Alte reviste dedicate jocurilor

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Alte reviste dedicate jocurilor

Post by marvas »

LEVEL nu mai e si cel mai probabil nici n-o sa mai fie asa ca hai sa ne axam pe ce mai este.

Ieri mi-am procurat dintr-un aeroport revista games(tm). Mi se pare destul de buna pe partea de interviuri, articole speciale si layout in general. Dar cand vine vorba de preview-uri si review-uri lasa mult de dorit. Noul Thief, de exemplu, e atat de laudat de te face sa crezi ca citesti o reclama, nu o recenzie.
Dar ce conteaza toate acestea cand vine cu o coperta reflectorizanta! https://www.imagineshop.co.uk/catalog/p ... mage/9143/

Voi ce alte reviste dedicate jocurilor mai cititi? Se gasesc si pe la noi reviste in engleza?
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by reV »

marvas wrote:LEVEL nu mai e si cel mai probabil nici n-o sa mai fie asa ca hai sa ne axam pe ce mai este.

Ieri mi-am procurat dintr-un aeroport revista games(tm). Mi se pare destul de buna pe partea de interviuri, articole speciale si layout in general. Dar cand vine vorba de preview-uri si review-uri lasa mult de dorit. Noul Thief, de exemplu, e atat de laudat de te face sa crezi ca citesti o reclama, nu o recenzie.
Dar ce conteaza toate acestea cand vine cu o coperta reflectorizanta! https://www.imagineshop.co.uk/catalog/p ... mage/9143/

Voi ce alte reviste dedicate jocurilor mai cititi? Se gasesc si pe la noi reviste in engleza?

Ok, imi place mie Thief, da' nici chiar sa-l pun langa Deus Ex. <_______<

La noi nu cred ca mai exista vreo revista dedicata jocurilor. Mai nou (anu trecut, prin noembrie) mi-am facut o subscriptie pe vreo 3-4 luni la Game Insider, PC Magazine si Edge (pe Zinio. look it up), da' am fost dezamagit de calitatea articolelor. Preferam Level/Chip la capitolu' asta
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by marvas »

l-au pus langa Deus Ex ca e facut de acelasi studio.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by reV »

marvas wrote:l-au pus langa Deus Ex ca e facut de acelasi studio.
Ma gandeam eu ce naiba si de unde si pana unde
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by marvas »

as vrea sa revin putin asupra revistei games(tm) de care pomeneam la inceput de thread. E drept ca au fost cateva articole care nu m-au incantat, dar dupa ce am terminat de citit tot, am ramas cu o impresie buna.

Exista review-uri pentru toate platformele, recenzii la jocuri retro (de fapt o intreaga sectiune dedicata jocurilor retro), interviuri, articole despre evolutia anumitor jocuri si tot felul de comparatii intre platforme (in numarul asta s-a vorbit despre cum a evoluat seria Street Fighter si jocurile bazate pe filmele Terminator), sectiune pentru jocuri online si multe altele.

Mult continut in 160 de pagini. Sper sa mai am ocazia sa o achizitionez.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by SenFire »

Daca as vrea sa imi cumpar o revista din afara... pe care sa o aleg? Evident una la care transportul sa nu coste mai mult ca revista.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by reV »

SenFire » Tue Mar 25, 2014 11:09 pm wrote:Daca as vrea sa imi cumpar o revista din afara... pe care sa o aleg? Evident una la care transportul sa nu coste mai mult ca revista.
PC Gamer: International: 12 issues for $39.95 nu stiu daca asta include transportul, dar exista si alternativa de digital (da' presupun ca vrei revista fizica)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by SenFire »

Multumesc. O sa imi fac abonament maine si o cand o sa imi vina o sa imi postez aici parerea :D
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by brutalistu »

Nu chiar jocurilor dar pe aproape

http://tvarheolog.com/category/cutezatorii/
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by Cristan »

Daca va era dor de o revista LEVEL... asta e cel mai recent numar din Cehia:

Image

Alte numere.

Acum cateva luni au avut aniversarea de 20 ani (!) si au avut un numar special (clic pe poza pentru galerie):

Image

Destul de misto, nu? Imi plac aparitiile de genul asta, iar imaginile sunt foarte misto.

Si apropo, Level-ul asta se poate cumpara si online cu echivalentul a 13 lei. Aici e un loc, unde gasiti si cateva numere gratis, si aici altul, unde ai toate revistele aranjate frumos pe raft ca jocurile pe gog.com.

Si vecini turci o duc bine, cu revista cu jocuri full (luna asta Euro Truck Simulator 2), poster si supliment cu jocuri online.
Spoiler for coperta:
Image

Image

Image

Image
Si asta se vinde digital, dar numai pe iTunes.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by marvas »

oh man, right in the feels. As fi vrut sa vad un review la Rocket League in LEVEL.
User avatar
SYLENTm
Space Invader
Posts: 43
Joined: 26 May 2014, 22:58

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by SYLENTm »

Chiar am fost in Cehia acum vreo 7-8 luni, de as fi stiut ca e si la ei LEVEL veneam cu un numar acasa.
Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by Doc »

SYLENTm wrote:Chiar am fost in Cehia acum vreo 7-8 luni, de as fi stiut ca e si la ei LEVEL veneam cu un numar acasa.
La ei a fost PRIMUL Level, din '95. In Romania si Turcia au inceput in 97.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by Cata »

Parca avea si polonezi?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Alte reviste de jocuri

Post by Cristan »

Eram aproape că sigur că avem deja un topic cu asta, dar n-am găsit nimic. În fine.

Am primit asta azi:

Image
Spoiler:
Image

Image

Image

Image

Image

Image
E simpatică, curăţică, nu iese în evidenţă cu ceva şi nu se abate prea mult de la design-ul de bază, dar e plăcută la privire. E puţin mai lată decât formatul A4 de la noi. E mişto să am din nou un Level pe birou (chiar dacă am prins un număr cu un logo din floci :) ).

Am tradus un articol de curiozitate: https://pastebin.com/q3WMEm6q
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Alte reviste de jocuri

Post by stef »

E Level din Cehia sau Polonia? Din curiozitate, am cautat jocul pe Steam si l-am gasit. Cica ar avea si ceva puzzle in el. Imi place asta, insa nu-mi place stilul artistic, imi aduce aminte de mascotele de la orange.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Alte reviste de jocuri

Post by marvas »

cred ca asta cautai: viewtopic.php?f=32&t=58
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Alte reviste de jocuri

Post by rege »

Îmi place că au screenshoturile mari. Puţine dar mari. În LEVELul nostru cel mai adesea erau screenshoturi mici şi multe.

(P.S. Ai tradus pe naiba, ai băgat în google translate :lol:)
the secret geometry of chance
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Alte reviste de jocuri

Post by Cristan »

marvas wrote: 13 Apr 2018, 01:48 cred ca asta cautai: viewtopic.php?f=32&t=58
Mersi. Căutasem și acolo, dar mi-a scăpăt. Am unit threadurile, dar l-am mutat pe cel vechi aici la Cărți și restul, că are mai mult sens.

Deși mai bine nu-l găseai, am descoperit că am scris un cuvânt cu un singur i în loc de doi. The shame! :oops:
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Alte reviste dedicate jocurilor

Post by Cristan »

Image
A Profound Waste of Time is a new independent magazine that celebrates games as an art form. Each issue plays host to a rich variety of voices from inside and outside the videogame industry, interwoven with stunning imagery from leading illustrators and artists. Editorially discerning and beautifully designed, the magazine serves to celebrate gaming culture and discussion.

Following our successful Kickstarter campaign we can now offer pre-orders of the magazine in both its standard and special edition with an ETA of May 2018.

Link

In this issue

[...]
• Writer and actor Ashly Burch reflects on her perfomance as Chloe in Life Is Strange
• A four-page fold-out Downwell diagram annotated by the game’s creator Ojiro Fumoto
• After watching his mother play her first videogame, Vlambeer co-founder Rami Ismail explores the idea of games as a language.
• Cover art by renowned illustrator Dan Mumford
Specs

[...]
• Over 180 pages
• 24 page cut down section
• BIT.TRIP Risograph 198 x 250 mm
• Over 30 writers and illustrators
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests