250 de ron pe el acum 6 ani, și aici nici nu mă mai interesează să recuperez ceva, poate să ia și foc acum, că tot și-a scos cu vârf și îndesat valoarea. :)

Normal că nu orice investiție e corectă, asta și ziceam. E mult mai eficient să dai banii pe ce folosești, decât să iei ceva mai bun care îți e inutil acum, doar pe ideea că te va ține peste nu știu câți ani. Ieși mai în avantaj să nu faci asta.

LE:
Na, dacă îl reduci destul să nu simți în jocuri, e ok. Depinde dacă ești nevoit să umbli la voltaj sau nu, de obicei de-acolo vine cel mai mare risc (și creștere de temperatură) la OC. În cazul meu, a mers cu voltaj stoc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: $550 Alienware Steam Machine

Post by zme-ul »

TG » 25 Sep 2014, 15:36 wrote:Fă OC dacă ai cooler și suportă placa de bază, scapi de bottleneck.
nop ... de scapat nu scap, doar il mai reduc ;)
problema e ca majoritatea componentelor au deja 6+ ani de zile si rezistenta lor la OC poate fi diminuata considerabil - e o chestie riscanta

in toamna-iarna asta vreau sa-mi construiesc asa ceva

phpBB [video]
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests