Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by Mahdi »

Image
Ta-da! :D În așteptarea următorului număr al revistei oficiale, puteți descărca noul număr al revistei comunității la următoarele linkuri:
(lite version) - pentru mobile*


Vă așteptăm să descoperiți surprizele pe care vi le-am pregătit și, bineînțeles, să ne spuneți cum vi se pare revista. Nu uitați să împrăștiați vestea. Avem și concursuri. The more, the merrier.

*FAQ
Ce diferente sunt intre versiunea "full" si cea lite?
Versiunea lite e gandita pentru dispozitive mobile. In versiunea full se vad paginile duble, iar in cea lite paginile sunt separate. De asemenea, in versiunea full se vad niste imagini mai mari cand tii cursorul peste pozele din articole (sau cand dai clic pe ele,in unele cazuri). La fel si la cuprins, cand tii cursorul peste lista de titluri, o sa apara un preview al articolului. In plus, compresia imaginilor e putin mai mare (n-ar trebui sa fie sesizabila). Iar marimea fisierului e la jumatate in versiunea lite fata de cea full (30mb vs 62mb).

Spoiler for changelog:
v1.01 (9.07.2017)
- corectat linkuri catre articolele de pe forum (Little Nightmares, Deponia Doomsday)
- aliniat infobox de la retrospectiva X-Com
- reparat linkuri de la cuprins (nu mergeau decat in versiunea lite)
- facut si o imagine-reclama de sharuit pe facebook, ca sigur din cauza asta nu a descarcat mai multa lume revista

v1.0 (18.06.2017)
- I-am dat drumu pe net!
Image
Spoiler for Am dat si premii pentru cei care au comentat:
UPDATE:
Avem si niste premii pentru cei care au comentat in acest thread:
  • Okhlos
  • Plague Inc: Evolved
  • The Vanishing of Ethan Carter
  • Grow Home
  • Broken Age
Castigatorii, alesi random, sunt:
  • mahri726
  • Pătrunjelu' (nu alege)
  • MC
  • sebas (nu alege)
  • DerangedGenius
Va astept cu un PM sa-mi ziceti ce joc vreti din lista de mai sus.
REMEMBER CITADEL
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by SenFire »

SUPERB! Existența acestei reviste mă motivează să scriu în continuare. Foarte frumos făcută, sunt mândru că și articolele mele fac parte din ea.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by MC »

Speechless!
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by Mafio »

Salut. Pe ce adresă de mail trebuie să-mi trimit CV-ul?
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by TaikoKaira »

Foarte frumos! A meritat aşteptarea, cu siguranţă, şi sper să mai fie cât mai multe numere. Cu următoarea ocazie, voi mai scrie cu mare drag.
Şi felicitări! A ieşit foarte bine. :D
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by Jaunty »

Haha! Ciolan a ajuns să scrie la N2 Community Edition. Mișto.

Da, impresionant:
- e imensă. 206 pagini.
- arată profesionist
- are poster
- are joc full :)
- are concurs
- are comunitate
- are cioLAN

Eu zic să vă faceți pagină pe Patreon și să scoateți un ban din asta. Poate-l angajați și pe Kimo când își revine.

PS: În afară de paginile unite, care-i diferența dintre versiunea standard și cea lite?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by Cristan »

In versiunea "full" se vad niste imagini mai mari cand tii cursorul peste pozele din articole (sau cand dai clic pe ele,in unele cazuri). La fel si la cuprins, cand tii cursorul peste lista de titluri o sa apara un preview al articolului.

Asta-i un amanunt pe care am tot zis sa-l scriu undeva, sa apara la inceput cand deschidem threadul asta, dar m-am luat cu altele si am uitat.

Ar mai fi trebuit mentionate si cateva din principalele schimbari fata de primul numar, si anume ca am schimbat fontul (sunt sigur ca asta e primul lucru pe care l-ati observat :) ) si am renuntat la mai toate elementele interactive (animatii, galerii imagini) ca sa minimizam problemele de compatibilitate (se bazau pe flash si nici nu aratau grozav din cauza compresiei, plus ca nu era tocmai usor de lucrat cu ele).

Singurele elemente interactive au ramas linkurile, plus imaginile popup de care ziceam mai sus. Astea sunt in esenta niste butoane si nu se bazeaza pe flash, dar depinde de pdf reader daca le suporta. In Adobe Reader si Foxit merg ok, in browser nu, dar merg linkurile.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by MC »

Dar chiar!
Cum ar fi o revista de genul asta sustinuta prin patreon?
O revista pentru care sa trimita articole cine doreste si se simte capabil. Articole care bineinteles vor fi verificate inainte de publicare.
O revista care sa fie trimisa doar contribuitorilor de pe patreon.
Din banii astfel stransi sa fie remunerati cei ai caror articole sunt selectionate pt a fi publicate si bineinteles, sa fie remunerat un staff permanent care sa se ocupe de administrarea revistei.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by marvas »

aratati-mi unde sa arunc cu bani!
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by Mahdi »

That's sweet, guys, dar cred că glumea totuși Jaunty. Nu cred că se pune problema monetizării deocamdată. Contribuțiile care s-ar strânge ar fi neglijabile, dacă ar fi să judecăm după insuccesul pe care l-a avut Nivelul 2 în forma sa inițială de site susținut prin donații.

Ce puteți face, în schimb, e să le oferiți feedback contribuitorilor în secțiunea cu articole (oricine se bucură să vadă că e citit) și eventual să sponsorizați cu un key sau două concursurile viitoare. Sau de ce nu, să participați voi înșivă. :)
REMEMBER CITADEL
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by SenFire »

Link-ul de la Deponia Doomsday duce la Torment: Tides of Numenera.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by ciolan »

Pixdă!!!

Brava oameni buni. Place cum arată, acu mă pun și pe citit :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by ola small dickie »

in curand preconizez un....

CAND APARE REVISTA????
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by Magicake »

Super tare, revista arata demential. Se primesc comenzi pentru tiparire custom? :lol:

@monetizare
De ce? Vad ca se pot scoate reviste de o calitate buna si fara monetizare. Keep up the good work. Monetizarea cand se stie clar ca exista un fanbase care poate da bani, si un grup de redactori care pot livra rezultate consistent si la timp, daca au bani i.e. daca isi rup din job-ul full time ca sa scrie. Nimeni nu ar da bani pe un gamble, adica o revista care nu promite sa apara la intervale regulate (or worse, promite si esueaza), si nu are un set de redactori established de la care sa aiba fanii asteptari. Ma refer la modelul Patreon sau ideea de abonament in general.

Can't wait to see the next issue!
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by caleb »

Am răsfoit puțintel astăzi, dar promit să o citesc integral. Foarte, foarte, foarte mișto!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by TG »

Ma simt mai mândru că sunt în revista asta, decât dacă aș fi în cea originală. Good job!
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by sebas »

Ce .pdf reader merge bine pentru citit? Adobe parca e prea sec. :D
dump CHA
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by Magicake »

Eu folosesc Sumatra. Works great.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by MC »

Tocmai ce am savurat articolul lui TG la Underrail. Pe o tableta Samsung Tab S stand tolanit in pat.
Se vede absolut fantastic! Cat despre articolul propriu zis...pfff mai ca imi vine sa dau totul naibi si sa ma apuc de Underrail, iar asta cred ca spune totul.
Urmeaza articolele la seria Thief ale lui Waaagh!, desi le-am mai citit si pe forum o data.
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Nivelul 2 Community Edition - Numărul 2

Post by DerangedGenius »

Wow, arata demential. Cu ocazia asta voi citi integral articole pe care nu le-am citit. As fi in stare sa caut sa imi printez mie o copie daca nu se organizeaza ceva de genul.

LE: Link-ul de forum pt Little Nightmares duce la Night in the Woods, si are data de la acesta.
Post Reply

Return to “Revista Comunităţii”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests