3DS

Post Reply
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

3DS

Post by Zaorish »

Daca tot suntem consolisti pe nivelu' 2, lipsea 3ds.
Desi vad ca urmeaza sa apara sin in Europa, unul dintre motivele pentru care mi-a carat cineva un 3ds Mario and Luigi dream team LE. Cred ca cel mai relevant e articolul kotaku.

http://kotaku.com/how-shin-megami-tense ... -511171107
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: 3DS

Post by marvas »

Inainte sa-mi iau handheld-ul de la Sony am citit tot felul de articole cu comparatii intre cele doua device-uri. 3DS-ul il testam prin magazinele de electronice de cate ori aveam ocazia, bazandu-ma ca Vita-ul se aseama cu PSP-ul. Pana la urma insa am fost "sedus" de puterea mai mare a PS-ului care promitea multe jocuri de nivelul celor de pe PS2, pe cand cele din libraria Nintendo nu imi erau asa familiare si erau oarecum mai infantile.

Efectul 3D, desi impresionant la inceput, isi pierde prea repede farmecul si nu merita sa o iau doar pentru atat.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: 3DS

Post by cg1700 »

@marvas
Efectul 3D e complet inutil mai ales fiindca e destul de deranjant pentru ochi. Eu, cel putin, nu il pot suporta mai mult decat cateva minute.

Cat despre jocuri, aici te cam inseli fiindca 3DS-ul continua trend-ul DS-ului clasic de a avea o librarie extraordinar de buna de jocuri (mai ales fiindca continua multe serii care au inceput pe DS). Nu degeaba DS-ul a fost cea mai buna consola a generatiei trecute din perspectiva jocurilor cu serii gen Ace Attourney, Shin Megami Tensei, Proffesor Layton, Etrian Oddisey si destule altele.

Problema cea mai mare a 3DS-ului e insa idiotenia de region lock care combinat cu faptul ca multe din jocurile bune dureaza o vesnicie sa apara in EU (asta daca chiar mai ajung, I'm looking at you Rune Factory 4) te fac sa fii nevoit sa apelezi ori la importul unei console din alta regiune ori la piraterie depinzand de cat de morally bankrupt esti.
Image
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: 3DS

Post by Zaorish »

Eu oscilez efectul 3d, in functie de cat de util e, cat de bine e realizat si cat ma doare capul. Intradevar, e datator de dureri de cap si ochi, daca sunt dupa o zi cu 3-4 ore de citit nu-l mai pot rabda. In zile mai usoare pentru psihicul si ochii mei, e chiar placut.
Psvita dpdv hardware e mult peste 3ds, dealtfel cam ca toate consolele sony vs Nintendo. Psvita e insa cu o librarie relativ mica, in dezvoltare. De asta am si ales varianta cu 3ds in paralel, chit ca deja am prea multe platforme.
Region lock e intradevar problema majora a consolei. Sa import din State pentru mine a fost foarte facil, dar altfel e costly (transport+vama) si logic ramai fara garantie. Ce-i drept o buna parte din bani ti-i scoti din software, care e si mai ieftin pe e-store /retail si apare si mai devreme.
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: 3DS

Post by Zaorish »

Bravely Default 35 USD cu free shipping. Stiam eu ca e o afacere sa-ti iei 3ds ul din America :lol: Ce-i drept va ajunge peste vreo luna, impreuna cu Conception 2 pentru psvita, dar hey, we can't have it all, si ieftine si ajunse urgent.

cg1700 parca am vazut intr-o poza ca il ai ? Cum ti s-a parut ?
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: 3DS

Post by cg1700 »

Well...nu il am (Era Fire Emblem in poza aia), dar l-am jucat. Nu intreba cum ca nu o sa iti placa raspunsul.

Anyway, e destul de cool. Nu am jucat foarte mult dar combat system-ul e awesome cu sistemul brave/default in care iti poti lua ture inainte pe care sa le folosesti sau poti pastra ture pe mai tarziu. In plus, clasele sunt extrem de flexibile si customizabile.
Image
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: 3DS

Post by Zaorish »

Ah, da, era Fire Emblem. Alt joc de pe lista mea de must have, dar deh, nu e reducere pe play-asia la toate. Cheers, revin si eu cu ceva info cand il primesc.
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: 3DS

Post by Zaorish »

Time for persona nerd-ing. Cutia logic e usor rupta intr-un colt, dar a ajuns surprinzator de bine avand in vedere distanta si angajatii de la posta romana.

Image
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: 3DS

Post by ciolan »

Hmm, l-au lansat în Europa?

LE: Aparent da. Acu văd că au lansat și Shin Megami Tensei IV pentru Europa. eShop only...
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: 3DS

Post by Zaorish »

Vine si in Europa, da. Dar al meu e comandat din Canada, am 3ds luat din US. videogamesplus.ca are preturi decente si masluieste vama ca sa furam statul impreuna :D
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: 3DS

Post by Zaorish »

Etrian odyssey in spring 2015. Probabil o sa fie primul E.O pe care o sa-l incerc, pana acum am fost speriat de prea multe roguelike si nevoia de a sta sa desenezi harta de nebun. In Persona Q am mai depasit drama asta, deci e timpul pentru nivelu' 2.

http://atlus.com/etrianmd/purchase.html
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: 3DS

Post by cg1700 »

Singura chestie e ca asta va fi complet diferit de celelalte jocuri din serie, deci daca vrei sa iti faci o idee despre cum e seria asta nu ar fi cea mai buna optiune.
Image
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: 3DS

Post by Zaorish »

Mergea si pe PSV postat, dar aici e mai gol. What a time to be alive, eh ? :D

Finally: Zero Escape Volume 3 Is Officially Official

http://kotaku.com/zero-escape-3-was-off ... 1715670894
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: 3DS

Post by marvas »

marvas wrote:Efectul 3D, desi impresionant la inceput, isi pierde prea repede farmecul si nu merita sa o iau doar pentru atat.
oh, past marvas how wrong you were!

De azi sunt mandrul posesor al unui New 3DS venit impreuna cu un New Super Mario Bros. 2. Let more time wasting begin!


cg1700 wrote:Oricum, daca te decizi sa iti iei as putea sa incerc sa iti recomand niste jocuri pe care le stiu eu ca-s mai faine.
cg, te ascult.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: 3DS

Post by cg1700 »

Deci, cum mai ziceam Phoenix Wright e foarte fain. A aparut acum ceva timp Ace Attorney Trilogy care contine primele 3 jocuri care de altfel sunt si cele mai bune din serie. Mai e si Dual Destinies care e Ace Attorney 5 dar ar trebui sa joci Ace Attorney 4 inainte de asta si ala nu stiu sigur daca e disponibil pe 3DS.

Sunt cateva Professor Layton-uri pe 3D. Asta e oserie care se invarte in jurul rezolvarii de puzzle-uri si e destul de fainuta. Eu le-am jucat pe cele de pe DS-ul simplu dar astea de pe 3DS sunt la fel. Plus ca e si un crossover intre Layton si Phoenix Wright.

Apoi sunt shin megami tensei-urile: Devil Survivor 1&2, SMTIV si Soul Hackers care sunt practic fratii mai seriosi ai lui Persona. Dintre SMT-urile de pe 3DS preferatul meu e Devil Survivor fiindca imi place mai mult gameplay-ul de SRPG decat cel de jrpg clasic cu random encounters. Pe de alta parte Devil Survivor-urile sunt mai anime decat delealte doua SMT-uri din lista dar daca ai jucat Persona si ti-a placut cat de cat o sa poti digera si Devil Survivor fara probleme.

Etrian Oddysey-urile sunt si ele faine. Tu te lasa influentat de art style fiindca jocurile au foarte putina poveste si intractiune intre personaje si sunt aproape in intregime gameplay. Si gameplay-ul e extraordinar de distractiv. e dungeon crawler in care iti faci tu un party de la zero din diversele clase pe care le ai la dispozitie si explorezi un labirint in care trebuie sa iti desenezi singur harta.

Persona Q e un dungeon crawler in stilul lui Etrian Oddisey doar ca in loc de clase ai personaje din Persona 3 si 4

Bravely Default imi aduce aminte de Final Fantasy-urile vechi si are un combat system fain.

Fire Emblem-urile de pe 3DS asunt jocuri faine de tactica pe ture dar e posibil ca story-ul sa fie prea anime pentru gusturile tale.

Also, ai zelda Ocarina of Time si Majora's Mask care sunt considerate printre cele mai bune zelda-uri ever.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: 3DS

Post by marvas »

1. Phoenix Wright-urile si Professor Layton-urile o sa le incerc cat ma tine timpul, buzunarul si in functie de cum le gasesc. As incepe de la cele de DS, ca imi place sa iau lucrurile cronologic (MAI PUTIN STAR WARS!).

2. Zelda este unul dintre motivele pentru care am luat 3DS. Si Mario, bineinteles.

3. Fire Emblem si Brave Default le-am tot urmarit prin review-uri. Sper ca gameplay > story ca sa ma prinda cand pun mana pe ele.

4. Celelate japoneze mentionate de tine o sa trebuiasca sa le cercetez.

5. Pe ce tara ar trebui sa-mi fac cont pentru eShop? Ma gandeam ca pe UK. Sper sa gasesc pe acolo jocuri mai vechi de NES portate.

6. Vreo parere legata de Xenoblade?
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: 3DS

Post by cg1700 »

UK e probabil cea mai buna optiune.

Xenoblade nu l-am incercat. Jocul e aparent foarte bun dar nu stiu sigur cat de buna e portarea.

Cat despre SMT-uri, fiindca ziceai ca nu ai auzit de ele, sunt practic Pokemon cu demoni. In general plot-ul e ca este inventat un software care iti permite sa sumonezi demoni si personajul principal foloseste soft-ul asta ca sa recruteze demoni care sa lupte in party cu el si sa ii fuzioneze ca sa obtina demoni mai puternici. Also povestea e tot timpul deprimanta si lucruri naspa se intampla cu lumea si personajele.

A da, si mai sunt si Pokemon-uri daca te intereseaza.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: 3DS

Post by marvas »

in afara de albumul cu abtibilduri de la Chipicao si sambata dimineata pe PRO TV nu prea am fost atras de universul Pokemon si am mari retineri in a incerca jocurile. Am vazut ca e un fenomen global si inseamna ca e ceva de capul lor, insa nu sunt convins. Cine stie, poate o sa il incerc candva si devine guilty pleasure pe viitor.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: 3DS

Post by cg1700 »

phpBB [video]


In safarsit apare in 2 zile. Mi-a placut mult originalul asa ca i-am facut precomanda remake-ului.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: 3DS

Post by cg1700 »

Image
Post Reply

Return to “Nintendo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests