Game of Thrones

Post Reply
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game of Thrones

Post by Mărar »

Spoiler for s04e10:
Image
:lol:
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game of Thrones

Post by DarthZombie »

Nici eu nu inteleg de ce se agita atat de tare zme-ul. Se stie de la inceput ca serialul va merge pe alt drum fata de carte si ca isi va lua tot mai multe libertati pe parcursul sezoanelor.
Spoiler for chiar e spoiler, book stuff in here:
Zau, mie faza cu Lady Stoneheart mi se pare de doi bani. E un twist demn de M Night Shamayayamyalyamyalyn, reintroduce un personaj doar de dragul de a o face si ca sa socheze. Iar in contextul serialului ar fi si mai dubios sa te trezesti ca se reintoarce un personaj care a murit cu 2 ani in urma, si care atunci cand revine e complet diferit ca si trasaturi morale.

Serialul i-a spoilarit hard-core pe bookfags cu reveal-ul cu White Walkers de prin episodul 3-4. Asta in contextul in care in carti NICI MACAR PANA ACUMA nu se stie ce si cum despre ei, asta in contextul in care grasul tot bate toba ca aia sunt pericol mare si demn de frica tuturor si alea-alea. Inteleg principiul "don't reveal too much", dar ce e in cartile astea e precum ai avea un film cu Godzilla in care monstrul apare doar 2 minute pe final si in rest o lalai cu spor.

Cartile lui Martin au o droaie de material de umplutura si plot-uri irelevante. Daca am inteles bine, urmatorul sezon va avea material din doua carti, asta ca sa intelegeti cat de "dens" e materialul dupa primele cateva carti.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game of Thrones

Post by Mărar »

Spoiler for s04e10:
Tyrion and Jamie scene with book dialogue
User avatar
KINGdmn
Headcrab
Posts: 88
Joined: 29 Apr 2014, 19:05
Location: Iasi

Re: Game of Thrones

Post by KINGdmn »

Stokkolm » 17 Jun 2014, 12:52 wrote:Trebuia sa-l filmeze pe Martin cum sta pe fotoliu si citeste cartile timp de vreo 40 de sezoane. Ar fi respectat continutul cartilor 100%.

Da :)) asa poate ar fi incetat lumea sa se planga de serial ca nu respecta cartile and shit. E o forma de entertainment... get over it. E un serial bun, daca era o mizerie ca nu ar fi respectat cartile 100% atunci da mai intelegeam dar asa daca e bun in legea lui, who cares? Pe Martin il doare la patina... Nici filmele care se fac dupa Biblie nu respecta 100% (ok un 99% but still, if we freak out lets freak out for 1%)

Cam asa ar fi fost si GoT daca ar fi citit Martin cartile vreo 40 de sezoane=)):
https://www.youtube.com/watch?v=Ndd8AxxqvjI
He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster.
And when you gaze long into an abyss the abyss also gazes into you.
Image
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Game of Thrones

Post by Mafio »

Game of Thrones este o adaptare proastă. A schimbat scene/personaje întregi, a omis altele și golurile le-a umplut cu țâțe și sex. Aș putea zice că a ajuns la același nivel cu True Blood, atât de ieftinache e. Dar nu-i nimic, m-am împăcat cu ideea asta. Atâta timp cât banii obținuți sunt reinvestiți în seriale gen True Detective, pot să scoată câte GoT-uri și True Blood-uri vor.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game of Thrones

Post by Mărar »

Spoiler for s04e10:
Tyrion and Varys scene with book dialogue
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game of Thrones

Post by MC »

Mario thx ptr True Detective. O sa il vad zilele astea :D
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Game of Thrones

Post by joonior_bmf »

Moldovan Claudiu wrote:Mario thx ptr
Presupun ca era inevitabil. :lol:
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game of Thrones

Post by Mărar »

Spoiler for s04e10:
Tyrion and Shae scene with book dialogue.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game of Thrones

Post by Stokkolm »

Cu intarziere vin cu un nou argument la discutia anterioara. E o problema mare daca serialul ar respecta in totalitate actiunea cartilor. Va dati seama ca in momentul in care ultima carte va fi lansata, finalul o sa apara peste tot, de la Cartoon Network la Mircea Badea, de la confersatiile cu taximetristul pana la grafiti-ul din fata blocului. Doar pustnicii care traiesc in grote in munti mai au o sansa sa scape nespoiluiti. Ar fi o lovitura imensa pentru serial daca inainte de difuzarea ultimului sezon toata lumea stie pe de rost ce se intampla. Schimbarile firului narativ fata de carti sunt singurul mod de a mentine actiunea imprevizibila si cat de cat protejata de spoilerele din carti.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game of Thrones

Post by joonior_bmf »

inb4 sunt (multi) "fani" ai serialului ce nu au citit/nu citesc/nu au de gand sa citeasca romanele.

Daca nu vreti sa fiti "spoiler-iti", aveti 2 optiuni:
-cititi naibii romanele, ca nu-s grele; cum a zis si Mahdi, e literatura de consum, se duc repede; dupa ce terminati, veti vedea diferenta.
-cititi romanele DUPA ce se termina serialul, sau macar volumele anterioare, si veti vedea diferenta.
In ambele cazuri, majoritatea veti ajunge la concluzia ca serialul e "si mai de consum" decat cartile (ca sa nu zic "de kkt"). Continuand ideea lui Mafio, singura chestie care ma incanta la HBO, e ca mai scot ceva ca lumea din cand in cand, ce compenseaza pentru restul. Acum am ajuns sa ma bucur ca au abandonat adaptarea lui American Gods, pentru ca ar fi iesit invariabil naspa :|. Si sper sa stea departe si de Dark Tower.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game of Thrones

Post by Mărar »

Nu-s grele, dar ma indoiesc ca se duc repede, A Storm of Swords e cat intreaga trilogie Lord of the Rings. Nu vad cum o persoana normala, cu viata sociala, slujba, etc. poate spera la a termina in timp util intreaga serie, doar daca renunta la orice alta forma de divertisment timp de cateva luni. Nici macar Stepehen King nu il intrege la numarul de pagini/volum, si ala e maestrul in a umple hartie fara rost.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game of Thrones

Post by joonior_bmf »

^se duc repede, daca nu citesti si altceva in paralel :). Eu am citit seara inainte de culcare, in vreo 4 luni am terminat toate cele 5 volume. Pe mobil. Nokia 5800 XpressMusic, cu Albite Reader. And I'm a slow-ish reader.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game of Thrones

Post by Stokkolm »

Prefer sa experimentez twist-urile in cadrul serialului, intr-un pacing mai natural. Si da, am citit prima carte cu mult inainte sa vad serialul, nu e prea interesanta.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game of Thrones

Post by MC »

joonior_bmf » Fri Jun 20, 2014 1:02 am wrote:
Moldovan Claudiu wrote:Mario thx ptr
Presupun ca era inevitabil. :lol:
Lol. Acuma vad :D Las' ca e baiat bun si ma iarta :)
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game of Thrones

Post by Mărar »

Si ultima din serie
Spoiler for s04e10:
Tyrion and Tywin scene with book dialogue
O groaza de cititori par sa fie butthurt ca anumite bucati de dialog au fost omise din respectiva scena. Mie mi se pare absurd, au unit doua povesti intr-una singura ca sa faca economie de timp si anumite chestii au fost omise, ce-i important este ca ideea generala a ramas aceeasi, deci nu vad care-i problema.

Ce ma deranjeaza pe mine sa, si pare ca mai putina lume s-a plans de asta, e dialogul intre Tyrion si Jamie. E complet diferit fata de cel din carte. Dar mno, banuiesc ca nu o sa conteze intr-un final. E deranjant de evident insa felul in care vor sa-l faca pe Jamie un personaj indragit.

Oricum, daca sunteti ca mine si nu aveti rabdare sa cititi cele cinci mii de pagini dar sunteti curiosi exact care sunt diferentele intre film si carte, recomand urmatoarele threaduri:

http://www.reddit.com/r/gameofthrones/c ... ll_topics/
http://www.reddit.com/r/gameofthrones/c ... mpilation/

Sunt spoiler free in privinta eventimentelor ce vor urma (adica epilogul din A Storm of Swords, A Feast for Crows si A Dance with Dragons) si par sa explice foarte bine exact ce s-a sarit, ce s-a modificat, etc..
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game of Thrones

Post by TG »

joonior_bmf » Fri Jun 20, 2014 11:10 pm wrote:singura chestie care ma incanta la HBO, e ca mai scot ceva ca lumea din cand in cand
Asta e hilar. E drept că HBO nu mai vin cu seriale ca în vremurile bune, dar tot sunt departe de restul. Ideea cu serialul ”mai de consum” decât cărțile e de asemenea aiurea-n tramvai, am mai auzit-o și mi se pare teribil de amuzantă. Ai poate 2-3 alternative la Game of Thrones, asta lăsând deoparte că până acum nici un fan al cărții nu a venit cu un argument real în ce privește calitatea serialului (doar ”hurr durr nu e ca în carte”).

Nici nu sunt fan, dar mă irită discuțiile despre adaptări de obicei. Mi-aș vomita ochii de plictiseală citind cărțile, serialul e foarte bine jucat, filmat, cu o coloană sonoră superbă, locații minunate și un scenariu relativ tâmp care suferă nu de prea puține personaje, ci de prea multe. Plus o groază de scene cannon inutile, iar fanii cărților se plâng de alea noi, lol. Să nu mai zic că au vrut să păstreze cât de cât structura poveștii, dacă HBO își băgau picioarele în cărți și se depărtau și mai mult de materialul sursă, serialul avea de câștigat, nu de pierdut.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game of Thrones

Post by joonior_bmf »

*ilar
Nu a zis nimeni ca nu "sunt departe de restul". Dar serialele lor bune, le numeri pe degete. Literalmente. Au avut mai mult de 20 seriale cu adevarat bune in ultimii 20 ani? Nu cred. That's like, one series/year. Si unele dintre ele au fost anulate de-am boulea (vezi American Gothic, Carnivale, Rome, Deadwood). Nici mie nu-mi plac adaptarile, pentru ca rareori sunt facute bine (asta inseamna fidelitate sursei, si nu invers), nu sunt fan al seriei, si nici nu am zis ca serialul e execrabil.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game of Thrones

Post by TG »

N-am zis că nu îmi plac adaptările, îmi plac adaptările, ce mă deranjează sunt cei care încă n-au înțeles că o adaptare bună nu trebuie să fie fidelă materialului sursă, decât până la un anumit punct (GoT n-ar fi mers făcut sitcom). În rest, argumentul tău e în continuare ilar. Ce relevanță are numărul serialelor bune și cine are mai multe ca HBO? Nu a fost mai nimic anulat de-am boulea, HBO are audiențe jenant de mici comparativ cu televiziunile mari și bugete jenant de mari alocate serialelor. Să nu mai zic de actorii implicați, documentează-te puțin dacă vrei neapărat să porți o discuție.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game of Thrones

Post by joonior_bmf »

Tu crezi ca o adaptare buna nu trebuie sa fie fidela materialului; eu cred ca da. Opinions are like assholes. Dar gandeste-te ca una e cand zici "loosely based on...", si alta e cand spui "adapted from...". "Televiziunile mari" nu tin cont de delimitarea asta (desi, IMO, si HBO e un post mare; dar in fine), si asta n-ar fi o problema daca nu am avea pretentii de la HBO, care vezi-Inglip, se vrea a fi speshul. Problema e in felul urmator:
-cartea e buna/decenta/ti-a placut? -> pot spera ca si adaptarea sa fie macar la nivelul cartii; pentru mine, o adaptare mai fidela materialului sursa e mai buna; iar pe deasupra, daca un post precum HBO se ocupa de adaptare, asteptarile se ridica la un nivel semnificativ
-cartea e slaba/nu ti-a placut? sau nu ai citit-o? -> ce-ti pasa, atat timp cat serialul iti place/lots of gore/sex/hurr durr 10 out of 10/emmy material? Faptul ca declari ceva despre materialul sursa fara sa-l fi citit mi se pare ilar.
Last edited by joonior_bmf on 21 Jun 2014, 13:35, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests