DOOM

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: DOOM

Post by vulp »

Adu sistemul la mine si te asigur ca n-o sa mai sacadeze nimic.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: DOOM

Post by MC »

curila_gabi wrote:Poate sa ma jute cineva va rog sa-mi spuna de ce imi sacadeaza acest joc cand ruleaza am un msi ge62 6qd cu o placa nvidia960m procesor intel core i7 6700hq @2.6ghz 8gb ram sistem de operare windows 10 64 bits !
Pentru ca il joci pe laptop si pentru ca 960m
User avatar
mitzager
Headcrab
Posts: 65
Joined: 1 Jun 2015, 19:12
Location: Timişoara

Re: DOOM

Post by mitzager »

curila_gabi wrote:Poate sa ma jute cineva va rog sa-mi spuna de ce imi sacadeaza acest joc cand ruleaza am un msi ge62 6qd cu o placa nvidia960m procesor intel core i7 6700hq @2.6ghz 8gb ram sistem de operare windows 10 64 bits !
Conform site-ului de aici, placa video duce aprox 28 fps pe ultra in 1080p. Pune setările pe medium sau scade rezoluţia display-ului, ca să fie jucabil.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: DOOM

Post by caleb »

Mai bine-ti actualizezi driverele, in caz ca nu le ai la zi. Apoi reduci setarile la minim si vezi daca merge bine. Daca nu, mai e o problema probabil software, fiindca sistemul nu e slab. Poate o reinstalare curata de windows cu tot tacamul.
Daca totusi merge bine pe minim, urca pe rand cate o treapta toate setarile, iar cand incepe sa sacadeze, coboara pe rand fiecare setare si vezi care dintre ele este sau care sunt de vina.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: DOOM

Post by vulp »

Eu as zice intai sa reduca setarile la minim si sa le urce pana mai merge bine - iar apoi sa actualizeze driverele (notand ce driver avea) si sa vada daca e mai bine sau mai rau sau identic. Nu de alta dar la nVIDIA driverele de laptop sunt ca ruleta ruseasca.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: DOOM

Post by caleb »

Nu-i rea deloc observația, probabil că în multe cazuri performanța mai ok vine instalînd drivere de la producătorul notebook-ului, cînd și dacă are bunăvoința să adapteze driverele generice nVidia la produsul lui. Dacă nu testează cu ce are acum, nu are cum să compare ulterior. Good point.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: DOOM

Post by stef »

mitzager wrote:Cam care e avreage fps cu Vsync off?
Cu Vsync off variaza intre 100 si 120 FPS.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: DOOM

Post by zme-ul »

curila_gabi wrote: msi ge62 6qd cu o placa nvidia960m
banuiesc ca ai modeul cu doar 2GB VRAM
alta problema, VRAMul e pe 128bit - e o problema pentru ca DOOM foloseste texture streaming

scade detaliile, fara AA

jocul papa ~2.8GB VRAM @1080p ultra
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: DOOM

Post by caleb »

Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests