Another gaming channel

User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Another gaming channel

Post by RaptoR »

Ma simteam prost sa pun fix acelasi nume ca cel pus de mafio...

Bun, facut rost de ceva programe de inregistrare, editare, etc, jucat putin Kerbal Space Program, editat foarte putin si pus pe net.
Tin minte ca acum vreo 3 ani cand faceam extragerile pentru draft, cineva de aici a spus ca am vocea ok pentru asa ceva. Eu nu cred, dar incerc.

Sunt deschis la orice critica, fie ea si "ESTI DE CACAT, IESI AFARA". Hit me hard.

Chestii care stiu ca au iesit prost si nu mai trebuie mentionate:
-Sunetul are un bazait enervant de la jumatatea filmuletului iar bazaitul se aude din ce in ce mai tare. Stie cineva de ce? Filmuletul a fost inregistrat cap coada intr-o sesiune, apoi editat. Incepe ok, insa spre final devine aproape insuportabil.

-Spre sfarsit am inceput sa vorbesc din ce in ce mai repede. Am facut eforturi la inceput sa vorbesc rar insa le-am pierdut pe drum

-Pierd prea mult timp cu oferirea de informatii inutile, prea detaliate, etc. Incerc sa remediez pe viitor

Altceva?

Multumesc!

phpBB [video]
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Another gaming channel

Post by vulp »

Nu cred ca e problema ca vorbesti mai repede. Este inteligibil. Dar sa respiri mai des :mrgreen:

Poate ar trebui sa mentionezi la inceput ce o sa contina episodul (gen la cum e la sfarsit... maxim 20 secunde asa - vom face asta asta si asta).

Poate ar merge mai mult curaj si la montaj (momentan imi aduce aminte de totalbiscuit) insa stii cum e - regia, montajul si operatoria se invata din propria suferinta... pt ca doar tu stii ce vrei sa faci, cu cine vrei sa vorbesti, ce vrei sa prezinti - daca vrei sa usurezi viata unui jucator nou sau sa construiesti o punte intre joc si realitate etc... in principiu ar trebuie sa aiba un ritm sustinut (bine, si videoul tau are, dar uneori uiti si se cam lungeste)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Ep.2
Am incercat sa imbunatatesc calitatea audio, insa inca am aceeasi problema. dupa aproximativ 5 minute de recording continuu microfonul incepe sa bazaie. Nu stiu daca e de la microfon sau de la placa audio. Rezolvarea temporara pana imi voi cumpara un microfon bun este sa opresc inregistrarea dupa 2-3 minute si sa incep una noua. Pare ca rezolva problema de moment.

phpBB [video]
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Another gaming channel

Post by Mafio »

Ai vreun adaptor pentru mufele microfonului? Dacă da, scoate-l și bagă mufele în unitate fără el.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Another gaming channel

Post by marvas »

am intrat pe acest thread sa vad cum radeti de Raptor, nu cum il incurajati si-i dati sfaturi!
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Mafio wrote:Ai vreun adaptor pentru mufele microfonului? Dacă da, scoate-l și bagă mufele în unitate fără el.
Nupe, absolut nici un adaptor. Ce e foarte enervant este faptul ca bazaitul se intensifica odata cu trecerea timpului, si ajunge dupa aproximativ 5 minute sa fie insuportabil. Ceea ce ma face sa cred ca nu e de la conexiuni.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Another gaming channel

Post by DarthZombie »

Chiar ai timbru vocal ok pentru inregistrat. Habar n-am de la ce poate fi bazaitul ala, face asa cu orice program de recording? Ai putea sa faci un test cu inregistrare doar pe audio sa vezi daca se repeta aceeasi poveste, macar pentru a elimina posibilitatea ca soft-ul sa fie cel care face figuri.

Also sfatul meu personal e sa scurtezi intro-ul la jumatate. Asta e doar parerea mea ce spun aici, dar eu nu inteleg de ce trebuie sa aiba introducerea 10 secunde. O alta modalitate misto pe care am vazut-o e sa ai animatia ruland iar in fundal sa ai sunetul de la ce inregistrezi [uite un exemplu aici].
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Multam se sfaturi. Intro-ul e doar temporar, pana cand voi avea mai mult de 10 minute la dispozitie sa fac unul mai ok/scurt.
Oricum nu planific sa castig bani din asa ceva, e mai mult o pasiune si o chestie pe care vroiam sa o incerc de ani buni. O sa vad ce iese...
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Sooo, Let's Play Slither.io

Incepe sa imi placa din ce in ce mai mult. Desi imi reurmaresc video-urile inainte sa le pun si mi se pare ca am extrem de mult de invatat, ca nimic nu iese bine, etc, imi place din ce in ce mai mult :) Mi-am gasit chemarea la 31 se ani

Macar am rezolvat problema cu microfonul. Aparent Xsplit o ia razna cand recording device si playback device nu sunt setate la aceeasi calitate.

phpBB [video]
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

And... another one :)

phpBB [video]
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Another gaming channel

Post by sebas »

Hah, hai că e mișto. Ai un timbru vocal foarte fain și îmi place cum vorbești, suprinzător de cursiv aș zice pentru cineva care e la primele încercări.

Cât despre conținut, mie îmi place să văd pe alții fie cum joacă ceva ce eu nu am încercat încă, fie cum fac power gaming într-un joc cunoscut.

Spor!
dump CHA
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Another gaming channel

Post by MC »

Asta cu The Long Dark chiar a iesit super.
Nu mai e cazul sa spun si eu ca ai o voce potrivita pentru asa ceva. Parca si inregistrarea vocii e mult mai clara fata de ce am vazut in clipuletul cu Kerbal.

Spor!
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Multumesc frumos.
Aici aveti ultimul episod din KSP. Chiar daca nu va atrage jocul, as aprecia daca ati urmari cateva minute si mi-ati spune ca se vad imbunatatiri, ma refer la calitatea audio, fluiditate, si asa mai departe. E cam primul episod de cand m-am apucat de asa ceva cand pana si eu sunt cat de cat multumit de ceea ce a iesit.

phpBB [video]



Also, episoadele 2 si 3 din The Long Dark (unde sper ca, iar, se vede o oarecare imbunatatire)

phpBB [video]


phpBB [video]



EDIT: Ar fi cineva de aici dispus sa ma ajute (a se citi sa imi faca) cu un intro? Zic, ceva mult mai scurt si mai cu impact.
O idee buna ar fi cel pe care il are WeaselZone (ex: https://www.youtube.com/watch?v=lURZiT_wwt4 )
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

phpBB [video]
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Another gaming channel

Post by Zulu »

TLD cred ca este primul LP cu comentariu pe care m-am obosit sa-l urmaresc vreodata, motivul fiind in principal cel descris si mai sus, anume vocea potrivita, iar pe loc secund fiind senzatia degajata de joc.

Totusi numele tau de internaut narat la inceputul fiecarui episod (din 2 urmarite pana acum) ma face sa-mi dau ochii peste cap mereu. S-ar putea si fara. E suficient zic eu ca apare ca nume de YT channel, daca nu vrei sa ti-l dai pe cel real eu as exclude complet aceasta mentiune explicit vocala.

Restul jocurilor prezentate nu ma pasioneaza asa ca nu am urmarit.

My 2 cents.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Hey, thanks mate. Se apreciaza si laudele si criticile in egala masura, insa ceva mai mult criticile. Prin urmare voi incerca sa nu imi mai prezint numele; ai dreptate, e inutil.
In alta ordine de idei, primul pas spre imbogatire l-am facut :):

Image

Si intr-o noua ordine de idei, are cineva idee cum merge chestia asta cu promovarea? Ma refer la sfaturi. E suficient sa pun continut, zic eu, bun, si cu timpul vor veni si subscriberii, sau pe langa recording, editat si toate cele trebuie sa muncesc foarte mult si la promovare?
Am incercat cu ceva posturi pe diverse forumuri, o pagina aparte de facebook, ceva share printre prieteni si cam atat. E suficient si tot ce am de facut este sa muncesc in continuare? Un filmulet pe zi / la doua zile e suficient?
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Another gaming channel

Post by Mafio »

Din propria experiență, îți pot spune că cea mai bună promovare este nonpromovarea :lol: Fii activ în comunitățile de Let's Play (/let's play este un loc foarte bun), discută cu oamenii, oferă feedback, etc. Fă-ți un cont de Twitter, dă follow la toți oamenii care fac asta și bagă-te în seamă cu ei. O glumă aici, o glumă acolo, dar fără să menționezi numele canalului tău. Ai grijă să nu bagi nimănui canalul tău pe gât pentru că e un turn-off garantat.

De asemenea, ca Youtuber mic, o să fii contactat de persoane dubioase cu 500-1k subscriberi care o să te întrebe dacă vrei să participi la seriile lor shout-out-uri. Nu face asta, ignoră-i, pentru că dacă te bagi în jocul lor, o să te trezești cu câteva zeci sau sute de subscriberi morți care nu-ți vor urmări niciodată videourile. 2 subscriberi activi sunt mult mai valoroși decât 300 de dârlăi care o să-ți lase comentarii cu ''x youtuber sent me here from the shout-out'', o să-ți dea like la câteva video-uri în viteză și o să uite de canalul. Sub 4 sub nu o să funcționeze niciodată și dacă o să ajungi mare într-o zi, lumea o să te țină minte și o să știe că ai apelat la tactici dubioase la începutul carierei și o să-ți pierzi din credibilitate.

Cam atât îmi vine pe moment. Erau niste ghid-uri foarte utile pe /let's play, dar momentan nu le găsesc. O să le pun aici când dau de ele.

Good luck și ține-te de treabă. Eu am atins pragul de 100 de videouri postate dar n-am mai urcat nimic de o săptămână pentru că sunt foarte ocupat în perioada asta. But I love doing it.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Intrebare idioata. Cand zici "/let's play este un loc foarte bun" la ce anume te referi?
Also, multumesc frumos pentru sfaturi, vor fi puse toate in practica!
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Another gaming channel

Post by DarthZombie »

Se refera la reddit, dar uita faptul ca aia nu sunt romani in marea lor majoritate si nu vor intelege mare branza din ce postezi tu daca le dai un link si ii rogi sa-ti dea sugestii precum iti dam noi aici.

Asta e de fapt una din bariere pe termen lung, limba. Nu stiu cum te descurci in engleza, dar presupunand ca vorbesti la fel de cursiv ai acces la o audienta mai extinsa decat daca faci videouri doar in romana. Asta nu e un repros, pana la urma e mai bine sa vorbesti intr-o limba pe care o stapanesti perfect decat sa o arzi intr-o engleza stricata din punctul meu de vedere.

Also o metoda buna de a strange vieweri e sa joci chestii recent aparute. De exemplu acum o luna a aparut Enter the Gungeon iar daca incepeai sa-l joci imediat aveai sansa sa prinzi pe cei care dadeau search in cautare de gameplay footage. Eu pe Bluedrake ala pe care l-am pus ca exemplu de intro mai inainte l-am prins cand cautam footage de Insurgency cand tocmai aparuse iar el era cam singurul care avea si material mai mult si nici nu incerca sa fie "amuzant" tipand ca un idiot in microfon. Si apropo de umor, e bine ca nu te fortezi sa apelezi la el, e mai important sa vorbesti intr-un mod natural decat sa te prefaci si sa nu-ti iasa [cam greu sa vorbesti fara un scenariu si sa storci glume amuzante in timp ce esti atent la joc, totusi].

Also foarte important e sa nu inunzi canalul cu material. Mai bine pui 4 videouri de ~30 de minute in 3 zile decat pe toate in aceeasi zi, pentru ca daca pui prea mult material deodata oamenii au tendinta sa-l ignore [ca nu toti au timpul/rabdarea sa se uite la 2 ore incontinuu ale aceluiasi youtuber] sau sa-l amane [si apoi sa uite de videourile tale pentru ca sunt impinse in jos in subbox]
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Heh, deocamndata mai mult de un video pe zi e oricum vis, la ce program am. Nici nu stiu cum am reusit ca pana acum sa pun aproape in fiecare zi unul. Asa ca din punctul asta de vedere, I'm safe.
In engleza mi-e greu sa fac. Desi stapanesc limba, astia 6 ani de stat in Spania m-au facut sa nu mai pot vorbi cursiv in alta limba. La dracu, pana si atunci cand vorbesc in romana arunc cuvinte din spaniola, si asta fara absolut nici o intentie, chiar ma enerveaza, mai ales cand vin in tara si lumea crede ca o fac intentionat.

Asa ca, de moment raman la romana.
Multumesc pentru sfaturi!


P.S.
Inca doua nelamuriri

1. Cum vi se pare calitatea audio? Credeti ca ar trebui sa investesc 50-60 euro intr-un microfon + filtru?
2. Credeti ca ar atrage mai mult daca as pune si un facecam? E prea devreme?
Post Reply

Return to “Streaming, podcasts, canalizare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests