Guild Website Development

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Guild Website Development

Post by mahri726 »

Salut.Sunt intr-o ghilda, iar Enjin mi se pare prea limitat, de aceea am creat un nou site. Am facut cateva ecperimente, instaland phpBB si Wordpress. Problema cu Wordpress e ca nu imi ofera prea multa libertate de design. Drept urmare, cred ca voi apela la un editor vizual gen Scribus. Modelul de site dupa care ma voi lua este guildwars2.com, respectiv guildwars2.ro, insa cu widgeturi specifice pentru ghilde in laterale - exemplu (http://en.gw2data.com/webmaster.xhtml ) . Problema este - cum pot implementa timeline ? Ati vazut ca pe acest site, editorii n2 posteaza noi articole intr-un fel de timeline... As dori sa le ofer mai multor membrii ai ghildei posibilitatea sa posteze in astfel de timeline...
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Guild Website Development

Post by Stokkolm »

Site-ul Nivelul2 e facut in Wordpress. Poti face absolut orice vrei in Wordpress in ce priveste design-ul, trebuie doar sa te uiti mai atent peste instructiuni.
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Guild Website Development

Post by mahri726 »

Problema e ca nu stiu HTML, ca altfel as lua Asset kit de pe site-ul Arena.Net si mi-aș face propriile teme.

De asemenea, cum se pot include custom scripts in Wordpress, cum ar fi ca cele de aici ? : www.gw2db.com/tooltips

sau http://en.gw2data.com/webmaster/tooltips.xhtml


Din cate am înțeles, in Scribus, scripturile se pun dintr-o casuta speciala, pe care o poți muta unde vrei pe pagina...un fel de HTML embeeding. Altfel, daca pui scriptul direct in codul paginii îți apare doar textul html, nu widget-ul. In Wordpress cum se lucrează cu scripturile ?
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Guild Website Development

Post by mahri726 »

Constat ca fara cunostiinte HTML si CSS nu reusesti sa faci mare lucru. Am gasit o aplicatie android cu tutoriale. Aparent, HTML nu e chiar asa de greu...
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Guild Website Development

Post by Stokkolm »

Daca gasesti o tema care iti place ca aspect dar ai vrea alte culori, atunci scapi usor, trebuie doar sa cauti in fisierele temei unde sunt definite culorile si le inlocuiesti (pentur a converti o culoare in format rgb, check this). Daca vrei modificari mai complexe, atunci da, trebuie sa inveti ceva html /css.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests