Review - Total War: Rome II (de Marius Ghinea)

Tot ce ţine de site-ul forumului.
Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Review - Total War: Rome II (de Marius Ghinea)

Post by Mahdi »

Într-o postare de acum aproape patru ani, Marius ne făcea următoarea confesiune:

Marius Ghinea wrote:Am fost jurnalist de jocuri intr-o saracie aproape lucie. Dar mi-am iubit meseria si am dat tot timpul ce am avut mai bun din mine - spre exemplu, poti citi ultimul review publicat al meu, cel la Amnesia A Machine for Pigs. Pe burta aproape goala, imbracat in haine de second sau in chinezisme luate din piatza, eu am insistat sa imi respect meseria pina la capat. Si nu am pomenit de articolul de 12 pagini despre Rome 2, sau de cel de 6 pagini despre Bioshock Infinite Episode One Burial at Sea, ramase nepublicate si la care am muncit ca in prima mea zi de jurnalism, cu dragoste si pasiune, desi eram 99% convins ca nu vor mai ajunge niciodata in fata cititorilor.

Cred că nu sunt singurul care a regretat atunci că acele 12 pagini despre Rome 2 nu au mai văzut lumina tiparului. Ei bine, mă bucur să vă anunț că Marius ne-a oferit reviewul pentru a fi citit pentru prima dată de publicul larg:


Nu cred că au mai avut vreodată parte Creative Assembly de vreo scărmăneală așa de zdravănă precum cea administrată de MG în acest articol mamut. Expresia „a trece pe sub furcile caudine” s-a inventat special pentru asemenea ocazii. Lectură plăcută!

Și dacă tot sunteți aici, puteți revizita în arhivă și recenziile la seria Total War (nesurprinzător, toate sub semnătura lui Marius Ghinea): Mulțumim pentru tot, Marius.

P.S. va urma în curând și recenzia la Burial at Sea ep. 1.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Review - Total War: Rome II (de Marius Ghinea)

Post by McWilliams »

Inainte sa citesc toate review-urile, dar jucand toate Total War-urile, vreau sa remarca ca, in mare, notele sunt din categoria 9x, lulz. Presupun ca scara este 1-100, iar 50 poti obtine doar prezentand un executabil. Revew-urile pot fi (si probabil sunt) capodopere, insa ideea in sine de a aplica o nota la modul serios (ca presupun ca diferentele intre 90 si 96 sunt cuantificabile, deci justificabile) devine cu atat mai ilara.

"7/10, a complete piece of shit"™.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Review - Total War: Rome II (de Marius Ghinea)

Post by Waaagh! »

Articolele lui Marius despre seria TW sunt cele mai uimitoare lecturi, si cu siguranta cele mai bune articole pe care le-am citit in anii in care am urmarit revista LEVEL. Schimba vieti, deschid apetitul pentru cunoastere si istorie, iti traznesc mintea din cele mai stranii unghiuri. De-ar fi stiut Creative Assembly ca asa jurnalist le examineaza opera, cred ca le-ar fi fost rusine s-o ia pe aratura in care s-au infundat in ultimii ani.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Review - Total War: Rome II (de Marius Ghinea)

Post by MC »

Multumim! Si mai asteptam si alte articole de la Marius :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Review - Total War: Rome II (de Marius Ghinea)

Post by ola small dickie »

fucking uau! multumesc Marius si baietilor care se ocupa de site!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Review - Total War: Rome II (de Marius Ghinea)

Post by Waaagh! »

Cred totusi ca lipsesc vreo doua-trei reviewuri din lista. Sigur sunt absente cele pentru S: TW - The Mongol Invasion (nvm, asta pare sa fie in reviewul original) si R:TW - Alexander. Posibil un review pentru Fall of the Samurai?
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Review - Total War: Rome II (de Marius Ghinea)

Post by Mahdi »

Ai dreptate, lipsesc cele două reviewuri, pentru că nu au fost scanate încă. Linkurile către articole pot fi accesate în arhivă, dar deocamdată nu se poate vizualiza nimic acolo:

- Rome: Total War - Alexander
- Total War: Shogun 2 - Rise and Fall of the Samurai
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Review - Total War: Rome II (de Marius Ghinea)

Post by Cristan »

Ce-a zis Mahdi, cu precizarea că am scanat și revistele din 2006, așa că review-ul la Alexander o să fie disponibil cât de curând, trebuie doar să-mi fac timp să urc revistele pe site.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Site candaparerevista.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests