Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Ma intereseaza performanta in-game. In rest el se misca oke-ish pentru cei 850 de lei pe care i-am dat pe el.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

un HDD mai rapid sau chiar un SSD nu te vor ajuta niciodata cu FPSul in jocuri
人は地獄を作った
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Fedaykin »

Salutare,

Recent am intrat in dubii daca ar merita un GTX 970 in favoarea unui Radeon, in speta R9 290 (dupa ce am auzit lucruri foarte bune despre modelul ala)

Am observat ca in general Radeon are frecventa procesorului mai mica, dar are latime de banda de 512 + sunt ceva mai ieftinache

In plus, nu inteleg cum unele modele de 970, de ex de la Gigabyte (oferit de pcgarage) la 1178 si 1329 Mhz GPU Boost Click + Witcher 3 este sub 1800 RON, iar varianta de la Gainward e la 1152 si 1304 Mhz GPU Boost Click si e cu putin peste 1900, fara alte "goodies"?!
Adica, OK, oferta ca oferta, dar diferenta de pret e ridicola (ca detaliu aditional, nu ma intereseaza W3 primit la placa video intrucat vreau sa cumpar Collector's Edition oricum)
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

GTXu 970 consuma mult mai putin, si asta ti-o spun comparativ cu fostul meu R9 280X
modelul G1 de la GigaByte isi merita banii extra pentru ca are acel backplate - tine placa cat de rigid posibil

daca totusi vrei R9 290, iti recomand sa cauti una cu backplate - racirea custom pe R9 290 e masiva (orice model vrei tu) si-ti atarna placa in slot, omorand-o in timp
inca o chestie ce multi nu vor s-o auda, evita ASUS pe Radeon - implementarea DirectCU II e defectuoasa
人は地獄を作った
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Fedaykin »

Avand in vedere ca am o sursa Mushkin de 700W, nu ma prea intereseaza cat consuma...

Nu numai ca mi-ar rupe slotul, dar ma indoiesc ca mi-ar incapea in carcasa (Raidmax Sagitta, ca idee)

Problema e de performante, din ce am vazut 970 bate la fund lejer 290, eventual 290x am inteles ca i-ar face fata - dar aia cica se duce in 90 de grade lejer.
Pe de alta parte am inteles ca 970 a fost un mare fail din partea nVidia si ca mai degraba mi-as strange bani pt 980 si sa evit 970 (980 e cu mult peste puterea mea de cumparare, tho)

Iar din ce am vazut, majoritatea comparatiilor intre cele 2 nu tin cont de producatorii de chipset, so there's that

l.e.: banuiesc ca esti putin biased impotriva nVidia, zmeule, dar as dori o opinie cat mai obiectiva :)
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Nu numai ca mi-ar rupe slotul
nu e vb de aia, e vorba ca se pune stres pe lipiturile de cositor, si cum cositurl din ziua de azi e ROHS (fara Plumb) se crapa foarte usor la stress termo-mecanic

biased sunt impotriva ambilor :lol:

---
Raidmax Sagitta
oribila carcasa

daca ai limitari serioase la lungimea placii o sa ai probleme cu modele disponibile sa-ti incapa in carcasa
人は地獄を作った
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Fedaykin »

oribila carcasa
Meh, am cumparat tot sistemul la mana a 2-a de la un coleg de munca prin 2010-2011, asa ca n-am avut mari pretentii. Oricum coolerele sunt schimbate cu Cooler Master Sickle Flow de 120 pe fata si spate si 80 pe lateral, bagate direct in sursa because why the fuck not - tind sa isi faca treaba.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sekaba »

Ia-ti 970-ul si gata. Sunt biased cu nvidia pt radeoanele au avut de-a lungul anilor tendinta sa fie muiste, cel putin in drivere.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DreadWing »

Am un Radeon R9 270X, dar nu ma vad cumparand alte placi AMD in viitorul apropiat. Am mai avut o tentativa cu ceva ani in urma si tot asa, erau tot felul de chestii mai mult sau mai putin importante care ma deranjau.
AMD Mantle suna bine, dar nu-l vad pus in practica prea bine. De ex, Dragon Age Inquisition imi rula mai prost cu Mantle activat. Si nu stiu ce viitor mai are.

De luat in calcul si modul de abordare al anumitor producatori (vezi Ubisoft) fata de Nvidia Gameworks. Orice joc care implementeaza, va rula prost pe AMD.

Esti oarecum fortat sa mergi pe Nvidia si asta nu e ok. Dar, pe de alta parte, generatia 9xx de la Nvidia este superioara.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

DreadWing » 30 Mar 2015, 16:32 wrote:AMD Mantle suna bine, dar nu-l vad pus in practica prea bine. De ex, Dragon Age Inquisition imi rula mai prost cu Mantle activat. Si nu stiu ce viitor mai are.
MANTLE e mort, cel putin pentru oricine era insteresat sa foloseasca APIul pentru vre-un joc nou
AMD, cu gura lor, indeamna devii sa se reorienteze catre DX12 si GLNext (Vulkan)
人は地獄を作った
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Gabriela »

Fedaykin » 30 Mar 2015, 13:06 wrote:Pe de alta parte am inteles ca 970 a fost un mare fail din partea nVidia si ca mai degraba mi-as strange bani pt 980 si sa evit 970 (980 e cu mult peste puterea mea de cumparare, tho)
Mai că m-aș încumeta să pun la bătaie 980-ul meu dacă nu te deranjează vreo 6-7 luni cât l-am folosit, eu sunt cu ochii pe Titan-ul nou.
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Fedaykin »

Mmmmnu vreau sa sune cu suparare, dar in general prefer produse (de orice natura) noi-noute (un Harley ar fi singura exceptie de la care m-as abate, pt ca Harley)
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Gabriela »

No worries, nu intenționam musai să scap de ea. Ziceai mai sus de sistem luat SH + overbudget pentru cumpărat una noua și am zis să întreb. :)
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Fedaykin » 30 Mar 2015, 21:29 wrote:Mmmmnu vreau sa sune cu suparare, dar in general prefer produse (de orice natura) noi-noute (un Harley ar fi singura exceptie de la care m-as abate, pt ca Harley)
Welp, esti fix opusul meu. Eu am avut numai experiente neplacute cu produsele noi din magazin cu garantii si toate cele. Primul fail a fost HDD-ul Seagate care a crapat la 2 luni dupa ce a iesi din garantie, si ultimul fail a fost cu emagul, de unde mi-am luat un Amd A8+MB si mi-au cazut amandoua in 6 luni, si mi-au fost inlocuite cu un i3+MB, care au venit deja stricate.

EDIT: Sa nu mai spun ca acum circa 3 luni mi-am cumparat un GTX 560 cu 150 de lei pentru ca avea o pala de la ventilator rupta.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Gabriela » 30 Mar 2015, 20:42 wrote:
Fedaykin » 30 Mar 2015, 13:06 wrote:eu sunt cu ochii pe Titan-ul nou.
nush ce-i in capul nVIdia dar au facut Titan X fara back plate; din testele cu camera FLIR, chipurile GDDR5 de pe spate ajung la niste temp extrem de ingrijoratoare plus ca GPUul o da in thermal throttle
exista tousi cateva solutii 3rd party cu AIO liquid cooling

http://www.guru3d.com/articles-pages/nv ... ew,10.html

Image
人は地獄を作った
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Gabriela »

80° - 85° e cam standard afaik (93-ul ăla iese într-adevăr din comfort zones, dar nu văd ce sistem de răcire au folosit - recunosc, am citit în diagonală).

Eu tot de preț m-aș lega în schimb, însă nu ca valoare în sine ci ca "bang for your buck" (mai ales că 600€ sau cât e diferența față de 980 nu prea justifică și diferența de performanță imo). Poate mai scade după 390X. Sau poate vedem un 980Ti mai interesant. :)

LE: @liquid cooling, this?
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Gabriela » 31 Mar 2015, 18:49 wrote:80° - 85° e cam standard afaik (93-ul ăla iese într-adevăr din comfort zones, dar nu văd ce sistem de răcire au folosit
e refference
si din cate vad, partenerii AIB nu se inghesuie sa faca raciri cusotm
liquid cooling
this: http://www.inno3d.com/products_detail.php?refid=192

Image

----

GTX 980Ti se zvoneste ca apare prin vara-toamna
人は地獄を作った
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sekaba »

^ Arata exact ca un pacient pe life support.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

^ pai si chiar este :P
la 1000 bistari sa nu pui racire calumea pe placa si nici back-plate .. pacientu e cam mort
人は地獄を作った
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sekaba »

Mai bine imi pun carcasa pe orizontala si am rezolvat problema si pe viitor.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests