Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post Reply
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Are cineva chef de story time? Pentru că se întâmplă. The least I can do până să pun un blug aici deși mi-am făcut cont acum câteva luni și mă simt aiurea în general să fac plug.

A fost o dată o miscare intestinală glorioasă timp în care aveam timp să citesc ultimul număr al revistei LEVEL în tihnă. Am uitat care era exact dar avea review la Duke Nukem Forever și mi-a frecat asparagusul greșit acel text. Suficient de greșit încât să mă facă să scriu un text fffff nervos și fffff supi , în ce era la vremea aia un site edgy și culeanu la care am avut onoarea să desenez, despre review-ul cu pricina în care folosesc cuvinte nu prea drăguțe la adresa revistei și autorului. Acel site, Futezătorii. Autorul review-ului din LEVEL, Paul Policarp, pe vremea aia colaborator la revistă.

Flashforward câțiva ani și eu îmi văd de treabă pe la Radio Erevan (e ok dacă nu ai auzit de niciunul din proiectele ăstea de mare succes pe care le enumăr) și vine via un alt amic un domn pe nume Paul (nu știam că el avuse onoarea să scrie despre cel ma așteptat joc al mileniului). Se gândește el să întrebe de Futezătorii și de textul ăla edgelord de mai sus și așa ne-am întâlnit oficial. Eu îmi cer scuze el zice ca nici măcar nu l-a citit dar i-a zis CioLAN de spre text. Totul era ok, stelele s-au aliniat, etc.

Am vrut din totdeauna să am o emisiune la radio. Cu timpul eram ok chiar și cu ideea unui canal de gaming pe Youtube. Am reușit să-mi conving un prieten vechi să înregistreze cu mine un episod pilot dar după doar 2 video-uri amicul a zis că nu e pentru el viața asta nebună nebună de tot și a plecat.

Am uitat exact cum s-a întâmplat dar Paul a zis ca e ok cu un podcast despre gaming și glume și nebunii. Aveam emoții. Se întâmpla în sfârșit. Așa a început Joc și Vorbe. Un podcast despre jocuri video și discuții, glume n’ shit. Asta a fost acum 2 ani.

Avem canal de Youtube: pentru versiunile video ale podcastului PLUS stream-uri ocazionale și let’s play-uri când ne permite programul de dayjob.

Avem Soundcloud profi plătit din buzunarul generos al lui Paul. La momentul scrierii acestui text avem 73 de episoade urcate dar discutăm știri și subiecte persiabile PLUS că primele 10-ish episoade sunt inregistrate în tomberon dar le lăsăm acolo în scop de arhivare. Heck, suntem și pe iTunes.

Așa că poate vă place ce auziți sau vedeți, caz în care Welcome Aboard! Sau nu, caz în care CSF, NCSF, Press F, suntem caca :(.

Image
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Nu știu de ce nu merge imaginea dar iată link-ul
https://imgur.com/a/oWzLLID

edit Cristan: fixed, trebuia "direct link"
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Notă: M-am luat după postari dar acum văd că descrierea board-ului zice că e pentru jocuri. Pe această cale mă rog la omnipotenții forumului să nu șteargă. :(
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

E ok, nu-s numai jocuri aici. O să reorganizăm la un moment dat să fie mai clar.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by ciolan »

Paul nu mai mișună pe forumuri?
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by rege »

Radio Erevan? Mi-e frică de armeni, nu, mersi! (glumesc, salut iniţiativa!)

Ce vreau să zic însă este că linkul de la SoundCloud pare a fi defect (404)
the secret geometry of chance
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

@rege Link Soundcloud bun, sper: https://soundcloud.com/allvorbe
@ciolan A mișunat vreodată? Întreb.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by ciolan »

Edgar wrote: 21 Jul 2018, 15:31 @ciolan A mișunat vreodată? Întreb.
Nu doar că a mișunat, a fost și moderator. Tăia și spînzura ca la el pe moșie. L-am apărat, că era băiat simpatic, dar cînd a cerut jus primae noctis pe vreo patru secțiuni de pe forum, n-am mai avut ce-i face și a trebuit să-l dăm gloatei înfuriate. A fost o zi tristă. N-am mai auzit de el o perioadă, dar văd că și-a urmat visul, s-a înscris la colegiul bardic și acu face podcasturi cu alții de teapa lui ;)
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

OH MYYYY!
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by marvas »

urmaream la un moment dat Joc si Vorbe din cauza lui Policarp si a auto-promovarii sale nerusinate pe site-uri de socializare. Dar imi placea, ba!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by ola small dickie »

Cum sa te cheme policarp. Sunt curios care e etimologia. Oare stramosii lui pescuiau multi crapi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by rege »

Judecând pe baza dexonline, ca un adevărat judecător napoleonic, ori a avut măcar un strămoş cu peste 10 degete (adică un fel de şaman) ori a avut măcar 2 strămoşi daci stabiliţi la est de Carpaţi (adică un fel de moldovean antic).

p.s. jocul de cuvinte core set/corset... excelent
the secret geometry of chance
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

One does not dwell on these things. Am făcut-o mai demult și am desenat un Gyarados care voia să uite Splash cu chip uman.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Mahdi »

ciolan wrote:Tăia și spînzura ca la el pe moșie.
Pot confirma. De la Paul mi-am luat singurul warn din istoricul meu pe forumul Level. Se întâmpla prin 2006 - postasem un shitpost la adresa lui marvas (pe topicul cu propoziții formate din cuvinte care încep cu aceeași literă), iar spectrul necruțător al Avatarului Cu Șoarec pe Fundal Verde n-a întârziat să apară.

Anyhow, n-am fost niciodată mare consumator de podcasturi și radio în general, dar succes cu proiectul.
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by marvas »

sper ca tii un jurnal si ca nu pastrezi toate detaliile astea in memorie.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

îmi plac desenele, e mișto stilul

succes la podcast, nu prea mă uit că și așa pierd suficient timp pe net
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

@Ferrrrrrrrrdinand Don't we all :( spend time on the Internet, that is.
Also, ms :3
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by marvas »

Edgar, iti recomand sa postezi si aici de fiecare data cand ai scoateti cate un episod.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Ăăăă, sure. Aș putea să fac asta. Voi folosi firul ăsta și sper să nu enervez multă lume.
Anyway, episod nou în fiecare miercuri. *looks at calendar* HEI
https://soundcloud.com/allvorbe/74-mad- ... hunderdome
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

La început am vrut să văd și eu despre ce-i vorba și am dat pe sărite printr-un episod luat la întâmplare și... prima impresie a fost cam nasoală, nu mi-a plăcut. Nu eram pregătit pentru atâta romgleză și ardelenism (ardeleză?) și menuț și caterincă. Dar no, am zis că it's just me și că nu înțeleg eu chestiile astea sociale care le plac altora.

Dar zilele astea am avut niște perioade de muncă de rutină și am zis să-i mai dau o șansă și am pus un episod de la capăt. Băi, și după o vreme m-a prins și mi-a plăcut. Bine, au rămas toate alea pe care le-am observat prima dată, dar puse în context parcă intră mai ușor, ajunge să sune ca o bășcălie la bere despre diverse chestii. Probabil că așa aș suna și eu pentru alții dacă m-ar auzi vorbind cu un prieten despre jocuri (diferența fiind că eu n-am prieteni cu care să vorbesc despre jocuri).

În concluzie, mi-a plăcut, e distractiv și o să mai ascult și altele, deci... bravo și continuați, I guess!


(Totuși, "menuț"? Plm, mi se pare cringy "man" (pronunțat și men și man), mai și e "mane" (!), care mi se pare și mai de căcat, dar "menuț"? Ăsta le întrece pe toate. Care-i treaba? E o chestie frecventă în alte părți ale țării?)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Streaming, podcasts, canalizare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests