Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by DarthZombie »

Sa fiu sincer, nu stiu de ce par critici copy-paste ce am spus la majoritatea alegerilor mele, dar asta e riscul stilului meu plastic de exprimare banuiesc :D

Cand vine vorba despre partea estetica de la SC 2, toate jocurile Blizzard din ultimii 15 ani sufera de aceeasi problema. In timp ce SC/BW si Diablo I/II aveau o directie artistica foarte interesanta, tot ce au scos de la Warcraft 3 incolo zici ca e facut de Disney ca sa vanda la pachet cu jucarii pentru copilasi prescolari. Design facut sa fie cutes-y si cam atat, super fad si lipsit de personalitate, playing it safe in every aspect. Ce au facut cu protoss-ii este crima impotriva umanitatii, i-a transformat dintr-o factiune de creaturi mandre, elevate si brutale in niste elfi in spatiu care mai au un pic si izbucnesc in lacrimi daca-i rontaie niste zerglingi la glezne. Acusi incep sa-mi reamintesc de ce retcon basit si fara sens au facut in privinta naturii zergilor si ma enervez iara!
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by Foxman »

Stokkolm wrote:
La Foxman, imi pare ca s-a bagat in EVE Online si Dwarf Fortress asteptandu-se la actiune in stilul Call of Duty. Nu mi se pare valida critica adusa aici.
La Dwarf Fortress, nu, doar ma asteptam la un UI mai bland. La EVE, recunosc, ma asteptam la un gameplay fun. Nu in stilul Call of Duty, dar macar ceva sa nu para ca jocul se joaca singur si eu ma ocup mai mult de intrigi politice. Exista Travian pentru asta, nu trebuie sa incarc efectiv un joc, se poate si din browser.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by caleb »

DarthZombie wrote:Sa fiu sincer, nu stiu de ce par critici copy-paste ce am spus la majoritatea alegerilor mele, dar asta e riscul stilului meu plastic de exprimare banuiesc :D

Cand vine vorba despre partea estetica de la SC 2, toate jocurile Blizzard din ultimii 15 ani sufera de aceeasi problema. In timp ce SC/BW si Diablo I/II aveau o directie artistica foarte interesanta, tot ce au scos de la Warcraft 3 incolo zici ca e facut de Disney ca sa vanda la pachet cu jucarii pentru copilasi prescolari. Design facut sa fie cutes-y si cam atat, super fad si lipsit de personalitate, playing it safe in every aspect. Ce au facut cu protoss-ii este crima impotriva umanitatii, i-a transformat dintr-o factiune de creaturi mandre, elevate si brutale in niste elfi in spatiu care mai au un pic si izbucnesc in lacrimi daca-i rontaie niste zerglingi la glezne. Acusi incep sa-mi reamintesc de ce retcon basit si fara sens au facut in privinta naturii zergilor si ma enervez iara!
Drept pentru care n-am putut să mă ating de Amalur - nu-mi place stilul grafic WoW &co.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by sebas »

Nu poți să vorbește despre EVE aducând în discuție fucking CoD. Există un infinit între ele când vine vorba de..păi cam de orice. Mai ales learning curve și return on time investement.

Image
dump CHA
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by Foxman »

Asta cu "EVE e greu" face parte din sindromul "I'm superior because I play EVE". Get off your high horse. That's not true. Nu va rupeti in fund de superioritate cu EVE. Nu e un joc greu deloc, adica cel putin basics sunt simple. Sure, sure, o fi greu de mastered, dar asta se poate spune despre multe jocuri. EVE e doar tedious si cam lipsit de content exterior celui creat de jucatori. Muntele ala nu e de "omagaaaad cat skill imi trebe" ci de "booooOOOOOOOOring!".


Trebuia sa ma iau in descrierea EVE-ului si de jucatorii EVE, care se cred ultima lacrima a lui Einstein. Ei fac parte din problema. Cand le spui ca, bai, jocul nu are atatea lucruri cat sa te tina interesat si cam trebuie tu sa iti fortezi imaginatia ca sa-l faci sa mearga (mai ales dupa ce mai stai si mai si astepti tz luni/ani sa cresti in nivel sa te poti bucura de joc), toti iti raspund cu nasu' pe sus ca de fapt te-ai lasat ca vai cat de COMPLEX e.
Last edited by Foxman on 9 Feb 2017, 10:40, edited 1 time in total.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by sebas »

Eu nu am spus nimic de dificulate ci despre time investment. Îți trebuie zeci de ore doar ca să înțelegi și experimentezi cum poți naviga prin null sec. Nu mă înțelege greșit, jocul ăsta mi se pare opusul funului, dar să spui că nu e complex înseamnă să nu vezi pădurea de copaci.

Îți trebuie, fără exagerare, vreo trei luni de jucat intens și cu set agenda (cam ce fac alde Eve University) ca să poți zice că-i știi și înțelegi mecanicile și sistemele.
Last edited by sebas on 9 Feb 2017, 10:43, edited 3 times in total.
dump CHA
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by Foxman »

Ai spus de "learning curve". Nu e asa hardcore! Sunt jocuri care te lasa cu curu-n balta din secunda 1. EVE are o tona de resurse si e si destul de intuitiv.

Nu-am zis ca nu e complex. Am zis ca nu e ATAT de complex incat sa fie unfathomable sau sa ma fi lasat din cauza asta. Sau, oricat ar fi de complex, e suficient de intuitiv incat l-am prins usor, cel putin n-am avut probleme cu intelegerea mecanicilor in alea 4 luni cat am jucat.
Last edited by Foxman on 9 Feb 2017, 10:48, edited 2 times in total.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by sebas »

Dacă ție ți se pare intuitiv să faci radio triangulation când intri în null sec și cauți pe cineva atunci, nah, bravo ție.
dump CHA
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by Foxman »

sebas wrote:Dacă ție ți se pare intuitiv să faci radio triangulation când intri în null sec și cauți pe cineva atunci, nah, bravo ție.
Sunt multe jocuri care sunt "Easy to learn, hard to master". Ce spui acolo tu de ars cu cyno si triangulation si bule si electronic warfare si te mai miri ce fac parte din "master". Vorbim pe doua subiecte diferite?

Cu siguranta nubii aia de se lasa nu se lasa de joc pentru ca nu isi dau seama cum functioneaza triangularea in nullsec. Cu mult, mult mult inainte, se lovesc de problemele descrise anterior.
Last edited by Foxman on 9 Feb 2017, 10:51, edited 1 time in total.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by sebas »

Păi să joci EVE fără să știi toate astea ca să te poți descurca în null sec înseamnă să joci Farmville.

Eu nu prea înțeleg care e disensiunea aici. Amândoi se pare că ne-am distrat de ne-am rupt în EVE. :lol: :lol:
dump CHA
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda II - Foxman vs. Zombie

Post by Foxman »

sebas wrote:Păi să joci EVE fără să știi toate astea ca să te poți descurca în null sec înseamnă să joci Farmville.

Eu nu prea înțeleg care e disensiunea aici. Amândoi se pare că ne-am distrat de ne-am rupt în EVE. :lol: :lol:
Nu sunt de acord cu faptul ca stick men se spanzura si crucifica pe muntele complexitatii EVE. Stick men isi fac harakiri dinainte pentru ca e de muncit pana dai de "the good part", prea mult, mult prea mult, fata de cum suntem obisnuiti, cu toate jocurile astea "fast food", pline de instant gratification, jump right into the action stuff.

Si as mai avea ceva de adaugat. Motivul pentru care e atat de muncit e pentru ca, undeva in spate, e o masina de facut bani. Mi se pare de escroc total sa ceri bani chiar si 6 luni sa stea omu' doar in loading bar pentru "the good stuff". La un moment dat, cand o sa am timp si rabdare, o sa ma reapuc de EVE. O sa ma reapuc cumparand un char de 100+ milioane xp. O sa consider ca "am cumparat jocul".
Praise be to the muffalo tree.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests