Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Ola tine cu AC Milan - sarcasmul s-a pierdut o data cu gloria. :lol:

Insa problema cu "un individ cu o arma vine spre tine si, din varii motive, incepe sa traga" ramane. Pentru ca vorbim de tara unde dreptul de a detine o arma este gravat in Constitutie, de catre parintii natiei, asa cum este si dreptul de a cita din wikipedia pe internet pentru a demonstra ca ai dreptate.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Doamne-ajuta Ola, mi-am verificat contul bancar si arborele genealogic, nu sunt in niciun pericol :(

Apropo de chestia aia, cel mai ciudat mi-a parut ca dupa ce l-a impuscat nici el si nici partenerul lui nu au fost interesati de starea lui de sanatate (sper macar ca a chemat ambulanta imediat nu cum sugera articolul de wiki s-a dezmeticit abia dupa ce-au venit mai multi politisti). Ah plus ca l-a impuscat de 7 ori dar nah nu stiu procedura poate daca nu avea mana ocupata scotea rocket launcher-ul
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

RISE Project publica un raport al serviciului secret al Ministerului de Interne: Dragnea si-a format o retea infractionala compusa din persoane cu putere de decizie in Teleorman / Este detinatorul majoritar al actiunilor la purtator de la Tel Drum

http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-s ... r-tel-.htm

CTP, despre controlul ANAF la Rise Project: E o acțiune de jupân de județ, de mafie județeană

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... ana-756351

Stanomir: România este proprietatea unui grup
infracțional ce utilizează instituțiile statului.iată rețeta kapitalistă a lui Liviu Dragnea.gravitatea este fără precedent.tăcerea este complicitate.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Am vazut si eu stirea inca de aseara. Ma asteptam sa vuiasca televiziunile si pana la ora asta tzaranushul sa fie in temnitza/streang. Nobody cares, though.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Ministrul Educatiei: "Educatia e gratuita conform Constitutiei. Statul asigura o parte din gratuitate, parintele asigura alta parte din gratuitate, copilul nu plateste nimic"

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sebas »

Statul asigura. Statul care cultiva bani in gradina.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Ma rog, daca asculti tot ce a zis, are oarece logica. Nimic nu poate fi gratuit in totalitate; atat timp cat ceva consuma resurse, acel ceva costa. Cat costa si cine plateste acel cost, asta este o alta discutie. Asa poti zice ca si "sanatatea" este gratuita, teoretic, chit ca si asta consuma resurse si cineva plateste pentru ea, chiar daca nu mereu beneficiarul serviciilor de sanatate. Exprimarea lasa de dorit - se putea folosi sintagma "nu costa nimic pentru beneficiar", nu "este gratuit".

In alta ordine de idei, am vazut cirezi de boi la TeVeu' care, incercand sa demonstreze ca globalizarea este un lucru rau, au incendiat masini, au atacat politisti si au instituit stare de asediu intr-un oras maricel, de parca era Revolutia din Octombrie. Si, cu toate astea, inca nu s-au pus tunurile pe aceste cornute paricopitate.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

OLE!

DNA: O parte din aspectele conținute în investigația jurnalistică a Rise Project fac obiectul unui dosar penal. Au fost solicitate date de la autoritățile naționale și de la autoritățile din Brazilia

https://republica.ro/dna-o-parte-din-as ... unui-dosar
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Waaagh! wrote:Am vazut si eu stirea inca de aseara. Ma asteptam sa vuiasca televiziunile si pana la ora asta tzaranushul sa fie in temnitza/streang. Nobody cares, though.
ola small dickie wrote: DNA: O parte din aspectele conținute în investigația jurnalistică a Rise Project fac obiectul unui dosar penal. Au fost solicitate date de la autoritățile naționale și de la autoritățile din Brazilia
I stand corrected. :lol:

Deci d-aia era asa mare disperarea cu lulutza zilele trecute. Stia tzaranushul ca vine imparabila.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Nu stiu ce spuneti acolo, Livache nu stia nimica!

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Taar
Headcrab
Posts: 63
Joined: 30 Jan 2016, 12:41

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Taar »

Deci l-au eliberat pe Voiculescu si nu au recuperat nici 1% din prejudiciu. Incep sa ma cam satur de comunistii astia, ce dracu bai frate. Get ready for the circus, incepe distractia. L-au internat acum cateva zile pe motiv ca era in stare critica, azi l-au eliberat si ghici cine avea ambele lentile la ochelari si vorbea cu presa precum un pustan de 20 ani. The wrong side won the fucking war.
The Crusade calls, Deus vult!
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Dan Voiculescu, la iesirea din Spitalul Universitar: Mi-au fost furati trei ani din viata / Nu exista niciun prejudiciu, decizia va fi demontata de justitie

Imi place ca-i asa speriat de puscarie incat nici macar nu se sfieste sa spuna ca e nevinovat dupa ce-a fost eliberat conditionat. Nu ma pricep dar nu e impotriva legii sa declari asa ceva cand tocmai ai fost eliberat conditionat (asta presupune ca te-ai indreptat si nu mai este nevoie sa-ti ispasesti toti anii)?

Bonus:
Dupa care Dan Voiculescu le-a cerut ziaristilor sa inchida ochii pentru un exercitiu de "telepatice". El a declarat ca in inchisoare il dureau "foarte tare pleoapele" - "pe timp de ziua stateam mai mult de jumatate cu ochii inchisi - dar in acest fel a reusit sa isi creeze "un biotop" al sau, "un fel de acvariu in care am incercat si chiar am reusit sa traiesc".

Voiculescu le-a cerut in continuare ziaristilor sa se "teleporteze" in biroul lui Traian Basescu, "sa auzim cum spunea Coldea maine luam judecatorul x, o bagam pe Camelia Bogdan, spuneau cu cateva zile inainte o sa ii dam zece ani si cat de mult regreta ca nu am putut sa ii dam 20 de ani".

In final, Dan Voiculescu le-a cerut ziaristilor sa tina "ochii mari deschisi" si sa "ne uitam spre orizont": "La orizont eu vad in continuare o lupta pe viata, pe moarte, pe puscarie, cu abuzurile mai ales ale celor puternici impotriva celor care nu se pot apara singuri, care au in ei dorinta de a se apara si nu au puterea de o face".

"Voi continua cu toate fortele mele, mai ales ca determinarea mea e intarita de cei trei ani de puscarie, sa lupt cu abuzurile", a mai spus el.
welp welcome back :lol: se vede ca e un om nou si si-a stors tot din el pentru lucrarile alea stiintifice de n-a mai ramas nimic
il dureau "foarte tare pleoapele" - "pe timp de ziua stateam mai mult de jumatate cu ochii inchisi - dar in acest fel a reusit sa isi creeze "un biotop" al sau, "un fel de acvariu in care am incercat si chiar am reusit sa traiesc".
mare om :geek:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Eu nu vad acelasi film cu tipul asta. Tzaranushul e pe duk, 2doze deja cere o motiune de cenzura la cate prostii i-a facut.

Prea hiperbolic fatalismul asta. Lumea mai are si alte chestii de facut in afara de aprins luminitze la guvern, dar asta nu inseamna ca nu observa ce se intampla.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Liviu Pop anunta ca este nevoie de manuale de pregatire sportiva pentru 40 de discipline, de la atletism la yachting, pentru fiecare an din invatamantul gimnazial
Ministrul Educatiei, Liviu Pop, afirma, in contextul controverselor aparute dupa anuntarea manualului de sport, ca este nevoie de manuale de pregatire sportiva practica la clasele V-VIII pentru 40 de discipline sportive.

[...]

Printre acestea se afla 40 de manuale de pregatire sportiva la diferite materii, 10 manuale de educatie muzicala pentru diferite minoritati, 16 manuale de religie pentru mai multe culte si 15 manuale pentru istoria si traditiile minoritatilor.
Image

Are ma-sa tipografie si crede ca nu ne prindem. :lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mafio »

Să bage și golf în manuale. Ori suntem WASP sau ce plm
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Asta-i din categoria "mi-am pus si eu amprenta asupra invatamantului romanesc cat am fost ministru". Alaturi de ceilalti 20-30 de dobitoci care au detinut vremelnic functia. Pot sa jur ca pana si la Transporturi au fost "ministri" (adica dobitoci pusi pe furat) mai cu bun-simt decat la Educatie. Sau macar mai previzibili.

Dar macar acum copiii vor invata cum sa recunoasca niste cote decente astfel incat sa investeasca intr-un viitor profitabil pentru ei si pentru familiile lor.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Ungaria, inapoi la practicile din comunism: guvernul Orban vrea ca elevii sa studieze "educatia fizica patriotica"

http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... iotica.htm

se duc pulii bine de tot astia
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

ola small dickie wrote:se duc pulii bine de tot astia
crezi ca noi suntem departe?
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests