Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Anime

Post by Rukifer »

^
Tagashira (Diabolik Lovers) is directing the anime and serving as the character designer at Studio DEEN.
Eu voiam să las asta aici. Mi-a plăcut primul episod.
phpBB [video]
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mi-a placut mult analiza asta
phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu prea merge Arise imediat dupa GitsSAC

Border 1 a fost ok dar al doilea film e wtf?lol :lol: and I'm starting to hate that dub
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Stie cineva daca exista in Bucuresti un magazin unde pot gasi o varietate mai mare de Manga? Am fost anul trecut in mall-ul de langa IKEA si am gasit intr-o librarie un raft special dedicat pentru Manga, insa nu am gasit ce cautam atunci pentru ca biblioteca continea o varietate mica de titluri.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Oh well, yeah, I know. Anyway, thank you.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Tsukigakirei is so cute <3
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Watching https://myanimelist.net/anime/33206/Kob ... aid_Dragon

It's impossible to watch this & not feel joyful :lol: Great time.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Aaaand, done with it yesterday, in timp record. Ultimul episod a fost jenant de prost comparativ cu restul dar overall e almost my favorite ever :lol: Pacat ca nu prea sunt multe animes de genul.

Fav scenes:
phpBB [video]
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Ma uit la Violet Evergarden si dupa primele 4 episoade pot sa spun ca e superb. Are ceva ce imi da un feeling cum putine anime-uri reusesc sa furnizeze. Din punctul meu de vedere cred ca stilul artistic ajuta enorm la treaba asta. Intre timp am inceput Zankyou no terror si Citrus, alte doua anime-uri care mi-au starnit interesul, mai ales Zankyou.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cine a mai văzut Devilman Crybaby? Cum vi s-a părut? L-am vazut acum cateva săptămani și nu pot să mă prind dacă e o parodie sau nu. Multe scene sunt... bizare. Însă nu prea intră in discuție calitatea cu ost-ul si artwork-ul. Evident este entertaining toată chestia doar că nu-mi dau seama exact ce intenție au avut cei care l-au facut. Nu știu daca e corect să spun așa dar parcă e un anime de David Lynch. Idk e cam impresionist. Oricum cred ca nu mi-ar fi plăcut la fel de mult dacă nu mă distram cu Tatami Galaxy

Apropo, a mai observat cineva scena aceea de la final:
Spoiler:
cand Motoko Kusanagi este milked de niște oameni sadici si vine un demon si-o salvează ucingandu-i pe tipii răi dar după
The Major îl omoară pe demon apoi spune "I'm a... DEVILMAN"
Iar scena in care Mika (?) scrie un tweet e extrem de amuzanta, de fapt tot personajul acela e foarte amuzant avînd in vedere cum sfarsește

L.E: Also MMO Junkie is cute, go watch it
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Tocmai am terminat Golden Times. Un anime bun. Ca orice operă de artă, un anime bun iți poate releva noi moduri de a privi lumea și viața, ca un joc bun, un film bun sau o carte bună (și orice produce genul ăsta de efect în cineva, când te simți mai bogat după). Ei, așa deci... Golden Times nu e aia dar se apropie plăcut de mult. Chiar dacă aș fi preferat un final precum în Idiotul (când povestea personajului principal s-a terminat de-a binelea) sau Frații Karamazov (când lucrurile rele ce s-au întâmplat nu se rezolvă pur și simplu ci ai doar consolarea că trebuie să privești la partea bună a vieții pentru a ține flacăra aprinsă) nu m-a deranjat finalul fericit așa mult cât credeam cu doar câteva episoade în urmă. Nu aș spune că a fost meritat (nu se poate vorbi de așa ceva) dar a fost acceptabil pentru că m-a surprins plăcut anime-ul când a ieșit din zona de comfort. Cu toate că prima oară fantoma m-a făcut să renunț la anime pentru câteva săptămâni (când am crezut că va fi un element supranatural în poveste) de fapt a fost cea mai bună parte. Nu fantoma efectiv, aia tot nu-mi place, ci disperarea ce l-a cuprins pe personajul principal când și-a dat seama că suferă de o boală mintală (which it pretty much is, Alzheimer sau personalitate multiplă). De altfel, poate nu e final fericit până la urmă sau mai bine spus, nimic nu garantează că va rămâne așa

Știam că-i drama, am crezut ca va fi slice of life dar a revenit dramă la final :D
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Am incheiat Aku No Hana - Flowers of Evil. Fara spoiler, dupa aprecierea mea pot sa zic ca a fost marfa buna, cu exceptia catorva scene care prezinta un comportament foarte enervant al personajului principal. Ceva special la el a fost stilul artistic, am ramas suprins cat de realist au putut reda artistii fizionomia japoneza in desenul lor, cred ca este cel mai realist din tot ce am vazut pana acum. Se poate observa chiar ca miscarile personajelor si a mediulu inconjurator par a fi rupte din filmari reale peste care s-au suprapus straturi de grafica adaptate pentru animatie.
Printre alte titluri pe care le consider ca ar merita vazute, am mai incheiat: Zankyou no Terror, Overlord, Mushishi Zoku Show + second season, Koe no Katachi, Kakegurui: Compulsive Gambler, Akame ga Kill! si Akuma No Riddle.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 13 Feb 2018, 15:33 Cine a mai văzut Devilman Crybaby? Cum vi s-a părut?
L-am vazut si eu cand a aparut. Mie mi-a placut mai ales ca citisem si manga inainte si stiam cum e. Unele modificari pe care le-a facut fata de manga mi s-au parut cam meh dar per total a fost ok. Si nu, nu e parodie, mai degraba e suficient de vechi cat sa fie sursa de inspiratie pentru o gramada de alte anime-uri si manga-uri. De altfel facusera un poster cu serii care isi trag inspiratia din Devilman. https://i.imgur.com/KQsI6RP.jpg
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]

phpBB [video]
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Am văzut penultimul Berserk apărut. Mă bucur că au decis să adapteze în continuare povestea, dar stilul vizual e scârbos rău. Parcă în filmele cu The Golden Age era mai suportabil, acum zici că te uiți la ceva sample-uri 3D, free assets, un tutorial pentru studenți. Chiar și așa, o să mă uit mai departe, când or scoate blu ray-urile.

Sezonul 2 din Overlord a păstrat cât de cât calitatea. Nu a mai avut mici momente de geniu dar rămâne printre cele mai bune anime din ultimii ani, abia aștept să mai văd.

Îmi mai stătea în backlog al doilea sezon din Owari no Seraph. Prima jumătate e ok dar apoi o dă în cretinisme dubioase, ca să nu mai zic că sezonul 3 nu pare să fie pe vine. Cam tâmpiți ăștia, dacă tot le-au scos pe amândouă într-un an mai bine își vedeau de treabă și făceau și un final.

Am mai văzut și ultimul film Sword Art Online, în așteptarea următorului sezon. Cam puțin incest pentru standardele seriei. :lol: Oricum, a avut câteva faze nostalgice și rămâne singurul anime ce propune avansuri tehnologice plauzibile la care nu te poți abține să visezi. Altfel, filmul în sine e un căcat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Anime

Post by Apollyon »

phpBB [video]


Looks like Levi's back
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Basilisk: Kouga Ninpou Chou il consider ca fiind unul dintre cele mai bune titluri vazute de mine in ultima perioada. Spun asta pentru ca de multe ori sunt nevoit sa caut prin mult gunoi pana sa dau de un anime care sa fie compatibil cu ceva mai de calitate. In ciuda faptului ca a avut story-ul un pic cam sofisticat, mi-a placut cum a evoluat si s-a terminat povestea dintre cele doua clanuri ninja, a meritat pana la ultimul episod. Si stilul artistic, asa mai lipsit de fan-service si mai mult spre realist. De altfel, printre putinele anime-uri la care nici nu mi-am dat seama cand l-am vazut, asa cum a fost si cu Akame ga Kill si primul Overlord.
Sacred Seven - nu e cine stie ce, subiect cu genul tipului berserk and some usual action, insa mi-a placut atitudinea si caracterul personajului principal. Si ruina aia, la o prima vedere nici nu stiam ce cauta in peisaj, mi-a luat cateva clipe pana am dibuit ce tot vorbea acolo, gen avea un tic verbal :lol:
Killing Bites: pentru mine a fost bun, incepand de la soundtrack, OP-ED si poveste, insa ce s-a intimplat in ultimul episod m-a cam bagat in ceata + ca s-a terminat in coada de peste pentru un anumit personaj. Asta imi da de gandit ca e posibil sa vina si sezonul 2.
Overlord 2: cam slabuta prima parte a sezonului, dupa cateva episoade eram chiar dezamagit ca au schimbat tematica principala, dar nu a fost rau, au aratat un side-story cu alte tipuri de rase, insa spre sfarsit l-au mai dres astfel incat a fost acceptabil. Per total, parca nu a mai fost chiar asa bun ca primul, dar tot a meritat timpul, fie si numai pentru cum a interpretat Albedo - chiar daca prezenta ei a fost mai mult fantomatica, what a nice woman :) Si muzica, opening-urile si ending-urile ambelor sezoane au fost: just awesome.
Image
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 12 guests