Abonament sau cartela PrePay

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by DANiel »

DarthZombie wrote: unde sunt eu cartelele au valabilitate 2 ani
nu stiu sigur daca sunt valabile 2 ani, insa in mod normal dupa 6 luni intra in program de reciclare a numarului.
Totodata, si in romania sunt peste 6 luni in functie de creditul exsistent pe el. Nu pot garanta pe cee ce spui tu cu 2 ani (poate ai dreptate) dar in romania se face reciclarea mai rapida pentru a nu mai cumpara numere noi de la ANCOM, si totodata pentru ca in romania e o rata de schimbare a numerelor mult mai mare. Totodata, suntem si mult mai permisivi la deschiderea abonamentelor si la clauzele contractuale.
Also, piata o cere. Sunt persoane care se duc in magazin dupa ce isi termina perioada contractuala a abonamentului si cer direct un numar nou, fara sa doreasca prelungirea abonamentului. Sunt si prost informat, si superstitiosi in legatura cu prelungirea, si au si mult mai multe posibilitati de alegere a pachetelor.
In romania, daca stii cu cine sa te certi si unde sa lovesti, primesti ce vrei de la distribuitorii de telefonie mobila.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by DANiel »

Am revenit. Se pare ca perioada de gratie e de 300 zile.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by DarthZombie »

Mda, nu mai tineam minte exact perioada, dar tot e prea scurta. Nu ma intereseaza ce calcule isi face o companie care valoreaza multe miliarde de dolari cu niste numere amarate de telefon atata vreme cat ma pune in situatii absurde gen sa fiu obligat sa vin in tara minim de doua ori pe an ca sa nu-mi pierd numarul de telefon. De perioada de gratie din Elvetia sunt 100% sigur pentru ca e mentionata in jde locuri. Si colac peste pupaza este atat de convenabil la costuri incat intre doua incarcari au trecut aproape 12 luni, daca eram in tara si faceam asta pa-pa numarul de telefon pana binevoiam sa le mai dau 7 euro
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by Mărar »

Stokkolm wrote:ma trezesc ca am uitat sa alimentez si mi se termina creditul fix in cel mai prost moment.
Bagi ocazional cate 24 de euro, si te tin 4 luni, reinnoirea optiuni fiind automata. Plus ce zice .chester de reminder cu 3, respectiv 1 zi inainte sa iti expire.

N-am nevoie de telefon "moca", oricum imi iau odata la 10 ani unul de 5-6 mil si imi ajunge.

Odata am uitat sa mai bag, am vorbit ca boul o zi si am facut paguba de 5 euro si putin. Oh noes :lol:
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests