East European Comic Con 2014

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: East European Comic Con 2014

Post by Mafio »

^lol who gives a shit
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: East European Comic Con 2014

Post by Mărar »

ola small dickie » Thu May 15, 2014 3:44 pm wrote:Asta zic si eu cand lumea posteaza imagini cu holocaustul la imagini amuzante. Sau cand descopera febra musculara la 20 si ceva de ani si se sperie.
Incercam sa-i arat lui Stokkolm ca cel mai probabil si el face parte dintr-o categorie de oameni care prefera sa se uite la anumite sporturi decat sa le joace. Ma bucur insa ca iti stau atat de mult in ganduri incat simti nevoia sa imi raspunzi oriunde postez.
ola small dickie » Thu May 15, 2014 3:59 pm wrote:Cu bancurile n-am nimic. Folosirea imaginilor in scop "umoristic" mi se pare insa deplasata, ca sa fiu politicos.
Cu imaginile n-am nimic. Folosirea bancurilor in scop "umoristic" mi se pare insa deplasata, ca sa fiu politicos.

Fix aceeasi logica.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3671
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: East European Comic Con 2014

Post by marvas »

boys, boys, let's keep it East European Comic Con 2014
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14569
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: East European Comic Con 2014

Post by ola small dickie »

"Cu imaginile n-am nimic. Folosirea bancurilor in scop "umoristic" mi se pare insa deplasata, ca sa fiu politicos.

Fix aceeasi logica."

Daca un banc despre holocaust ti se pare acelasi lucru cu a pune poze in scop "amuzant" cu oameni care au suferit in holocaust...well, ce pot sa mai zic? Nimic.

"Ma bucur insa ca iti stau atat de mult in ganduri incat simti nevoia sa imi raspunzi oriunde postez."

Te flatezi.
Fxhd
Headcrab
Posts: 57
Joined: 29 Apr 2014, 21:39

Re: East European Comic Con 2014

Post by Fxhd »

Much cearta pe aici, such unfriendly.

Anyway, abia astept anul viitor.
Last edited by Fxhd on 15 May 2014, 16:57, edited 1 time in total.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: East European Comic Con 2014

Post by DarthZombie »

Ola, umorul negru e umor negru indiferent daca te folosesti de o imagine sau de niste cuvinte care compun un banc. Iar faptul ca esti sensibilos in mod discretionar e destul de ridicol, oricum. Oricum, e simpatic ca un poet auto-declarat considera imaginile a fi mai puternice. P.S.: ai fost la Comic-Con de postezi asa de mult pe aici, sau iarasi te bagi in seama aiurea?

@on-topic: vai de mine, ce marlan e tipul ala din conversatia postata in pagina anterioara! Deh, ca la noi. Sunt curios daca va pati ceva individul.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: East European Comic Con 2014

Post by Stokkolm »

Mărar » 15 May 2014, 15:21 wrote: Incercam sa-i arat lui Stokkolm ca cel mai probabil si el face parte dintr-o categorie de oameni care prefera sa se uite la anumite sporturi decat sa le joace.
La fotbal te uiti sa vezi oameni ce fac ceva care nu poti face si tu deja la fel de bine, si doi la mana te uiti pentru ca tii cu o echipa, iti reprezinta tara, orasul, sau in cazul lui Ola cu AC Milan, pentru istoria si cultura din jurul clubului. In e-sports echipele isi schimba componenta si chiar si numele constant.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: East European Comic Con 2014

Post by DarthZombie »

Si ce te faci daca te uiti la e-sports ca sa-ti vezi jucatorul favorit, indiferent la ce echipa joaca? Stiam pe unul care se uita la fotbal doar ca sa-l vada pe Tevez, indiferent pe unde mai juca omul, de ce nu s-ar putea intampla acelasi lucru si in alte sporturi de echipa?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: East European Comic Con 2014

Post by Mărar »

@Stokkolm: In afara de schimbatul numelui, care oricum nu vad cum ar conta in mod semnificativ, nu ai dat nici un exemplu de diferenta concreta intre fotbal si e-sports. Sau poate ai impresia ca nu e o diferenta mare de skill intre MAD sau orice alt gamer de aici si echipele profesioniste de LoL, DOTA, SC2, whatever.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: East European Comic Con 2014

Post by Mafio »

Băieții, băieții, haideți să nu deviem de la subiect. Ola, mai ai ceva de adăugat?
MAD
Space Invader
Posts: 7
Joined: 15 May 2014, 00:29

Re: East European Comic Con 2014

Post by MAD »

Stockkolm wrote: La fotbal te uiti sa vezi oameni ce fac ceva care nu poti face si tu deja la fel de bine, si doi la mana te uiti pentru ca tii cu o echipa, iti reprezinta tara, orasul, sau in cazul lui Ola cu AC Milan, pentru istoria si cultura din jurul clubului. In e-sports echipele isi schimba componenta si chiar si numele constant.
Eu mă uit pentru că unu și-o ia și unu câștigă. În plus, BONUS, imagini care se mișcă pe ecran. La fel fac și cu fotbalul. Nu cunosc jucătorii, nu cunosc prea bine nici echipele, mă doare fix in poartă de cine câștigă. Contează să mă distreze pe mine.

WTF dude?!

Ți-am răspuns ca să nu te las cu gândirea aia.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: East European Comic Con 2014

Post by Stokkolm »

Imagini. Pe ecran. Care se misca. Stii sa te distrezi, nu gluma.
Mărar » 15 May 2014, 16:05 wrote:Sau poate ai impresia ca nu e o diferenta mare de skill intre MAD sau orice alt gamer de aici si echipele profesioniste de LoL, DOTA, SC2, whatever.
Pretty much. Sunt mai buni decat jucatorul mediu, dar folosesc tactici si tehnici banale, dovedite, familiare oricui, doar le executa ceva mai eficient datorita antrenamentului constant.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: East European Comic Con 2014

Post by ne0lith »

Stokkolm » Thu May 15, 2014 6:44 pm wrote: Pretty much. Sunt mai buni decat jucatorul mediu, dar folosesc tactici si tehnici banale, dovedite, familiare oricui, doar le executa ceva mai eficient datorita antrenamentului constant.
Complet gresit, imo. Un jucator profesionist e cu MULT mai bun decat jucatorul mediu din orice punct vedere, nu doar prin executia "ceva mai eficienta" a strategiilor. A nu se lua ca elitism ceea ce spun, dar felul in care vezi tu lucrurile pare sa vina de la cineva care ori nu urmareste deloc, ori urmareste atat de putin competitiile de esports, pe care nici nu le intelege foarte bine, incat ramane impresia ca jucatorii de top nu fac mare lucru. Pe masura ce urmaresti mai mult si intelegi jocul urmarit, intalnesti momente care iti dau senzatii de genul "Holy shit, n-as putea face chestia asta nici in 10 mii de ani, oricat m-as antrena". Pentru ca sunt si profesionisti mediocri, care se antreneaza la fel de mult si nu pot ajunge nici pe aproape de nivelul celor de top. Asa ca ideea asta ca oricine poate ajunge extraordinar de bun daca investeste suficient timp in antrenament e falsa, am vazut suficiente situatii in care jucatorul mai bun isi facea adversarul sa arate ca un noob, it wasn't even funny, desi ambii exersau la fel de mult. Daca exista diferente colosale de skill intre jucatorii profesionisti, crezi ca e posibil ca diferenta intre acestia si jucatorul mediu sa nu fie la fel?

Ah, si in privinta strategiilor sa stii ca nici nu e nevoie de ele pentru a face diferenta intre un profesionist si un amator. Stapanirea mecanicilor de joc sunt suficiente, exista destule cazuri de jucatori de SC 2, de exemplu, care ajung Grandmasteri folosind cele mai stupide si ineficiente strategii doar pentru distractie. Sau jucatori de Dota 2 care fac pubstomp la nivel inalt cu builduri idioate. Dar daca ai impresia ca oricine poate ajunge sa stapaneasca mecanicile de joc la fel de bine, well...you're wrong.
Last edited by ne0lith on 15 May 2014, 20:29, edited 2 times in total.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: East European Comic Con 2014

Post by TG »

Ce-mi plac dubioșeniile astea când cineva vine cu idei preconcepute despre cum și ce e normal să faci. Te uiți la fotbal pentru că x, y, z. Nu, nu mi se aplica nici unul dintre criterii și totuși mă uit la fotbal. Două minute pauză să facă implozie universul vă rog, mulțumesc.

Se uită omul la e-sports pentru că-i place. Lăsând deoparte că și dacă am presupune prin absurd că-ți trebuie motive clar definite să te uiți la vreun sport, ignorând chiar elementul de bază care face din sporturi un punct de interes (competiția, jesuschristalmighty), argumentele tale tot sunt aiurea. Tactici și tehnici banale, dovedite, familiare oricui stau și la baza unora dintre cele mai populare sporturi, deci n-ai zis nimic cu aia.

Acum, nu dau eu doi bani pe e-sports, din moment ce nici nu m-aș putea juca dotalolsccodmw (din lipsă totală de interes), dar nici nu cred că trăim într-o lume ciudată pentru că există oameni cu alte interese, din contră.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: East European Comic Con 2014

Post by Stokkolm »

Deja ne intindem prea departe, nu sunt in masura sa vorbesc in numele celor care chiar urmaresc e-sport-uri si le place (eu am renuntat de ceva vreme). E ciudat faptul ca urmaritul altora cum joaca tinde sa devina mai popular decat jucatul in sine.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: East European Comic Con 2014

Post by ne0lith »

Yeah, ca sa o intind si eu mai mult...Critica asta cu "de ce i-as privi pe altii cum joaca in loc sa joc eu" n-am inteles-o niciodata cand vine de esports, tocmai pentru ca o poti aplica la orice sport normal. Privesti pentru ca vezi pe cineva jucand la un nivel foarte inalt, facand ceea ce tu nu poti face nici in visele tale si e ceva placut in asta, nu te uiti la jucatori oarecare. E interesant sa vezi nivelul cel mai inalt care se poate atinge in stapanirea unui joc si spectacolul care rezulta din asta.

Cel mai mult ma surprinde cat de intalnita e aversiunea fata de competitiile de jocuri printre gamerii experimentati, care ai zice ca sunt ceva mai open minded. Inteleg sa nu te intereseze deloc din motivele mentionate de TG (jocurile respective te lasa rece), dar nici sa discreditezi intreg conceptul cu argumente de genul "lol, mai bine ma joc eu", "oricine poate face chestia asta daca se antreneaza" sau "nu pot lua jocurile la fel de in serios ca un sport pentru ca nu faci miscare fizica (hint: nici la golf, biliard sau poker nu prea faci)" parca nu da bine. Nu-ti place tie, e perfect ok, altora le place. What's the big deal? E vreo ciudatenie acum ca unii au alte interese fata de tine?

Singurul caz in care nu prea inteleg de ce ai privi la altii sunt let's play-urile, nu cred ca am vazut vreunul unde comentariile autorului sa fie atat de amuzante/interesante incat sa prefer sa privesc decat sa joc eu. Dar asta nu inseamna ca intreaga idee e o tampenie si toti care privesc si nu imi impartasesc gusturile sunt niste ciudati.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: East European Comic Con 2014

Post by sekaba »

Am vazut odata un filmulet cu un jucator profesionist, cum se pregatea, ce il motiva samd. Nu mai tin minte numele, era oricum unul mid-tier (dupa cum spunea chiar el). Ideea e ca omul nu avea un joc anume la care era foarte bun si juca profi. Insa cand se apuca de un joc prima data o facea ca un jucator profesionist. E oarecum asemanator cu ce fac testerii, in sensul ca nu abordezi jocul ca o distractie ci ca un job. Asta ii permitea sa fie foarte bun (a se citi peste aia care joaca doar...sa se joace) intr-un timp scurt. Mi-am dat seama atunci ca eu nu as putea niciodata sa abordez jocurile asa cum o facea el si tocmai d-aia nu voi fi niciodata un jucator profesionist, oricat de bine as juca ceva, pentru ca mentalitatea si strategia cu care abordezi jocurile sunt total diferite. Nu asa e si la sporturile "clasice"? Oricat de talentat esti ca fotbalist, daca nu reusesti sa joci ca un profesionist e foarte greu sa ai o cariera in fotbal. Deci, pana la urma, care-i problema? Ca nu sunt eports sporturi adevarate? Eu cred ca dota sau cs sunt sporturi la fel cum si curling-ul si echitatia sunt sporturi. Faptul ca sunt mai mult sau mai putin interesante de urmarit la tv e cu totul altceva, dar sa zici ca mai bine joci tu dota decat sa te uiti la nu stiu ce concurs de dota e o labareala. Labareala pentru ca nu opresti televizoru si iesi in fata blocului la o miuta ori de cate ori se da fotbal la tv. Faptul ca tu crezi ca esti mai apropiat ca nivel de jucatorii de esports decat de cei de fotbal nu inseamna ca poti face ceea ce face oricare dintre ei.
Pentru mine singurul lucru care ma impiedica sa ma uit la astfel de competitii este comentariul. Dar tot comentariul ma face sa ma uit din ce in ce mai putin la snooker (spre deloc), deci tot aia e, nu?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 1 guest