Recomandare tastatura mecanica

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Recomandare tastatura mecanica

Post by SnipeRulz »

Vreau sa imi iau o tastatura mecanica, si din ce am cautat, m-am orientat spre SteelSeries Apex M800 \ Corsair Vengeance K70\ Razer Blackwidow. Cam toate aveau reviewuri pozitive.

Ar fi alte variante la fel de bune (poate chiar mai bune) la un pret mai decent? (Apex M800 e 800 de lei.. cam mult). As prefera sa fie si iluminata.

De fapt, prima intrebare ar fi: merita sa iau o tastatura mecanica? e diferenta mare intre o tastatura mecanica si una "normala" ?? Am inteles ca ar fi timpul de raspuns si feelingul mai bun la cea mecanica.
Thanks
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by .chester »

De ce vrei o tastatura mecanica? Ce activitati intreprinzi la PC care nu pot fi realizate fara o tastatura mecanica? Vrei sa-ti iei pentru ca ai vazut ca asta e noua fitza?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4958
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by TG »

Nu inteleg oamenii care pun intrebari de genul asta. Actually stai asa, pot sa dau warn. Ori ii raspunzi omului la intrebare, ori te abtii, easy.

LE:
Cred că am fost destul de clar și nu ți-am cerut vreo explicație. Keep the bulshit for the right forum section, or don't.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by .chester »

Lol. Il ajutam sa isi dea seama daca merita sa isi ia o tastatura mecanica, intrebare enuntata in postul lui. Consider ca trebuie sa raspunzi la asemenea intrebari legate de orice achizitie. Poate ca in urma intrebarilor mele si-a dat seama ca nu are nevoie sa dea 800 de lei pe o tastatura mecanica si ca poate folosi banii aia la altceva, easy. Acum ai inteles?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2419
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by Mărar »

- Merita sa iau o tastatura mecanica?
- De ce vrei tastatura mecanica?

.chester, intodeauna cu intrebarile relevante si ajutatoare.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by ne0lith »

Nu cred ca pot sa-ti fac o recomandare clara sau ca o sa te ajute in vreun fel postul asta, but here's my 2 cents.

Eu am Corsair K70 si nu mi se pare ca aduce o diferenta mare de feeling fata de tastaturile normale. Ai intr-adevar ceva mai mult feedback la apasarea unei taste cu switch in spate decat a uneia cu membrana de cauciuc, dar personal nu am fost dat de spate de diferenta. Pe de alta parte, am vazut ca multe alte persoane sunt impresionate de senzatia tactila oferita de tastaturile mecanice, asa ca ti-as recomanda sa testezi una daca ai ocazia, pentru a vedea unde te incadrezi. In general nu prea ai ce argumente obiective sa oferi aici, nu poti sti daca o sa iti placa suficient de mult pentru a justifica diferenta de pret. Iar timpul de raspuns cred ca nu ere relevanta decat daca esti gamer profesionist or something, majoritatea userilor nu o sa sesizeze vreo schimbare.

Eu personal sunt foarte multumit de achizitie, dar nu din pricina senzatiei oferite de switchurile tastelor. It's nice, dar n-as fi dat bani doar pentru asta. Mie imi place ca e cu luminite si e construita din metal bine finisat, oferind calitati estetice greu de ignorat pentru o persoana superficiala ca mine.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by sebas »

Eu am deținut mai multe tastaturi mecanice:

SteelSeries 6Gv2
Corsair K90
Corsair K70 RGB
Tesoro Durandal

La o tastatură mecanică singurul lucru care contează este calitatea switchurilor. Este o diferență foarte mare între calitatea switchurilor celor de la Cherry MX și toate celelalte. Apex-ul e o struțocămilă, în niciun caz nu poate fi numită tastatură mecanică și în niciun caz nu merită banii. Dacă poți merge undeva să butonezi mai multe modelte (cu și fără Cherry MX), îți recomand, vei simți imediat diferența.

Acum, switchurile Cherry vin în mai multe culori, fiecare cu alte avantaje. Practic:

- dacă vrei tastatură pentru gaming (fps, rts, moba) - Cherry Red pentru că necesită forță de apăsare mică și se apasă fără feedback tactil (fără click sub deget)
- dacă vrei tastatură pentru dactilografiere - Cheery Black pentru că necesită o forță de apăsare mai mare și au un click ca feedback la apăsare. Dacă ai folosit o tastatură armă mortală prin anii '90, tot așa se simte. Apropiat ca feeling și de o mașină de scris clasică.

Restul de culori sunt variații a celor 2 modele de mai sus:
blue e ca black, doar că se apasă un pic mai ușor și fac un zgomot la click mult mai evident (dacă ai să folosești una într-un birou sigur ți-o dă cineva de cap)
brown e ca blue, doar că au un click înfundat și se apasă și mai ușor
etc.

Mai multe detalii sunt pe net, cum ar fi aici: http://www.wasdkeyboards.com/mechanical-keyboard-guide

Practic orice tastatură mercanică îți iei care are Cherry MX switches va fi excepțională ca feeling.

Ultima pe care mi-am luat-o, pentru servici, a fost asta la ceva reducere. Între ea și Corsairul K70 RGB pe care-l am pt gaming singura diferență e dată de iluminare (și faptul că una are black switches si cealaltă red). Altfel însă, nu merită banii în plus.
dump CHA
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by SnipeRulz »

Multumesc pt raspunsuri :).
O sa merg azi prin magazine sa vad poate au unele tastaturi expuse, ca sa am ocazia sa le testez.
Probabil ca o sa aleg o tastatura cu Cherry Red sau Brown
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by sebas »

Brown cică ar fi un fel de middle of the road, între red și black. Nu am tastat niciodată pe una, dar sună bine descrierea lor.

Mai ales dacă vei tasta mult, un pic de feedback tactil goes a long way. Switchurile Red sunt strict pentru gaming.
dump CHA
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by caleb »

Eu am un Cougar 700k cu switch-uri Black și nu pot spune că țăcăne prea tare sau e greu de apăsat. De fapt, nu prea țăcăne. Scriu bine, mă joc bine pe ea. Luată la promo desigilată ofc, altfel prețul e astronomic. Cioli avea una cu Red parcă, nu mai știu ce marcă, dar de gaming, chipurile, însă țăcănea ca o dementă. Dubios. Oricum, aș putea trăi și fără ea.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by vulp »

Recomand cele Brown. Abia se aud dar se simte clar daca ai apasat sau nu (si imi da impresia ca nici nu trebuie sa le apesi "pana la fund" cum sunt cele clicky-clicky... pentru mine, care sunt obisnuit cu cu tastaturile de laptop, acest "bug" este godsent)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Recomandare tastatura mecanica

Post by caleb »

Posibil să fie cu brown și a mea. If so, I highly recommend Brown. Arunc o privire cînd ajung acasă.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest