S4F5 - Pieta

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

S4F5 - Pieta

Post by TG »

Image

Locul doi în lista regizorilor mei preferați din Coreea, Pieta pleacă de la o idee extrem de comună în cinematografia lor, dar a fost îndeajuns de memorabil să îl pot recomanda acum.

Și da, știu că sunt în urmă, dar voi recupera, trust in the TG.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F5 - Pieta

Post by Mahdi »

N-ai noroc nici de data asta la comedii, Cristan.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S4F5 - Pieta

Post by Cristan »

E ok, am mai bagat un Magic Mike XXL intre timp, m-am clatit nitel, I'm good to go. Urmeaza sorcereru si apoi asta. Dar nu stiu de ce zici, ca nu suna rau: :lol:
Plot Keywords: ejaculation in hands | dysfunctional mother son relationship | handjob | incest | mother son incest | See All (17) »
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F5 - Pieta

Post by Mahdi »

Spoilers!
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: S4F5 - Pieta

Post by ola small dickie »

mama, comedie cu cianing tatum. rupere
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S4F5 - Pieta

Post by Fular »

Se pare că sunt iarăși fruntaș.

Am văzut Pieta sâmbătă noaptea într-o stare de surescitare după o zi aglomerată. Ultimul film coreean pe care l-am văzut fusese excelentul Memories of Murder. Sincer, chiar mi-a plăcut Pieta, cu toate că pe alocuri a fost un pic cam edgy pentru gusturile mele.

N-am înțeles vreo două-trei chestii, pe care o să le pun în spoiler în caz că mai trece cineva pe aici înainte să-l vadă și poate mă luminează TG
Spoiler for :
De ce a simțit nevoia Mi Son să meargă la șeful lui Gang Do să facă scena aia în telefon? Spera ca Gang Do să recunoască vocea șefului între țipetele ei? Către ce scop dacă oricum ea urma să-l lovească în mod repetat cu cârligul?
Cine era femeia aia vârstnică ce se strecurase în spatele lui Mi Son la final și care n-a apucat s-o împingă?
Cine era sub camionul ăla în scena finală? Trupul fiului lui Mi Son sau Gang Do? N-am văzut prea bine.
Și de ce pana mea toți erau fierari/laminatori/tăietori/frezori/strungari în zona respectivă??? Cum să faci un minim de profit când toată lumea ți-e concurență? Înțeleg, zonă industrială ca zonă industrială cum se vede de la înălțime, dar prea mulți antreprenori monoinsdustriali.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F5 - Pieta

Post by Mahdi »

L-am văzut azi. E amuzant că
Spoiler:
până la urmă a fost un revenge movie. I kind of saw it coming. În mod curios, aproape toate filmele coreene pe care le-am văzut până acum sunt revenge movies, more or less
În ce privește nelămuririle lui Fular:
Spoiler:
- pentru autenticitate, bănuiesc. În felul ăsta șarada de la final a devenit mai convingătoare, Gang Do percepând amenințarea ca fiind reală.
- parcă era mama celui care s-a ales cu un cuțit în piept.
- cred că era Gang Do. Parcă șaveica îl amenințase cu o soartă similară, iar el s-a simțit vinovat și a acceptat-o
- presupun că ăsta era targetul cămătarilor, micii întreprinzători. Nu or fi fost toți așa din cartierul ăla, doar cei cu care avea treabă Gang Do
REMEMBER CITADEL
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: S4F5 - Pieta

Post by Michilangelo »

Am sărit peste The Last Weekend și Sorcerer pentru că Pieta aștepta de ceva vreme în watchlist. De la Kim Ki Duk mai văzusem Moebius, care e un fel de Pieta mai extrem. Ambele mi-au plăcut, cu toate că sunt genul ăla de filme care-ți taie din puritatea sufletească. Inspirat de Mahdi, de ceva vreme am început să fac ss-uri la filme, iar în cazul Pieta cele mai multe au fost cu Mi Son. Excelent aleasă mi s-a părut actrița. Dacă mi-a rămas ceva întipărit în minte, e privirea ei - în același timp plină de ură și motivată, tristă și resemnată, dar și calmă, blândă și (involuntar, pentru Mi Son) înțelegătoare. Filmul te păcălește că e despre Gang Do, dar ea e de fapt protagonista, cu lupta internă dintre răzbunare și milă.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S4F5 - Pieta

Post by Cristan »

Bai, coreenii astia iau razbunarea foarte in serios.

Si da,
Spoiler:
- femeia aia era mama celui cu cutitul in piept;
- sub camion era el, era si imbracat cu puloverul ala tricotat; a vrut sa-si puna capat zilelelor si ma gandesc ca a vrut sa le ofere putina alinare celor doi din sera lasandu-se sinucis de mana lor;
- presupun ca seful era parte din plan, o tinta secundara;
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: S4F5 - Pieta

Post by TG »

Fular, nu ți-am răspuns pentru că a trecut ceva vreme de când l-am văzut și nu voiam să zic prostii, citind impresiile voastre mi-am mai reamintit însă lucruri.

@Michi, m-am gândit să pun Moebius, dar parcă era prea edgy după aia. Recomand însă să treci prin cinematografia sa, are mai multe reușite.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F5 - Pieta

Post by Mahdi »

Michilangelo wrote:Inspirat de Mahdi, de ceva vreme am început să fac ss-uri la filme
Păi ce facem, bruv, nouă nu ni le arăți? Le strângi pe un blog?
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S4F5 - Pieta

Post by Fular »

+1 la oamenii care vor să vadă cadre.

Și uitasem de castroanele lui Mahdi.

@TG: eh, nu-i stres, Cristan și Mahdi au fost generoși și mi-au răspuns. E mai greu să prind unele detalii pe un ecran de 14" sâmbăta noaptea și la câțiva metri de monitor.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S4F5 - Pieta

Post by Stokkolm »

A inceput mai greoi, dar m-a prins eventual. Daca stau sa ma gandesc scenele alea de inceput fac o treaba destul de buna de a-l caracteriza pe Gang Do si a oferi un contrast cu transformarea care o are pe parcurs. Pretty good.

Imi dau seama ca e al doilea film cu protagonist colector de datorii pe care TG il pune la Movie Club.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: S4F5 - Pieta

Post by TG »

Doar parte din planul meu de manipulare subliminală, don't mind me.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests