Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mitzah
Headless Kamikaze
Posts: 281
Joined: 3 Mar 2014, 20:40
Location: Amsterdam

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mitzah »

Judetul cu cea mai ridicata prezenta la vot? Teleorman. Awesome.
DarthZombie » Sat Nov 01, 2014 11:30 pm wrote:Udrea are moaca de taranca proasta. O fi ea atractiva, dar daca spune ceva iti moare la intrare.
Improve your standards bro.
Voucher PC Garage: EE8SCBDH. Every time you use it, Mihai Gadea's forehead grows larger.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

In noua zeelanda parese ca a castigat Klaus-WERNER Iohannis, urmat de MM si Udrea. Keep it up PSD.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2423
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Waaagh! » Sun Nov 02, 2014 8:30 am wrote:Parca n-ai voie sa te duci la ce sectie vrei decat daca esti in alt oras. In localitatea de domiciliu trebuie sa mergi la sectia la care esti inregistrat.
Da, m-am lamurit ulterior cu al 2-lea link. Nu gaseam nicaieri sectia la care eram inregistrat. Ies si eu in curand afara sa imi pierd virginitatea votului. Sper sa nu ma doara.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3678
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

Waaagh! » Sun Nov 02, 2014 2:00 pm wrote:In noua zeelanda parese ca a castigat Klaus-WERNER Iohannis, urmat de MM si Udrea.
iar in Coreea de Nord, Ponta. Am cautat sa vad daca satelitii media ai PSD (Antena 3 si Jurnalul National) au ceva de zis despre stirea asta, insa ei nu indraznesc sa pateze imaginea maretului lider.

De vreo 3 sferturi de ora ma tot uit pe youtube la filmulete de la Razvan Anghelescu ca sa inteleg mai usor rezultatele de la exit poll-uri.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Exit pollurile care au fost date la tv sunt de pe alta planeta fata de cele care au circulat pe internet. MM se apropia de 10% pe interneti, iar la nici o televiziune nu depasese 5%. Tonta e peste tot cu cel putn 10% inaintea lui Klaus, dar din nou, pe interneti diferenta ajunsese la 6-7 procente. wtf
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Poate pentru ca pe internetzi nu exista babe Maranda in acelasi cuantum ca in lumea reala. Fiecare "punct de referinta" ofera o alta perspectiva - interneturile zic ca sunt mai multi "de dreapta", hartiile igienice zic ca sunt mai multi "de stanga".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

Waaagh! » Sun Nov 02, 2014 10:09 pm wrote:Exit pollurile care au fost date la tv sunt de pe alta planeta fata de cele care au circulat pe internet. MM se apropia de 10% pe interneti, iar la nici o televiziune nu depasese 5%. Tonta e peste tot cu cel putn 10% inaintea lui Klaus, dar din nou, pe interneti diferenta ajunsese la 6-7 procente. wtf
Securiştii fură voturile, ca de obicei.
Să nu mai spunem că ăia de la ţară care votează cu Ponta nu se bagă pe internet.
Şi nici morţii lu' Dragnea.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Aia cu Noua Zeelanda e mai mult sau mai putin irelevanta, vorbim de 250 de votanti maxim.

Mai grav e ca, asa cum ne-am obisnuit, statul roman organizeaza prost urnele pentru diaspora. Sunt n situatii in care oamenii au stat la cozi cu orele si au ramas pe din-afara pentru ca se termina programul, asta ca sa nu spun ca sunt prea putine chiar si in zone intens populate de cetateni romani. Si mai trist e ca nici nu poti da vina pe Ponta, indiferent de cine a fost la putere situatia a fost la fel.

Sondajele sunt fas, cata vreme agentiile de la noi nu aplica o metodologie transparenta si constanta, atunci e fix-pix ce spun ei. Turul I conteaza prea putin imho, e distanta prea mare intre locul II si locul III ca sa fie vreun suspans in materie de cine prinde urmatorul tur. Amuzant e insa ca se faulteaza singuri umfland cifrele lui Ponta, pentru ca detractorii sai vor fi si mai determinati sa iasa la vot ca sa-i pune bete in roate [stim cu totii cat de raspandit e votul negativ, nu e nevoie sa elaborez]. Asa, daca ai lasa sa fie procentele din primul tur mai apropiate, poate-poate ii faci pe aia mai putin determinati sa ramana acasa gandindu-se la ceva de genul "las' ca iese ala care vreau eu si daca nu votez"]. La Ponta e clar ca multe din voturi sunt scoase cu autocare si alte forme ale organizarii de partid, asa ca aia voteaza oricum ar fi. Johannis mizeaza pe neutrii si aia anti-ponta pe turul II, ca doar din electoratul partidului sau nu are nici o sansa de a castiga vs PSD.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

McWilliams » Sun Nov 02, 2014 9:31 pm wrote:Poate pentru ca pe internetzi nu exista babe Maranda in acelasi cuantum ca in lumea reala. Fiecare "punct de referinta" ofera o alta perspectiva - interneturile zic ca sunt mai multi "de dreapta", hartiile igienice zic ca sunt mai multi "de stanga".
Exit pollurile de pe interneti sunt cele emise de BEC la orele stabilite, din cate stiu. In rest ai grait foarte adanc, chiar ma mir ca nu colapsezi sub dimensiunea spiritualitatii de care dai dovada.
NO COVER. ALL MAN.
QuickSand
Headcrab
Posts: 56
Joined: 29 Aug 2014, 05:56

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by QuickSand »

Daca Iohannis a scos 31% (ca rezultat final) atunci a scos cu doar 2 procente peste ce au avut impreuna PNL si PD-L la europarlamentare. Atunci daca retin au scos 15% si respectiv 14%. Iohannis a respirat cam greu tura asta, pentru pedelisti e greu sa urneasca masinaria de vot fara consilii judetene si primari. Rezultatul asta de la prezidentiale e o continuare a ceea ce au patit la locale si respectiv parlamentare in 2012. Acolo au ramas fara logistica de partid si asta ii costa acum.
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

Apropo de mizeria cu românii din străinătate care sunt ţinuţi la cozi interminabile (ca pe vremea lu' Ceauşescu la puţinele alimente care erau băgate din când în când în magazine), evident că-i făcută înadins, să introducă o stare de lehamite, să-i ţină pe oameni departe de turul II.
Pentru că ăştia din străinătate nu votează cu Ponta.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Dar organizare infecta in strainatate a fost indiferent de cine era la putere, inclusiv Basescu, chit ca el era avantajat de voturile din diaspora. Problema e ca statul roman e varza la chestii de genul asta, nici macar sa tina o evidenta a populatiei de oricare parte a granitei nu prea e in stare sa faca asa cum trebuie.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Waaagh! » Sun Nov 02, 2014 9:49 pm wrote:
McWilliams » Sun Nov 02, 2014 9:31 pm wrote:Poate pentru ca pe internetzi nu exista babe Maranda in acelasi cuantum ca in lumea reala. Fiecare "punct de referinta" ofera o alta perspectiva - interneturile zic ca sunt mai multi "de dreapta", hartiile igienice zic ca sunt mai multi "de stanga".
Exit pollurile de pe interneti sunt cele emise de BEC la orele stabilite, din cate stiu. In rest ai grait foarte adanc, chiar ma mir ca nu colapsezi sub dimensiunea spiritualitatii de care dai dovada.
Why don't you go play hide and go waaagh! yourself? Exit-poll-urile de pe interneti sunt cele emise de BEC. Ce tare, frate! BEC-ul fiind ala care a dat niste rezultate tembele cu Geoana presedinte, in timp ce numaratoarea "pe bune" a facut-o Blaga, data trecuta. Ma scuzi daca nu fac plocoane in fata unei institutii care nu stie ce numar de cetateni au drept de vot astfel incat sa poata elabora un minimum de model matematic pentru proportiile electoratului, sa nu mai vorbim de rezultate sau de predictii de rezultate.

Exit-poll-ul de la iesire din Caminul Cultural din Cucova releva ca exit-poll-ul de la iesire din consulatul din Munich mananca rahat. Si viceversa. Intrebare magica: oare de ce? Pentru ca fiecare dobi... EXPERT intelege ce vrea/ce poate din niste cifre; cel mai adesea, aceleasi cifre vin cu intelesuri total diferite.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
zme-ul

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

astept si eu numaratoarea finala oficial ce va fi undeva marti? daca nu luni noapte
dar .. din cate se vede, diferenta pare (cel putin din pct meu de vedere) prea mare pentru ca Iohanis sa ia turul 2 :(

asta e .. nu pare sa ne lecuim vreodata
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Eu zic ca nu e chiar asa. Voturile lu' Undrea, Macovei si chiar si partial de la ceilalti se vor duce la Iohannis, plus diaspora care imo va vota in proportie covarsitoare cu Iohannis. Ponta nu prea mai are de unde sa adune voturi. Poate cate ceva de la Tariceanu, de la unguri si cam aia e.
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

Sunt un car de draci, fac un apel la moderatorii forumului să-mi treacă cu vederea derapajul de limbaj care-o să urmeze.

Zvonurile erau că Iohannis e pe cai mari după rezultatele BEC de la ora 2, care-l dădeau cu 30,29 faţă de cele 37,53 ale lui Ponta.
Mă aşteptam (şi bănuiesc că nu-s singurul) să fie pe-un trend crescător, după ce ACL-ul dăduse ceva de genul 37 vs. 32 (pentru Plagiator).

Stau ca prostu' pân' la 5 dimineaţa să văd anunţatele noi rezultate parţiale -şi pula!
Nimic, pe nicio televiziune! Linişte deplină, "băjetzii" dădeau reluări.
Mă gândesc eu "asta nu-i a bună, omu' ăla de la BEC a zis că dă rezultate la 5".
Se face ora 6, acu' nu mai au încotro că începeau ştirile de dimineaţă: "Conform numărătorii parţiale de la ora 5..." Ce face mă?! Numărătoare secretă, că n-aţi dat-o nici unii din voi în direct, tâlharilor... "Ponta 39,57, Iohannis 30,19" !!
Să fie circu' complet, apar datele de la numărătoarea lu' Blaga: mai rău, 40 vs. 30.

Adică, mai pe româneşte "capitulăm, băga-ne-am pula, să-l suţină pe Werner fix Dracu'!"

Asta-mi aminteşte de circu' din Franţa din 2012, la ora locală 21.01 (dacă nu mă-nşel sau poate era 22.01 - oricum era la fix un minut, unul singur de la închiderea urnelor) apare Sarkozy în faţa televiziunilor, îl felicită pe Hollande pentru victorie (??!!) şi declară că se retrage din politică.
La 1 minut după încheierea votului, frate... nici măcar nu şi-a dat osteneala să aştepte o numărătoare parţială, da' el ştia SIGUR că pierduse...

Pula mea, dacă Ponta avea un ecart de maxim 7-8 procente înainte de turul 2 mai era o şansă, aşa...

Concluzia: în România securiştii fură voturile la 4-5 dimineaţa, când toţi ăilalţi dorm. Aşa se face că seara se culcă un tembel preşedinte şi se trezeşte dimineaţa că de fapt nu-i.
Image
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

Moldovan Claudiu » Mon Nov 03, 2014 3:46 am wrote:Eu zic ca nu e chiar asa. Voturile lu' Undrea, Macovei si chiar si partial de la ceilalti se vor duce la Iohannis, plus diaspora care imo va vota in proportie covarsitoare cu Iohannis. Ponta nu prea mai are de unde sa adune voturi. Poate cate ceva de la Tariceanu, de la unguri si cam aia e.
În teorie cam aşa ar fi, da' vezi tu, dacă-i promite Mongoloidu' Udrei că n-o bagă la puşcărie în schimbul apelului către votanţii ei să stea acasă... sau alte mesaje subliminale care duc către concluzia asta...
Pe ăia din Diasporă îi linişteşte cu Jandarmeria franceză sau cu Scotland Yardu' (plus că au cică doar 4 secţii de votare-n toată America - vorbesc de SUA)...

Iar Plagiatorul, sigur de la Tăriceanu, de la Vadim, de la Domnu' Dan Şantajistu' etc. etc.

Ungurii dracu' ştie ce fac... Parcă-l văd pe Kelemen ieşind şi zicând că unguru-i om de cuvânt, dacă-i la guvernare cu Ponta el nu poate îndemna oamenii să-l voteze pe Iohannis...

Şi nici n-am pomenit toţi caii troieni din ACL... să zic de Petre Roman, futu-i Dumnezeii mă-sii de nemernic care ne-a furat viitorul?!
Crezi tu că-şi îndeamnă oamenii loiali să voteze cu Werner?! Niciodată!

Etc. etc.

Pula mea, îmi vine să-mi fac bagajele şi să plec definitiv din ţară, e o cauză pierdută!

P.S.: Partea proastă-i că nu m-aş duce chiar în Rusia, aşa că nu ştiu cum o să mă împac cu ăia (francezi, englezi, americani, ce-or fi) care până acum şi-au băgat coada constant în alegeri începând din '96 încoace, numa' că acu' se pare că-l lasă cu ochii-n soare pe Klaus.
Dacă iese Ponta, e dovada cea mai clară că Occidentu' ne vinde a coişpea oară...
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Stai linistit, Werner castiga in turul 2.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

psd a mai luat-o de doua ori in freza in turul 2, in conditii mai favorabile ca cele de acum. Vad ca mongo a scazut de la 41% la 39,57%, si s-au numarat abia jumatate dintre voturi. Daca se opreste pe la un 38%, iar Klaus-WERNER Iohannis la un 31%, cred ca e fix diferenta care a fost intre ram-pam-pam si base in 2004 (nu mai stiu cu ce scor a iesit prosto din primul tur in 2009). Si daca o sa fie mai mare, nu vad de ce trebuie sa disperam. Prostii si-au dat masura talentului pe fata din turul 1, cred ca era mai intelept sa pastreze metodele de faultat electoratul antipsd pentru runda a doua, ca acum lumea o sa fie pregatita.

Also, @Vlad, ai rabdare ca plec eu in Rusia prin februarie si-ti spun cum e. Poate merita. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

Prea mare ecartul, frăţiorilor, statistic vorbind...
Cel mai mare handicap remontat a fost al hoţomanului de Băsescu în 2004, a avut 7 procente în urma lui Bombonel după primul tur.
Da' 10 procente... e cam mult, sincer. Nimeni n-o reuşit. Încă.

Adică, eu sunt de acord să fure Occidentu' pentru Klaus, cum or şti ei, da' nici morţii lu' Dragnea nu cred că au linişte, mai ales dacă-i stăpânu' lor în libertate. Eh, cine ştie, poate DNA-ul mai priponeşte din ei (din stăpâni, adică. Vreun Oprea, vreun Tata-socru, ceva) săptămâna viitoare...

Nu-i mai suport mutra Mincinosului ăstuia de Ponta, măi băieţi, fac urticarie când îl văd, la fel am păţit în '96 cu Iliescu, nu mă mai răbda inima să deschid televizoru' dimineaţa înainte de a pleca la facultate şi să-i văd gura aia până la urechi în timp ce-n ţară era atâta sărăcie şi mizerie... Ce fericit am fost (doar vreun an, ce-i drept, până m-am lămurit că-l halesc securiştii) când l-am votat pe Ţap şi chiar a câştigat!

@Waaagh
Cât despre Rusia, ei bine, cu femeile şi vodca m-aş împăca de minune, problema-i că ştiu să zic doar "Iob tvoiu mati" şi "maya ruskaya padruşka" :evil:

Da' recunosc că la o adică m-aş pierde cu toţi banii prin imensitatea Siberiei dacă m-ar paşte...
phpBB [video]
Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests