The Banner Saga

Discuții axate pe jocurile RPG.
Post Reply
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

The Banner Saga

Post by TG »

The Banner Saga 2 has been confirmed for release on PC, PlayStation 4 and Xbox One in 2015.

phpBB [media]
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: The Banner Saga 2

Post by zme-ul »

phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Banner Saga 2

Post by TG »

The Banner Saga 2 won't be released in 2015 as expected
The sequel is in development for PC, PS4 and Xbox One, but Versus Evil wouldn't confirm whether the sequel will launch simultaneously on all three platforms.

Banner Saga 2 was shown off at Gamescom this year and Chris Bratt went to see it. He hasn't had time to produce full coverage but tells me now, all the way from BlizzCon in California, that what really impressed him about The Banner Saga 2 was how it made his Banner Saga 1 decisions - both big and small - feel like they mattered. The sequel, remember, continues your journey from the first game, and there's a third game planned to bring it all home.

Bratt said there were a few new enemy types in Banner Saga 2, and that the game tries to tell more of a story in combat. It does this through bits of dialogue and changing objectives. But, otherwise, the feel of the game remains the same - a mix of turn-based and grid-based combat with a separate Choose Your Own Adventure on top. There are many meaningful relationships to build through dialogue interactions, and characters' skills can be improved as they gain experience. And it's all wrapped up in lovely illustrative style.
http://www.eurogamer.net/articles/2015- ... s-expected

Nu pot să spun că îl aștept cu nerăbdare, dar sunt curios dacă au învățat ceva, sau vor repeta greșelile din primul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: The Banner Saga 2

Post by McWilliams »

Nu nerabdare, dar macar cu interes. In ianuarie se fac doi ani de la No. 1, asa ca ar face bine sa calce acceleratia.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Banner Saga 2

Post by TG »

https://www.kickstarter.com/projects/st ... ner-saga-3

N-am apucat încă să văd 2-ul, dacă are gameplay mai ok sau tot sub-mediocru, dar văd că le merge treaba.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: The Banner Saga

Post by McWilliams »

Tocmai, ca nu prea le merge - ideea lor era ca vanzarile 2-ului sa permita auto-finantarea pentru 3. Ori acum au revenit la kickstarter. Nu cred ca vor avea probleme in a strange banii, insa probabil ca exista dezamagire ca nu se pot intretine singuri.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Banner Saga

Post by TG »

N-aș paria pe asta, până la urmă destui devi și-au asigurat finanțarea dar tot au făcut kickstarter.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: The Banner Saga

Post by McWilliams »

Ideea este ca kickstarter-ul nu merge de multe ori la apa. Chiar daca ei sunt seriosi, altii care apeleaza la kickstarter s-ar putea sa nu fie. Si asta strica kickstarter-ul pentru toti care apeleaza la el. Asa ca este periculos si/sau nerealist sa iti bazezi viitorul companiei doar pe kickstarter si sa nu cauti sa te sustii (cat mai mult posibil) din vanzari. Daca vanzarile nu te prea ajuta, trebuie regandit modelul - fie jocul sa fie mai bun, fie pretul sa fie mai mic, fie publisher-ul sa ajute, fie altele.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6098
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Banner Saga

Post by Mahdi »

Dar cine zice că se susțin doar din KS? TG zice de un trend din ultimii ani - companii care ar fi putut să-și finanțeze singure noile jocuri, dar au apelat oricum la KS, să-și rotunjească bugetul cu o formă mai fistichie de preorders.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: The Banner Saga

Post by McWilliams »

Evident ca nu se sustin doar din kickstarter - am vazut ca si-au propus doar 200'000 de dolari ca tinta. Nu sunt vreun programator, nici macar amator, dar stiu ca sunt jocuri de genul "Skullgirls" unde este nevoie de dublu si mai bine doar ca sa poata adauga un personaj nou in roster (jocul fiind un 2-D fighting game). Nici Banner Saga nu poti zice ca este "triple A quality", insa cred ca ar costa ceva mai mult de atat. Iar la Banner Saga (part 1) au strans peste 700'000 de dolari la un obiectiv de 100'000. Banii se strang, insa personal nu mi se pare o strategie (ahem, urmeaza limbaj de lemn) durabila de dezvoltare a companiei. Pentru ca nu stii daca nu vin alde No Man's Sky sau... nu era si un joc care se voia a fi noul Mega Man?, care sa otraveasca fantana pentru toti. Nu stiu, poate m-am exprimat gresit - imi doresc sa nu se inece compania lor doar pentru ca lumea s-a saturat de ideea de kickstarter si de prea multe proiecte esuate.

Ajungem ca TotalBiscuit, care sustine jocuri prin kickstarter doar pentru cadourile fizice. Gen "leather aviator jacket for 100 $ pledge". Daca Banner Saga 3 facea cinste cu un Varl Battle Axe, mai ziceam. Insa asa arunc bani pentru cadou - efectiv cumpar un produs in sine - nu pentru jocul video dezvoltat. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests