S3F1 - Europa

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

S3F1 - Europa

Post by Michilangelo »

O sa trec la nivel continental cu una dintre creatiile mai vechi ale lui von Trier, pe vremea cand facea si el chestii mai normale. Europa: https://www.imdb.com/title/tt0101829/?ref_=nm_flmg_wr_24 L-am vazut recent si mi-a placut. Revin cu alte impresii dupa ce il vedeti si voi, daca nu ati facut-o deja.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S3F1 - Europa

Post by Fular »

Nu ştiu de ce, dar aveam impresia că von Trier n-a făcut alte filme înainte de Breaking the Waves. După ce l-am văzut, tind să-i dau dreptate lui Mărar că von Trier s-ar putea să-şi facă filmele mai noi să fie intenţionat proaste, jucându-se cu tertipuri pseudointelectuale să câştige premii.
Europa e fain, şmecheriile de cinematografie sunt simpatice, parcă un fel de omagiu pentru The Trial a lui Welles. Mi-a plăcut că îţi creează iluzia de visare, începând cu vocea de pshiterapeut deasupra liniei ferate ce-l duce pe Leo în transă, deciziile lui devin intuile aflându-se sub sugestionarea vocii. Dacă stau să mă gândesc mai bine, da, filmul are un vibe kafkian.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S3F1 - Europa

Post by Mahdi »

L-am văzut în seara asta. A fost frumos. În general evit filmele lui Von Trier, nu că le-aş găsi proaste, dar au efectul unui ciocan peste nişte degete sufleteşti, în special în momente de sunday evening blues. Europa a fost suportabil din punctul ăsta de vedere, chiar amuzant pe alocuri. Este cu siguranţă kafkian - vocea e doar un indiciu; mai pregnantă mi s-a părut metafora cu trenurile şi căile ferate.

Are unchiul lui Leopold micul monolog despre dormit în tren: "But when I hear the sound of the wheels on the tracks I become drowsy and I fall asleep for a while, and when I wake up, I'm ice cold. It's frightening. And then there's the feeling that I don't know in which direction the train is moving. I don't know if we're going forwards or backwards. Or what I thought forward has suddenly become backwards. Know what I mean?" Poate fi atât o metaforă despre vieţile absurde ale fiecăruia cât şi una despre mersul implacabil al istoriei.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S3F1 - Europa

Post by Stokkolm »

Mi-a luat putin sa trec peste gimmick-urile de prezentare, dar m-a surprins placut alegerea setting-ului, o farama de istorie complet ignorata de mediul cinematografic. Din ce am citit ulterior, filmul nu ar putea fi numit tocmai document istoric, dar ramane e un setting excelent pentru a explora dileme morale dificile. Are multe de spus, si ma indoiesc ca am prins tot intr-o singura vizionare. Thumbs up!
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests