Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post Reply
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by mahri726 »

Salut. As vrea sa fac cadou unui prieten un boardgame gen rpg si nu stiu spre ce sa ma orientez. As vrea sa aiba pretul de 100-150 lei.

M-am uitat pana acum la Dungeons and Dragons starter edition (100 lei ) si mi se pare ca ofera foarte putine. ( nici nu stiu daca va reusi sa joace...nu prea inteleg cum un joc din doua carti, cateva foi si zaruri poate fi jucat fara figurine si harti modulare de carton...)

Apoi m-am uitat la Wow the boardgame, mai scump cu 50 lei. E la polul opus. Ofera multe, dar dureaza foarte mult sa-l joci. E prea complex pentru el...cred...si nu stiu daca va avea timp sa-l joace...

Ce parere aveti ? Ce as putea sa-i achizitionez ?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by .chester »

Lasa gunoaiele alea boring si overhyped si ia-i Bang the Bullet! Se incadreaza in buget si ai tons of fun pentru trei pana la 7 sau 8 jucatori. Great shit.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by ola small dickie »

Yeah! Eu si Chester ar trebui sa stim asta. :D Mancato!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by .chester »

Regret ca m-am nascut.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by ola small dickie »

:))))))))))))) that cracks me up every time, Paul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by DarthZombie »

@Mahri: Se poate juca si fara harti, vii de acasa cu hartii si iti pui la rost talentele de desenator. Daca esti din Bucuresti, poti testa alaturi de amici jocul in localuri gen Red Goblin sau CBG [nu sunt sigur daca cel din urma il are, dar primul in mod cert da] inainte sa il achizitionati, asa macar iesiti mai ieftin de suta aia de lei si vezi cat de mult il atrage genul de joc.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by ciolan »

@mahri: Legend of Drizzt. Sau, din aceeaşi serie, Castle Ravenloft şi Wrath of Ashardalon. Nu sunt foarte complexe, sunt uşor de învăţat, o partidă durează cam o oră, o oră şi ceva.
User avatar
Mitzah
Headless Kamikaze
Posts: 281
Joined: 3 Mar 2014, 20:40
Location: Amsterdam

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by Mitzah »

Ai putea sa te interesezi si de Elder Sign. Nu e un RPG fantasy, ci sci-fi si e bazat pe zaruri.

Daca nu tii neaparat sa fie RPG, recomand 7 Wonders. E foarte distractiv, se joaca in 2-7 oameni si, cel mai important, creeaza dependenta. Il gasesti la un pret si mai mic decat cel de pe site-ul Red Goblin.
Voucher PC Garage: EE8SCBDH. Every time you use it, Mihai Gadea's forehead grows larger.
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by mahri726 »

Am vazut Pathfinder RPG starter set la Red Goblin, dar din pacate nu mai este in stoc . La alte magazine din Romania produsul nu exista. Ma gandesc sa-i iau ceva bazat pe mecanicile D&D deoarece exista foarte mult continut pentru acesta. Am vazut pe net aventuri cu o marime totala de cativa GB. Daca i-as lua D&D starter set, acesta nu are tabla de joc, nici pawns cu eroi, cum are Pathfinder. Sunt nehotarat. Din cate il stiu, sunt slabe sanse sa isi cumpere el figurine sau tabla de joc. Exista foi de carton cu Eroi pawns care se pot cumpara separat ?
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by ciolan »

Dacă vrei neapărat D&D, am pomenit mai sus un boardgame D&D. N-are rost să-l bagi direct în pen&paper. Dacă nu ții neapărat să-i iei ceva cu tematică fantasy, citește câte ceva despre Eldritch Horror. Sau despre tac'su, Arkham Horror (e ceva mai satanist). Also, Descent: Second Edition. Ai figurine, hărți modulare, aventuri (jocul vine cu vreo câteva, dar mai există expansion-uri, și cred că au scos și pentru ăsta un fel de editor, să poți face rahaturi custom), o cârcă de expansion-uri dacă se satură... Și cred că îl mai găsești pe RedGoblin sau pe Lex Shop.

Sunt ceva mai scumpe, dar vă puteți grupa vreo doi :)
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Boardgame RPG cadou - sfaturi ?

Post by Stokkolm »

Pen & Paper nu as recomanda, trebuie sa fie o persoana dedicata sa se apuce de asa ceva, si in plus ar avea nevoie de un grup de amici la fel de pasionati cu care sa joace. Daca chiar e interesat o sa isi cumpere singur.
Decent e fain si am impresia ca se potriveste destul de bine cu ce cauti.
Post Reply

Return to “Tabletop”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests